ses ile anahtarlama

Başlatan mabada, 03 Mayıs 2011, 23:00:24

mabada

merhaba arkadaşlar. öncelikle bu konuyla ilgili bir çok başlık açılmış bütün forumu inceledim ancak yaralı hiçbirşey bulamadım herkezde aynı şekilde bir sonuç elde edememiş. ben ödev olarak bebek ağlamasıyla pic kullanarak ve step motor kullanarak beşiğpi sallamak istedim. ve bu ödevi almış bulundum. şimdi sorun şu ki ses devresi kısmını bir türlü halledemedim. sitede hassas olarak söylenen çoğu devreleri denedim ve bırakın insan sesini doğru dürüst el çırpmasını bile algılayamıyor çoğu. bu konuda ciddi bir şekilde yardıma ihtiyacım var. hassa bir devreye ihtiyacım var elimde sanırım iki farklı mikrofon çeşidi var bir tanesi bildiğimiz kapasitif mikrofon bir diğerinin ne olduğunu bilmiyorum resmini koyarım. opampl yapmamın bir faydası olurmu yoksa transistör yeterli olurmu. bu konuda bir bilgisi olan yada beşik sallama sistemi ile bir bilgisi olan arkadaşlar varsa bana acil yardım edebilirmisiniz.teşekkür ederim...

Maxim

yararlı birşey bulamazsınız elbette

bebek ağlamasını tanıyacak ve step motor ile beşik sallanacak ? ha unutmadan birde hassas olacak
ne istediğinin farkındamısın hocam sen?
sanki karaşimşek devresi ister gibisinde çözemedim pek
istersen şöyle bi silkelen kendine gel, oyuncak değil o istediğin şey .

X-Fi

Goertzel algoritmasını araştırmanızı önerebilirim bebek ağlamasının oluşturduğu ses frekansını geniş band da kayda alabilir. Aynı sesin tekrarında ağlamayı onaylayabilirsiniz.

Öncelikle ortamdaki ani ses değişikleri ile yazılımı uyandırmalı belli süre boyunca ağlama ses frekansını örnekler alarak dinlemelisiniz.

Bir sefere mahsus bebek ağlarken kalibre edildiğinde her bebek ağlamasında doğru çıkış alma olasılığınız yüksek.

Veya daha kolay bir yazılımla içerdeki ses şiddetini dinlenir sürekli bir gürültü algılanıyorsa beşik sallansın. Hata yapsa dahi bebeğin fazladan sallanması bir sorun teşkil etmez sanırım.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

konjuge

http://www.mcu-turkey.com/?p=1395 buraya bakmanı tavsiye ediyorum eminim işine yarayacak bir şeyler bulursun.. kolay gelsin

mabada

öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. devreyi hemen hemen hallettim sayılır zaten step motor seçmemin sebebi daha rahat kontrol edebilmekti çünkü dc motorda daha farklı bir algoritma gerekiyor beşik sallanıcak sonuçta . bahsettiğim şey daha öncelerden yapılmış bir şey olduğundan zor birşey istediğimi zannetmiyorum ben. konjuge arkadaş sağol sesin analizini yapmak için yardımcı olabilir çünkü filtreleme yapmak  gerekebilir tam olarak karar vermedim filtrelemeye gerek olup olmadığını.

konjuge

emin ol ki filitrelemeye ihtiyaç var.. çünkü senin yapmak istediğin şey belli bir frekanstaki sese tepki verecek bir devre.. kolay gelsin