Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

IdleI2C() nedir?

Başlatan FEHMİ_ASM, 04 Mayıs 2011, 18:24:55

FEHMİ_ASM

iyildirim
Alıntı YapBu C dilindeki bir komut değil..  I2C protokolündeki bir durumdur.

I2C ile yazılımsal olarak adreslenen birden fazla cihaz aynı hatta bağlanabilir. IDLE durumu da protokolde hattın kullanılabilirliğini ifade eder.

İlk üç cümleyi anladım iyildirim hocam.Bu protokolü asm'den zaten tamamıyla biliyorum."Bu durum protokolde hattın kullanabilirliğini ifade eder" ne anlama geliyor? Sanırım adresleme bilgisi değil, hatta adreslemeyle alakalı birşey de değil. İncelediğim kadarıyla I2C kurulumu konfigüre edildikten hemen sonra kullanılıyor. Öyle ise programda kullanılması için hazırlanan I2C'ye konfigürasyondan sonra ON/OFF gibi gibi bir özellik mi kazandırır? Böyle bir özellik kazandırırsa bunu nasıl (IdleI2C()'de parantez içine bir değer yazarak mı) aktif ya da pasif yapabiliriz?
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

iyildirim

Sanırım bahsettiğiniz dil  CCS.

Bende CCS yi, standart C dili dışında kalan kısmını (Bu konuda olduğu gibi) bilmem.

Protokolden bildiğim kadarı ile,
Dediğim gibi I2C de birden fazla sayıda device aynı hatta olabilir.  Bunları atanmış adresleri ile birbirinden ayırırız.  Master veya slave bir başka cihazın hattı kullanıp kullanmadığının bilinmesi gerekir. Hattın o sırada kullanılmaması ve kullanılabilir olma durumu da IDLE dir.

IC2 protokolünü, yazılımda şu şekilde değil de, protokolü incelerseniz daha rahat ve detaylı öğrenebilirsiniz. Protokülü yayımlayan Philips(nxp) ti. 
Veya IC2 çalışan herhangi bir device'ın datasheet'ine de bakabilirsiniz. Adres nasıl gönderiliyor, okuma veya yazma isteği nasıl ayırt ediilyor, Idle durumuna hangi sırada bakılıyor gibi. .

FEHMİ_ASM

iyildirim hocam sağ olasınız.
Ben C'ye birkaç ay önce başladım. Özellikle seri iletişim üzerine yoğunlaşıyorum. Kullanmak istediğim dil de tabirim doğru ise "Mıcrochıp C18". Bir karışıklık veya dikkatsizliğim olmadı ise de bu CCS C değil, C18 parametresi olmalı.

Alıntı YapHattın o sırada kullanılmaması ve kullanılabilir olma durumu da IDLE dir.
Bu benim için yeterli.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai