Harici Osilatör Kullanarak Sayıcı kullanma??

Başlatan davul42, 06 Mayıs 2011, 16:19:13

davul42

Tagli

Bende Proteus yok, o yüzden devre şemasını göremiyorum. Bunu resim olarak ekle.

Kesmenin içinde "GoTo KESME" demişsin. Bu durumda kesmeden çıkamaz ki. PIE1.0 = 0 demişsin, bu da yanlış. Bunun yerine flag biti olan PIR1.0 = 0 olmalı. Ayrıca, kesme kodunun içinde LCD'ye yazma kodunun bulunmaması daha iyi olur.
Gökçe Tağlıoğlu

davul42

TMR1H=0
TMR1L=0

iki registerı resetliyipte başlamak gerekiyor galiba..ama olmadı yine o ayrı :)

Tagli

Ben tıkandım. Proton da bilmediğim için kodunu daha ayrıntılı olarak incelemem mümkün değil. Son bir tavsiye olarak Timer denemelerini fiziksel ortamda yapmanı öneriyorum. Ayrıca, önce Timer 1'i ikincil kristal kullanmadan içeriden dahili olarak çalıştırmayı dene. Sonra harici kristale geçiş yaparsın.

Ha bir de, gönderdiğin resimde kristalin bacağı RC2'ye de bağlı gibi görünüyor. Ondan olabilir mi acaba sorunun?
Gökçe Tağlıoğlu

davul42

Olsun sağol yinede yardımların için Tagli. En azından Yol gösterdin ..ben yine devam ediyorum araştırmaya
Dışarda yapmak olanağım yok bunu sadece öğrenmek için zorluyorum kendimi en azından uğraştım bu kadar bari bir sonuç alayım...:)...
Hayır Osc1 ve OSc2 uçlarına bağlı Osilatörüm..
Son sorum olacaktı TMR0 ile ilgili..Clock girişini T0CKI den sağlıyorum fakat CLK kaynağım osilatör değilde ne oluyor??

Tagli

TMR0'ın harici clock girişi kristal olamayacağı için dışarıdan gelen bir kare dalga olması gerekiyor. Bu herhangi bir kare dalga olabilir.

Birkaç örnek:
555 ile kurulmuş bir kare dalga devresi
Başka bir PIC'in CLKOUT çıkışı (tabi kaynak PIC harici kristalle çalışmıyorsa ancak bu bacaktan çıkış verebilir)
Dışarıdan bağlanmış bir encoder
Hatta uçuk bir örnek: Girişe bağlı bir butona parmağını basıp çekmen. Tabi "button debounce" meselesi yüzünden doğru çalışmaz o ayrı.
Gökçe Tağlıoğlu

davul42

Yani RTC lerin CLK uçlarınıda kullanabilirimç... ama I2c haberleşme komutuna gerek varmı ..yoksa RTC Sürekli Clk üretiyormu ???

Tagli

Modeline göre değişir, genel konuşmak yanlış olur. DS1307 için konuşursak, gerekli ayarlamalar yapıldığında ayrı bir bacaktan clock çıkarır. Ama ayarı yapabilmek için yine I2C ile haberleşebilmen gerekli.
Gökçe Tağlıoğlu

devrim35

TMR0 Kesmesi ile başka bir pic ten ana pic imize(Ra.4) hangi yolla Saat Sinyali alırız?

Tagli

Normalde kristali bağladığın bacaklardan biri CLKOUT bacağı oluyor. Eğer kristal kullanmıyorsan (yani dahili osilatör veya harici clock kaynağı kullanıyorsan), config bitlerini uyun şekilde ayarladığında PIC bu bacaktan dışarı clock veriyor. Sanırım çalışma hızında veriyor ama , yani 4'e bölünmüş olarak (bu kısımdan emin değilim).

Bu clock'u nasıl kullanacağın sana kalmış. İster Timer0'a bağlarsın, ister PIC'in ana clock girişine bağlarsın.
Gökçe Tağlıoğlu