telefonun kime geldiğini lcd ye yazdırma

Başlatan fryrmnd, 07 Mayıs 2011, 11:56:23

fryrmnd

merhaba arkadaşlar...  telefon geldiğinide kime geldiğini lcd de gösteren bir düzenek yapmaya çalışıyorum...  http://imageshack.us/photo/my-images/845/telp.jpg/ söyle bir düzenek kullandım... işte baştaki optokuplörü yine forumdan aldım... yazdığım kodu girişlere sadece switch koyup hangi girişi switch ile lojik 1 veya 0 yaptıysam lcd de o yazsın şeklinde yazmıştım... tabi opto kuplör kullanınca seviye 0-5V arası değişiyo... hangi girşin aktif olduğunu bellii edecek bir kod yada farklı düzenek önerisi olan varmı.... şimdiden çok teşekkürler....

fryrmnd

arkdaşlar cevap yazabilcek kimse yokmu... yani optokuplör çıkışını yükselen kenarla felan saydrımaya çalışsam.... telefon çalmazken sanırım optokuplör çıkılında işaret olmucak... yanılıyormuyom... fikir veerbilcek tecrübelrini paylaşabilcek kimse yokmu... şemayı deneme amaçlı olduğu için tel hattı yerine arama geldiğinde ortalama 100v ac olur gibisinde verdim... switchler yerine de adet optokuplör koycam...

t2

Telefonun kime geldiği, zilin çalmasıyla anlaşılır. Hatların hepsi bir kutudan geçiyorsa kabloların herbirine led veya optokuplör takarsın telefonun kime geldiği anlaşılır.

Bunu  lcdye yazdırmak mı istiyorsun? bir butona basıldığına hangi butonun basıldığını lcdde yazdırabiliyorsan bunu da yaparsın. Buton yerine optokuplörün kollektyörü bağlanır.

fryrmnd

t2 hocam teşekkürler... COUNT kodunu az  önce farkettim... sanırım bu kodal halledebilrim... bir de lcd olarak sharp marka LM162 lcd var elimde HD44780A00 entegreli... bunun pin sırası standartmmıdır... snırım 1vss 2 vdd diye devam ediyo... önden bakınca da acaba isisteki gibi sol baş 1 nolu pin midir...

fryrmnd

COUNT fonksiyonunda 100ms pin tarama süresi versek 25 Hz de telefon hattının frekansı desek 40ms nilik peryot yani... bu fonksiyon sadece high ları ölüüçüyo yanlış anlamadıysam dimi... yani pinden 100ms/40ms=2.5 peyot mu öllçeriz... o da 2-2.5 pulse mı eder?

t2

High olanları sayarsın yeterli sayıdaysa zil bir süre çalmış demektir.

fryrmnd

t2 hocam valla çok sağol... biraz daha detay sorsam... COUNT ile 100 ms sayınca girişe 50 hz verdim 20 pulse saydı... 50 hz 20 ms yapsa
herbir peryotta 2 pulse saysa(high) 100ms de 10 pulse yapmaz mı... burda bi takıldım... hocam bide opto çıkışında 0-5 darbeyi pice verdim... bordada pic girişi 0-5v darbe gözüküyo tel çaldığında... acaba pici çalıştırmak için dikkat etmek gereken bişey varmı... 2şer besleme ve toprak verdim... 1 çiftine 100nf attım... mclr yi 10k üstünden vcc ye verdim....  çıkışa da led koydum ama gene yok... programda COUNt a atadağım değişkern 5 den büyükse ledi yaksın dedim.... acaba skıntım ne olabilir... devre istersen nsaıl ekleyim... önceki yüklediğim açmıyo nedense...   http://hotfile.com/dl/117265974/9838efc/rnek.rar.html burda bir örneği var... gözatarasan çok sevinirim...

t2

benim internette sorun var dosya inmiyor. her neyse aslında counta da gerek yok. yukarıdaki resme bakalım. Sana q1 den önceki kısım lazım.  R3 yerine 100k takıp boşta kalan ucu 220uF ile toprağa  bağlayalım. KOndansatör mormalde doludur. yani 5 V vardır.  Zil çalarken bu toprağa çekilir. zilin süresi yeteri kaadr uzun olursa sürekli sıfırda durur. Picle bu gerilime bakarsın sıfırsa zil var demektir. 50hzlik frekansı ölçmeye de gerek yok. işi zorlaştırmış olur. yADA OPTOYU başka şekilde bağlarsın. zil çalınca kondansatörüne elektrik gelir. kondansatör ucunda 5V varsa zil var olur.

en kolayı , r3 ü boşver, resimde r2 yerine 1Mohm bağla. optonun 5 nolu ucuna 220uF kondansatörün + sını bağla. -sini de toprağa bağla. Picle sadece optonun 5 nolu ucuna bakalım. burası sıfır ise zil çalıyor demektir. zil 50hz  çalarken bu kondansatör hızla dolamaz. zaten 1Mohm bağladık. zil sesi kesildikten bir kaç saniye sonra dolacaktır. Lojik 1 ise zil yok demektir.

fryrmnd

hay sağolasın T2 hocam... ikinci şıkta anlatığını acaba proteusta görebililirmiyim... bi deneyimm .tekrar çok sağol

fryrmnd

t2 ya bu pici neden çalıştıramıyom @ DEVICE pic16F84A       
  @ DEVICE pic16F84A               'işlemci 16F84A                               
@ DEVICE pic16F84A, WDT_OFF            'Watch Dog timer açık
@ DEVICE pic16F84A, PWRT_ON             'Power on timer açık
@ DEVICE pic16F84A, PROTECT_OFF         'Kod Protek kapalı
@ DEVICE pic16F84A, XT_OSC

TRISA=0
TRISB=1                                                               
OPTION_REG.7=1

BASLA:
   PORTA=0
   pause 500
   if PORTB.1=1 then
    PORTA.1=1
   pause 200
   PORTA.0=0
   pause 500
   PORTA.1=1
   pause 200   
   endif     
   goto BASLA

söyle bir uyuz led yakıp söndürme kodu attım ... deneme kartı var... b1 e bastığım sürece yanıp sönüyo... boarda kuruyom yanıp sönüyo... b1 den beslemeyi çekince sönmüyo... başka borda kurdum bikaç denedim sonuncuda pici yaktım galiba... deneme kartında da çalışımıyo... ulen led yakamıyoz bide lcd sürcez.... bu bordda neden çalışmaz acep... besleme ile toprak arasına 100n attım... mclr yi 10k dan vcc ye bağladım.. başka ne problem olabilir.. wdt on off yaptım yok abi...

fryrmnd

t2 hocam pici çalıştırmayı hallettim de.... kondansatörü optonun 5. bacağa bağladım... - ucunuda toprağa...kondansatör güzel bi şekilde boşalıp doluyo.... ama 5. bacaktan pice giriş verdiğimde kondansatör direk 0 a çekiyo.. yani tel çalmasa bile 0 da kalıyo... burda nasıl bir ayar çekebiliriz...

t2

Picin girişi giriş olarak ayarlı değilse böyle olur. pici ayırıp ölçü aletiyle bakınca normal çalışıyorsa ve
Pin giriş olarak ayarlıysa yine de bu sorun oluyorsa araya 100k seri direnç bağlayalım.  Hatta 1Mohmu azaltalım.

fryrmnd

valla seni de uğraştıroz t2 kardeş ama...  portlari giriş olarak tanumladım... yaniamnuel olark dişardan 5V verince yanmıyo 0 verince yanıyo... ama optonun 5 ini verince kondansatör dediğim gibi 0 a gidiyo... araya direnç attım(baya büyük) ama 3V  u aşmadı.  1M at dedğin direnci de zaten daha küçük değer seçmiştim... boşalınca heemn dolsun  telefon kesilirse bi sonraki gelebilcek aramaya çabıuk tepki versin gibisinden... her dedğini de olmuyo diye yazdım ama... 16f84 le deniyodum  port bden giriş vereyim dedim... acaba pull up dalgasınımı ayarlayamıyom dedim.. F877 ye çevirdim :) portd den verim girşleri....

fryrmnd

ts2 hocam sağolasın... kondansatörü bırakıp opto çikişini saydırma yoluna gittim... fena değil... faraklı girişler için farklı ledleri yakabildim... şimdi entegreye ses kaydedip sesli bir düzenek kurmayı denicem....

fryrmnd

T2 hocam müsaitsen bir kaç şey daha sorcam... senden başka pek yanıtlayan yok da yok...