Otoparka girecek araç sayacak sensör devresi

Başlatan bistann, 13 Mayıs 2011, 01:08:01

bistann

Arkadaşlar 0-9 arasında yukarı - aşağı sayıcı hareket sensörlü devre yapacağım fakat sensörlerle pek haşır neşir değilim elektronik devresini buldum bunun üstünde oynama yaparak sensörlü hale getirmek istiyorum. Burda kullanılan buton yerine sensörü nasıl yerleştireceğim hakkında yardımcı olursunuz umarım...şimdiden teşekkürler...

http://elektronikmerkezi.org/wp-content/uploads/2010/12/image00-sayici2.jpg

MrDarK

Şu konuyu biraz incele önce nasıl bir sensör kullanmak istediğine karar ver ondan sonra fikir konusunda herkes elinden geleni yapar ;)

Link : https://www.picproje.org/index.php/topic,33143
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

bistann

IR sensör kullanmaya daha çok yattı kafam..diğer konuları araştırdım öğrenmek için ama bulamadım ztn ondan konu açtım..

Rekofen

Hazır sensör var aslında kapılara takılan ama fiyat nedir bilemiyorum ancak.Ir rahatlıkla işini görür.Daha önce yapmış olduğum bir iş vardı aslında o mesafe sensörü idi ama aynı şey basit bir ir led ve basit 2 bacak ir alıcı mesela ir109 tipik tv ve uydu alıcılarında bulunan türden 7 m kadar rahatlıkla çalıştırabilirsin.Önemli olan seçtiğin ir led ne kadar güçlü ise mesafe o kadar artar.Bunun yanında açık alanda ise yağmur e kar yağışınıda hesaba katmalısın.

Buton olarak sağlıklı şekilde çalışmasını istiyorsan.ır alıcının önüne bir transistör koyman yeterli olacaktır.transistörün base'ine ir ın bir bacağını 300 ohm kadar bir direnç ile bağlayıp transistörü  collectör emite'yi Aynı buton gibi bağlayacaksın.Aşşağıda ki örneği şöyle düşün ir ledin ve ir alıcı arasında boşluk var gibi hesap et.

örnek:
Jal iyidir :)

hayati

metal sensörü kullanabilirsiniz

yaklasık 30 cm den metalihıssedıyor

yera yaklasık 1,5 metreye 60 cm kablo ıle loop olusturuyorsun (3*1,5 kablo ıle) kablonun ucunu metal sensorune baglarsan her arac gecısınde role 1 sefer ceker bu sayede sayma ıslemını yapabılırsın

mustafa_cmbz

el arabası veya bisiklet geçti diyelim ne olacak? bu tarz yöntemler uygulama yerine göre değişebilir...ama genel manada basit sokak arası otoparklar içinse düşünülen şey için yapılması en mantıklı çözüm 2 adet ışık kaynağı ve 2 adet foto diyot ile yapılacak olan geçiş kontrol sistemidir...

hayati

benim yazdıgım yontemı daha önce ben yaptım otoparkın hem gırısıne hemde cıkısına sensor koydum gıren araclarda sayı artıyor cıkan araclarda ıse sayı azalıyor otopark doluncada daha once gırdegınız degere gelınce barıyerı acmıyor  takı cıkısdan bır arac cıkana kadar
metal dedektörü ile   algılama mesafesini ayarlayabiliyorsunuz

The Gariban

mustafa_cmbz
El arabasını yada bisikleti adam neden otoparka soksun? O mantıkla giderseniz kurban bayramına yakın kesim yerinden kaçan ineklerin otoparka girmesi halinde siz ne yapacaksınız   ;D-ki bu durumun meydana gelmesinin ihtimali çok daha yüksektir

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: The Gariban - 14 Mayıs 2011, 11:23:57
mustafa_cmbz
El arabasını yada bisikleti adam neden otoparka soksun? O mantıkla giderseniz kurban bayramına yakın kesim yerinden kaçan ineklerin otoparka girmesi halinde siz ne yapacaksınız   ;D-ki bu durumun meydana gelmesinin ihtimali çok daha yüksektir

hocam

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 14 Mayıs 2011, 01:38:40
el arabası veya bisiklet geçti diyelim ne olacak?

ve eklemişim...

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 14 Mayıs 2011, 01:38:40
bu tarz yöntemler uygulama yerine göre değişebilir...ama genel manada basit sokak arası otoparklar içinse düşünülen şey için yapılması en mantıklı çözüm 2 adet ışık kaynağı ve 2 adet foto diyot ile yapılacak olan geçiş kontrol sistemidir...

yani burada sistemin doğru çalışması için yapılması gereken en sağlıklı yöntem nedir ne değildir onu tartışıyoruz bi manada...otoparka dana mı girer boğa mı girer orasını bilmem...

neden el arabasından ve bisikletten bahsettin dersenizde sokak aralarındaki otoparklar bazen araç ve insanların girdiği kısımlar ayrı bölümlerden oluşmuyor ki hatta ve hatta  bodrumda çok örneğini gördüm adamlar kestirme olsun diye otoparkın içinden geçip caddeye çıkıyorlar :D yani bu durumda el arabası yada bisiklet değilde adam evine 10litrelik yağ almıştır geçerken ambalajıda tenekedir ve doğal olarak sizin kuracağınız düzenek yanlız sayım yapacaktır...

The Gariban

Doğru  diyorsun  ;D
Yazdıkalrını okuyunca acaba dünyada ilginç karayolları nerelerivardırdiye biraz araştırdım şu linktekiler
fena değil  ;D
http://www.womansday.com/Articles/Life/Travel/10-Awe-Inspiring-Roads-Around-the-World.html

bistann

arkadaşlar ben burda sensörü nasıl bağlayabileceğimi sormuştum ama sorum yanlış anlaşıldı galiba..aşağı yukarı sayıcı iki sensör bağlamak istiyorm..

zeynel

bende bu devreyi yapacağım fakat PIR sensörü ile.acaba sensörü direk mi bağlıyoruz yoksa Sensör devresi yapıp onu mu  bağlıyoruz ??  / şimdiden teşekkürler ..