Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

I2C Haberleşmesi????

Başlatan devrim35, 14 Mayıs 2011, 19:18:03

devrim35

İlk Pic imden 2 nci pic ime I2C ile 1 byte geçmeyecek biilgi göndermeye çalışıyorum ...Proton+ ın Help indeki örneklerine bakarak yapmaya çalışıyorum..Fakat bir kaç  sorum olacaktı...
1-) BUSIN Control , Address, [ VAR1 ]  Burda Var1 Alıcağımız Değişken,Control ve Adress nedir tam anlıyamadım??(aynı şekilde Busout)
2-) İki pic arasında master slave ilişkisini yapıcazmı ..Nasıl yapıcaz??
3-)Busin ve busout kullanırken SDA -SCL (C3 ve C4 Portlar) mı kullanmak zorundayız yoksa farklı portları seçermiyiz?

NaMcHo

Alıntı yapılan: devrim35 - 14 Mayıs 2011, 19:18:03
2-) İki pic arasında master slave ilişkisini yapıcazmı ..Nasıl yapıcaz??
3-)Busin ve busout kullanırken SDA -SCL (C3 ve C4 Portlar) mı kullanmak zorundayız yoksa farklı portları seçermiyiz?
Proton bilmiyorum ama şöyle yapman gerekiyor.

2-)Evet ayarlaman gerekiyor hangi PIC  slave olucaksa onun SSPADD registerına istedigin bir değeri yazıcaksın bu slave PIC inin adresi olur.
Master olan PIC de ise SSPADD(ilk 7 biti) Baundrate hizi için ayarlanır datasheetde yazar bunun değerleri 10MHz için 63h gibi değerler.
3-)evet C3 ve C4 kullanmak zorundasın.Genel olarak hangi pinlerde SDA,SCL yazıyorsa o pinlerle i2c iletişimi yapabilirsin.

devrim35

Ya aslında yapmak istediğim şey 1nci Pic ten 2nci Pic e Clk Sinyali göndererek 1nci Pic İn İç Osilatörüne göre 2nci Picte Saat oluşturmak..Bunun için 2 seçeneğim var..

1-Saniye değişkinini Döngü yaparak 2nci Pic e göndermek..
2-1nci Pic in osilatörünü 2 nci pic imde Dış Osi. Siny (T0CKI) pini kullanarak TMR0 kesmesinden Saati yapmak..
2nci seçeneğim bana daha sağlıklı geliyor....Bunun için işlemler olarak ne yapmam gerekiyor?

Birde 16f87x datasheetinde göremedim...16F87x lerin I2C Haberleşmesinde kullanılan Adresleri nedir?

NaMcHo

MASTER SYNCHRONOUS SERIAL PORT (MSSP) MODULE şu başlık altında.
Sayfa:73 de I2C,Sayfa 66 dada registerlar var.