Gıda Otomasyonu İle İlgili Detaylı Kaynak veya Döküman Lazım

Başlatan hollywoodlu, 17 Mayıs 2011, 16:51:07

hollywoodlu

Selam arkadaşlar. Başlıktada belirttiğim üzere gıda otomasyonu hakkında detaylı bilgi bulmam gerekli. Yardımcı olabilir misiniz?

fractal

gıda prosesleriyle ilgilimi yoksa gıda makinelerinin otomasyonlarıylamı.gıda prosesi ise süt endistirisi ayrı hazır gıda ayrı salça ayrı,,eğer olay otomasyon ise prosesle dolaylı olarak ilgili sonuçta sensörler valfler motorlar basınç,sıcaklık,nem algılayıcalar bir çok yerde kullanılıyor bunları kullanmak kontrol etmek hep aynı..ben ambalaj sektöründe çalışıyorum...bir çok gıda fabrikası gördüm..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

hollywoodlu

gıda otomasyonu ve prosesi yine aynı şeyleri içeriyor yanlış bilmiyorsam. öyle valfler, röleler değilde her farklı gıda otomasyonu için işlemler ve makine model çizimleri yeterli olacaktır. ilginiz için çok teşekkür ederim. bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

hollywoodlu

yada gıda otomasyonlarının genel yapısını yazabilir misiniz. bahsettiğiniz nem sensörleri, sıcaklık algılayıcılar vs nasıl kullanılıyor

Erol YILMAZ

@hollywoodlu;

Otomasyon panoları sektörden sektöre pek farklılık göstermez,
Bu gıda bu ambalaj bu otomotiv bu başka bişi diye başka başka şeyler yapılmaz.
He atıyorum yoğurt yapmak için kullanılan PH sensörü nün şekli ile başka bi iş için kullanılan PH sensörünün şekli farklı olabilir.
Ama aynıdır. Fractal arkadaşım da aynı şeyi söylemiş.

Senin takıldığın konu nedir ?

Alıntı yapılan: fractal - 17 Mayıs 2011, 17:27:52...sonuçta sensörler valfler motorlar basınç,sıcaklık,nem algılayıcalar bir çok yerde kullanılıyor bunları kullanmak kontrol etmek hep aynı...

hollywoodlu

ben liseden otomasyon çıkışlıyım ve 2 yıllığı mekatronikle devam ediyorum. biliyorum ben gıda otomasyonunda kullanılanları fakat arkadaşıma bir döküman gerekliymiş. bende bildiklerimi anlatamıyorm. öyle bir sorun var bende