LM016L LCD Lehimleme

Başlatan vitruvius, 19 Mayıs 2011, 14:37:52

vitruvius

Merhabalar sıcaklığı lcd'de yazdıracak bir proje üstünde çalışıyorum. Lcd'yi aldım, proteus simulasyonunda 1'den 14'e kadar bacaklar var. 1 nolu bacak toprak, 2 nolu bacak besleme olarak kullanıyorum. Lcd'yi alıp arkasını çevirdiğim zaman bacaklar +-1....14 şeklinde gidiyor. Oradaki + ve -'ye bir bağlantı yapmam gerekir mi, yoksa proteus'taki gibi mi yapıp + ve - bacaklarını boş mu bırakmalıyım? Ayrıca ekranın yan tarafında anot ve katot için de ikişer bacak mevcut. Bunları ne yapmalıyım? Yanlış bir şey yapmak istemiyorum.

Teşekkürler.

yildizelektronik

Dostum bu resim sana yardımcı olacaktır.  ;)

Mucit23

+ ve - dediklerin lcd arka plan aydınlatması için konulmuştur. Normalde bu iki pin lcdnin data bacaklarından sonra konulur ama bazı modellerde önce koyuyorlar. Kullansanda olur kullanmasanda. Kullanırsan ekran ışığı yanar. Yanlız direk 5 volt verip besleme ledi bozabilirsin 47R dirençle +5 volta bağla eğer çalıştırmak istersen..

vitruvius

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Alıntı YapNormalde bu iki pin lcdnin data bacaklarından sonra konulur ama bazı modellerde önce koyuyorlar.

Normali yildizelektronik'in verdiği resimmiş yani  :) Aydınlatmayı Vee'ye (3. bacak) bağladığımız 10k'lık pot. ile yapmıyor muyduk? Mucit23 hocam bahsettiğiniz direnci + - girişlerini kullanmak istersem koyacağım değil mi? Normalde 10k pot.'tan başka bir şey bağlamıyorum. Bir de o anot ve katot uçlarını bir şey yapmam gerekiyor mu? Teşekkürler.

yildizelektronik

Anot ve katot uçlarına birşey yapmana gerek yok.Zaten onlar led+ ve led- diye çıkışlarda var ordan ekran ışığını yakmak için kullanabilirsin.Ayrıca 10k trimpotu da ekran kontrastını ayarlamak için kullanıyorsun yani devreyi çalıştırdığın zaman ekrana görüntü gelmezse o trimpot ile ekrana görüntü gelene kadar ayar yapıyorsun.Lcd ekran aydınlatmasına gelirsek eğer mavi ekran lcd kullanıyorsan arka aydınlatmayı kullanmalısın yoksa yazıları görmek çok zor olur.Ama yeşilde aydınlatma olmadan da görebilirsin.Diğer arkadaşın dediği gibi aydınlatmayı kullanmayı düşünürsen 47R direnci seri olarak bağla sorunsuz çalışacaktır.

vitruvius

Anladım, lcd mavi ekran. Şu an 330 ohm direnç var elimde onunla bir deneyeyim. Çok gelmez umarım  :) Teşekkür ederim.

jackal183

Alıntı yapılan: vitruvius - 19 Mayıs 2011, 18:36:36
Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Alıntı YapNormalde bu iki pin lcdnin data bacaklarından sonra konulur ama bazı modellerde önce koyuyorlar.

Normali yildizelektronik'in verdiği resimmiş yani  :) Aydınlatmayı Vee'ye (3. bacak) bağladığımız 10k'lık pot. ile yapmıyor muyduk? Mucit23 hocam bahsettiğiniz direnci + - girişlerini kullanmak istersem koyacağım değil mi? Normalde 10k pot.'tan başka bir şey bağlamıyorum. Bir de o anot ve katot uçlarını bir şey yapmam gerekiyor mu? Teşekkürler.

Vee dediğin bacak backlight değil, contrast ayarıdır, 10k lık pot ile oynayarak contrast ayarını yaparsın. ayrıca 15 ve 16 bacaklarını kullanırsan, yani backligth olsun diyorsan, lcd fazla akım çeker bu da devrenin istediğin gibi çalışmamasına sebep olabilir, bu sorunu çözmek içinse eğer backlight kullanacaksan lcd'nin beslemesini farklı denetleyicinin beslemesini farklı kaynaklardan verebilirsin

vitruvius

Alıntı YapVee dediğin bacak backlight değil, contrast ayarıdır, 10k lık pot ile oynayarak contrast ayarını yaparsın. ayrıca 15 ve 16 bacaklarını kullanırsan, yani backligth olsun diyorsan, lcd fazla akım çeker bu da devrenin istediğin gibi çalışmamasına sebep olabilir, bu sorunu çözmek içinse eğer backlight kullanacaksan lcd'nin beslemesini farklı denetleyicinin beslemesini farklı kaynaklardan verebilirsin

İki adet 7805 kullanıp birisinin çıkışını sadece lcd için kullanırsam olur değil mi? Uyarınız için teşekkürler.

yildizelektronik

Lcd arka aydınlatma için 47R gibi bir direnç kullanırsan fazla akım çekmez.İki adet kullanmana gerek yok.

vitruvius

Pekala şu an elimde 330 ohm var fazla değil çok az akım çekecek zaten  :) Teşekkür ederim tekrar. Kuruyorum şu an devremi bread board üzerinde. Birazdan paylaşırım gelişmeleri.

vitruvius

Devre sorunsuz şekilde çalıştı. Arka plandaki mavi ışık da çok güzel duruyormuş hani  :D Teşekkür ederim yardımlarınız için.

vitruvius

Arkadaşlar bu devreyi o gün sorunsuz şekilde 2-3 kere çalıştırdım ama ertesi gün hiç ellemeden/değiştirmeden adaptörü tekrar taktığımda lcd'de kare'ler gözüktü. Bu, öğrendiğim kadarıyla iletişimde bir sorun olduğunu gösteriyor. Bir arkadaşımda da aynı şekilde 2-3 kere çalıştıktan sonra kareler gözükmüş. Bunun sebebi ne olabilir acaba? Teşekkürler.

Maxim

böyle durumlarda ŞEMA (tüm değerleri ile eksiksiz) + işlemci kodu nu vermeniz lazım
yoksa nedendir diye sorarsanız, 40 tane neden çıkar ortaya
bundan
şundan
ondan
ona bak
şuna bak
onu yaptınmı
bunu yaptınmı
onu bağladınmı
onun değeri ne
bunun değeri ne
lcd ne marka
besleme kaç vol
işlemci ne
kondansatör varmı

bitmez bitmez..
o yüzden zaten tatmin edici bir cevap alamaz ve öylece bekler durursun..