KEYPAD İ BAŞKA BİR PORTA TAKMA?

Başlatan devrim35, 20 Mayıs 2011, 13:55:05

devrim35

Arkadaşlar çok araştırdım ama bir sonuç alamadım...Kendimde denedim okadar pic değiştirdim(16f877,18f452) ama olmadı...
Normalde Bütün uygulamalarda KEypad Portu nu PORTB olarak kullanıyoruz... ama benim PORTB ile başka bir işim olacak ...Bu sefer Keypadi Diğer portlara(PORTC,PORTA) takmak istedim fakat kabul etmedi sürekli yazıı yazıyor çıkış pinleri karışıyor...Bunun için KEypad Portunu B portu dışında diğer Portlarda şansımız varmı???Tşk ederim..

yamak

PORTA nın tüm pinlerini dijital yapıp denediniz mi?

jackal183

takarsın kardeş, niye takmayasın, eğer keypadlerin çalışma mantığını biliyorsan istediğin pine istediğin şekilde takarsın, şayet hazır fonksiyon kullanıyorsan ve keypadin çalışma mantığını bilmiyorsan o zaman diğer portlara takarken sorun yaşayabilirsin, senin sorunun tam olarak nedir, ve programlama dili olarak ne kullanıyorsun, kendi yazdığın keypad programını mı kullanıyorsun, yoksa hazır mı aldın? bunları cevaplarsan sana daha aydınlatıcı olabilirim

devrim35

Hazır Fonksiyon kullanıyorum...Proton Basic  kullanıyorum....

Proton Kullananlar bilirki "KEYPAD_PORT" komutu vardır bu komutla bir Port seçersiniz"KEYPAD_PORT=PORTB" ..O porta standart bir şekilde keypadin uçlarını bağlarsınız.. size sadece Lookup ile ındex sıralamasına göre tuşa basmak kalıyor...Bu dediğim tabi (4*3) keypad için geçerli...Ama Benim sorunum Burda B Port u yerine Başka bir portu atadığım zaman görmüyor...

He sizin dediğiniz gibi PBP de İf komutlarıylada yaparım ama böyle bir alternatifimde olduğu için bu daha uygun bana :)

https://320volt.com/proton-kod-bilgileri-ornek-pic-uygulamalari/
Bahsettiğim komut linkte en aşağıda Örnek 1 komut dizinin içinde....

Alıntı yapılan: yamak - 20 Mayıs 2011, 16:16:50
PORTA nın tüm pinlerini dijital yapıp denediniz mi?
Bütün pinlerim dijital..

jackal183

cevabından anladığım kadarıyla keypadlerin çalışma mantığını biliyorsun, e madem bu dediğin kod port değişikliğini yapıp çalıştırmıyor, o zaman bahsettiğin kodlarla uğraşmak zorundasın dostum, çok da uzun değil zaten, 1 saatini bile almaz

F.T

PORT B DE pullup dirençleri programsal açık olabilir.portc de kullanırken pullup direnci kullandınızmı.?bundan dolayı sanırım port basılı gibi durum oluşuyordur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

devrim35

Daha önceden Hem Satır Butonlarını (A,B,C,D) , hemde (1,2,3) sütun butonlarını pull up yapmıştım ama bastığım rakam takılı kalıyor .Sürekli O rakamı gönderiyor ??? ???

adoka

16f877 ile port c de tarama yontemi ile keypad calıstırdım simulasyonda tabi ama yinede bir sorun gorunmuyordu birde ben pbp ile yazmıstım...
Bkz. https://www.picproje.org/index.php/topic,32312.0.html
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

Murat Mert

S.A.
@ adoka nın verdiği link tek programı kullanırsanız bence kolay olur @Ferittt dediği gibi pull up direncinide deneyin.
mert07

devrim35

Pull up da evet başta yazılar eskisi gibi kendi kendine yazmıyor ama herhangi bir tuşa bastınmı o tuşa basılı kalmış gibi sürekli onun index ini gönderiyor..Proton+ için başka önerileriniz yok mu?