proteusda çalışan program gerçekte neden çalışmaz?

Başlatan ozgurgune1, 23 Mayıs 2011, 21:56:50

ozgurgune1

arkadaşlar ben proteusda bi program tasarladım dc motor hız ve yön kontrolü ile alakalı program proteusda çalışısıyor ama board üzerinde çalışmıyor bunun sebebi neler olabilir acaba?

ozgurgune1

VFR

D1 ve D2nin üst uçlarına gerilim vermemişsiniz. Gerçek devrede de böyleyse bundandır.

ozgurgune1

hemen deniyorum ama motorda dönmüyor lcd için değil mi sizin söylediğiniz?

ozgurgune1

söylediğinizi denedim hemen lcd ekrana yazı geldi ama motor hala çalışmıyor malesef

VFR

Hayır D1 ve D2 diyotlarının katotları Vs'ye bağlanmalı. Sorun bu.

ozgurgune1

D1 D2 yi bağladım Vs ye lakin yine de çalışmadı

ozgurgune1

ozgurgune1

dediğiniz gibi yaptım şuan motorun iki ucunda da 10 V görüyorum

Maxim

birde osc kondansatörleri 470p gözüküyor ?
22p yapmak lazım onları

Tagli

Sens dirençlerini 10k yapmışsın, eğer yanlış görmüyorsam. Eğer devrende akım kontrolü ile ilgili bir özellik yoksa dirençleri kaldır, sens bacaklarını doğrudan toprağa ver. Motorun çektiği asıl akım o bacaklardan akar. 10k direnç koyunca akamıyor doğal olarak. Akım ölçümü için de oraya genelde yüksek güçlü düşük bir direnç konur, 0.47 ohm 5 Watt gibi örneğin.
Gökçe Tağlıoğlu

ozgurgune1

ilgilendiğiniz için çok teşekkürler, söylediklerinizin hepsini board üzerinde yaptım osc kondansatörler 22p çizerken yanlış koymuşum, sensa ve sensb yi direk bağladım toğraga ama motor yine de çalışmadı

Tagli

Öncelikle sorunun yazılımda olup olmadığını anlaman gerekiyor. Devrede PIC falan kullanmadan sadece L298 (Yanlışım yok değil mi? Kullandığın sürücü L298 sanırım..) ile deneme yap. Motor bağlantıların aynı olsun. Ancak IN1 ve IN2 uçlarını PIC'e bağlama, onun yerine sen el ile birini toprağa (0 volt) diğerini de 5 volta bağla. Aynı şekilde ENA ve ENB de doğrudan 5 volt'a bağlı olsun. Eğer bu şekilde çalışıyorsa sorunu yazılımda aramaya başlayabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

Maxim

ayrıca önemle belirtmek isterimki

proteus çok işe yarasada
proteusta çalışan bir devrenin gerçekte çalışacak diye bir garantisi yoktur
aynı şekilde gerçekte çalışan bir devre proteusta çalışmayabilir.

bunları yaşıyoruz,
%100 çalışması lazım diye boşuna günlerinizi heba edip, saçınızı başınızı yolmayın.Bazen çalışmayabilir.

demek istediğim, proteusa o kadar güvenmeyin .

ozgurgune1

yardımlarınız için çok teşekkürler, devreyi dediklerinizi göz önünde tutarak yeniden kurucam, ama önce yazılımı gözden geçirmem lazım,

devreyi yeniden kurdum ve motor çalışıyor ama bi sn sonra duruyor bunun sebebi ne olabilir sizce gerilimin dalgalanmasından dolayı olabilir mi?