Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

ISD 1760

Başlatan private_korsan, 23 Mayıs 2011, 22:58:38

private_korsan

arkadaşlar bu isd entegrelerinde benim gibi sorun yaşayan varmı acaba varsa lütfen bir yardım
öncelikle sorunumu anlatayım datasheet indeki devreyi aynen yaptım önce devrem sorunsuz çalıştı istediğim gibi ses kaydını yaptım çıkışı aldım herşey dörtdörtlüktü yani.Fakat bir müddet sonra yaklaşık 1-2 gün sonra isd nin hangi butonuna basarsam basayım led 7 kere yanıp sönmeye başladı işlemlerin hiç birini yapmıyor sadece 7 kere led yanıp sönüyor 1 gün boyunca bu sorunla uğraştım fakat herşey normal olmasına rağmen bir türlü çalıştıramadım fakat işin enteresan tarafı 1 gün sonra hiç birşey yapmadan tekarar denediğimde yine sorunsuz çalıştığını gördüm bu böyle 1 hafta kadar sürdü ( 1-2 gün çalışıyor 1-2 gün çalışmıyor)bende hiç üşenmedim yeni bir kart daha bastım sorunumda hiç bir değişiklik olmadı yine aynı(bu arada 3 tane daha isd 1760 aldım) elimdeki 4 entegrede 2 karttada aynı sorun var. acaba buna benzer bir sorunla karşılaşan oldumu yada nerde hata yapıyo olabilirim.

birde aklıma gelmişken datasheet ten anladığım kadarıyla ledin 7 kere yanıp sönmesi erase oluyor galiba. ama hangi tuşa basarsam basayım aynı şeyi yapıyor

gokhan1500

Led'in yedi kere yanıp sönmesi entegrenin CMA(Circular Memory Managment) da hata bulmasından kaynaklanıyor.Entegreye enerji verildiğinde CMA kontrolü yapıyor bunun sonuncunda bu hatayla karşılaşıyorsun.Bu düzeltmek için GLOBAL ERASE işlemini yapman gerekiyor (Erase butonuna bir miktar basılı tut).
Neden olabilir:
Spi kullanıyorsan iki kayıt arası boşluk olmamalı
Besleme herhangi bir işlem sırasında kesintiye uğramamalı
PCB çizimindende kaynaklanabilir.Analog ve digital topraklar ayrılıp güç kaynağına yakın bir yerde birleştirilmesi gerekiyor.

private_korsan

çözüm önerilerin için teşekkür ederim spi kullanmıyorum butonlar işimi görüyor. yarın ilk işi bunları deneceğim fakat erase tuşuna uzun yada kısa basmam hiç farketmiyor led 7 kere yenıp sönüyor diye hatırlıyorum yarın tekrar deneyeceğim gnd ve + 5v ların hepsi birlikte bağlı birde söylediğin gibi deneyeyim tekrar teşekkürler

fryrmnd

private kardeşim sonucunu yazman mümkün mü acaba bende bu entegreden kullanıcam... tabii devreye basıp çalıştırdığım yere asacam... iki gün sonra aynı sorunu yaşamak kötü olacak...

ceneke1