Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

CCS C kullanim

Başlatan zerog26, 24 Mayıs 2011, 14:10:24

zerog26

arkadaslar aldigim 1 proje odevi uzerine calisiyorum ve ccs c de program yazmaya calisiyorum yapmak istedigim kisaca mantigi su sekilde...

void pwm_()
                     {
                           while()
                     {
                               programdongusu    }

}
void adc_()
                    {
                            while()
                             {
                              program dongusu
                        }
}

void main()
{
void pwm_();
void adc_();
}

bu sekilde olusturabilirmiyim kodlari kisa 1 ornekle aciklamaniz mumkunmudur......

RcALTIN

evet hatalı olur, mantıksal olarak bakarsak program pwm içindeki while da kalır, adc metoduna hiçbir zaman giremez(while'lar kısır döngüde varsayıyorum, bir şart vermemişsiniz de)... aynı anda 2 işlem yapamazsınız, ki yapılıyor bile olsa yöntemi bu şekilde olamazdı.

void pwm(){
}

void adc(){
}

void main()
{
   while(1)
   {
      pwm();
      adc();
   }
}

bu şekilde kısır döngü içinde, her 2 metodu sırayla çalıştırırsınız ama işinizi görürmü bilemem.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

zerog26

cevabiniz icin tesekkur ederim....

simdi tek sorun su analog giris var ve bunu lcd ekrana yansiticam.ayni zamanda up-down butonlari var cikistan 0-5 volt kademeli voltaj alicam ve ayni anda lcd ekranda yazdiricam yukaridakli mantik ile bunu kisaca aciklayabilirmisiniz....

RcALTIN

void pwm(){
}

void adc(){
}

void ekranaYaz(){
}

void main()
{
   while(1)
   {
      pwm();
      adc();
      ekranaYaz();
   }
}

ben pwm işlerinden pek anlamam, ama işlemleri sırayla yaparak, ekrana yazılacak değerleri global değişkenlere verirseniz, daha sonra ekrana yazmak için 2 adım da tamamlandıktan sonra ayrı bir metod kullanırsanız sanki aynı anda çalışıyorlarmış gibi birşey olur. up-down buttonları için timer veya mikrodenetleyiciye göre interrupt pinleri kullanılabilir. önemli nokta, bir diğer metod çalışırken ortaya çıkacak zaman gecikmesinin olumsuz etki yaratmaması...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !