Kristal uçlarına paralel direnç şart mıdır?

Başlatan t2, 31 Mayıs 2011, 12:49:04

t2

Eskiden beri Kristal uçlarına paralel 1Mohm direnç bağlıyorum. Devre küçük olduğu için bağlamak istemedim. Şart mıdır? takmasak ne olur? Kondansatörler yine kalacak.

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

t2

peki bu devrelerden takriben kaç adet çalışıyor? yani değişik ortamlarda sürekli kullanılan, kristaline direnç bağlanmamış en az bir kaç yüz adet devre var mıdır?

Tagli

Bir amatör olduğum için değişik ortamlarda devre denemişliğim yok. Ancak, datasheet'lerde böyle bir kullanıma rastladığımı hatırlamıyorum. Örneğin PIC datasheet'lerinde kristale bağlanacak kapasitörlerden bahseder ve örnekler verir. Bence kullanılan elemanın datasheet'i incelenmeli ve tavsiye edilenler yapılmalıdır. Eğer orada bir dirençten bahsedilmemişse, muhtemelen koymanın bir anlamı olmayacaktır.
Gökçe Tağlıoğlu

z

Bugüne kadar sadece bir iki uygulamada Osc kendiliğinden harekete geçemedi ve bu direnci takmak zorunda kaldım.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Peki her zaman geçti de günün birinde geçemedi gibi durum olur mu?

OG

Alıntı yapılan: t2 - 31 Mayıs 2011, 13:28:12
Peki her zaman geçti de günün birinde geçemedi gibi durum olur mu?
Olur, ben yaşadım bu durumu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

zamzam23

Buradaki seri Rs direnci nedir ne işe yarar?

t2

resimdeki 16f628de ve bazı çiplerin içinde bu direnç var gibi görünüyor. Yani modern bir çip kullanırsak direnci takmasak da olur gibi. Sınırlı sayıda üretip deneyip görelim.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

Tamam orada bunun gereğinden bahsedilmiş.

Fakat entegrenin içinde var gibi duruyor fazladan takmaya gerek yok gibi. hem orijinal pcikit 2 şemasına baktım onda da yok.

Hatırlarsanız ft232 BM entegresi vardır. onda da usb hattına seri direnç takılıyor 27 ohm mu neydi.  Ne komiklik. sonraki modellerde kaldırılmış tabi. direnc maliyeti önemli değil ama yer kaplıyor mesele o.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: zamzam23 - 31 Mayıs 2011, 16:21:52
Buradaki seri Rs direnci nedir ne işe yarar?
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bir güç kontrolü projemizde XT osilatörlerimiz susuyordu...
Araştırınca kristallerin o kadar da kolay şekilde "bağla ve geç" tarzı çalışmadığını anladık.
Rs direnci olarak 1K takınca aslanlar gibi olmuşlardı,
Tabi pcb yi kes-biç yöntemini uyguladık.