16f84 ile 5*7 Dot Matrix Kayan Yazı Yardım..

Başlatan Evvelim, 02 Haziran 2011, 11:29:32

Evvelim

Merhaba arkadaşlar bilgisayar teknolojisi ve programlama bölümü okuyorum mikroişlemciler dersimizden bir projemiz var..

http://www.teknomiks.net/urunler_duzenle/TM-101.html bu adresteki devre elimizde,internette baya bir araştırma yaptım ama pek fazla birşey anlayamadım Sadece "BİLİM" Yazdırmak istiyorum kayan yazıda..yardımcı olabilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum..Şimdiden teşekkürler

M_B

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

SerSeri_389

s.a. öncelikle iyi aksamlar bana bu devre hakkında yardımcı olabilecek birileri var mı acaba. Bu devre benimde proje ödevim ve devreyi hazırladık tamam ama devreyle ilgili bazı sorular var hocanın bize sorup cevaplayamadığımız. Acaba bu sorulara cevap verebilecek birileri var mıdır burda.
Kısacası bana yardım edecek kimse yok muu :(  :(
:(

mcn

arkadaşım,güzelce bir konu aç,devre şemanı,kodlarını vb paylaşman gerekiyorsa paylaş,güzelce madde madde sorularını yaz,o şekilde yardımcı olmaya çalışalım.
Bu forumda yardım etmek isteyen tahmin ettiğinden de fazla kişi var emin ol  ;)

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

Erdem

İki tür nokta matris ekran var.

Nokta matris ekranlar sütunun ortak olmasına göre isim alıyorlar. Örneğin yukarıda soldaki ekranın sütunlarına bakarsak artı uçları ortak ("anot"), sağdaki ekranın sütünlarının da eksi uçları ortak ("katot") olmuş oluyor.

Bu soru daha önceki mesajlarda konuşulmuştu. Örneğin bu mesajda elektronikhobi kullanıcısının yazdığı açıklamaları okuyabilirsin:

https://www.picproje.org/index.php/topic,37728.msg274728.html#msg274728

JOKERAS

Selam,
Arkadaşın söylediğine katılımakla beraber taslağını anlatabilirim.
Taramayı nasıl yapacağınızı bilmediğim için klasik ve bana göre iyi olan şekil
satır taramayı anlatabilirim,aslında onunda çok farklı varyasyonları var.

Ekranın yani dotmatirix'in pixel sayısına denk gelecek kadar Ram'den bir video
alanı ayır,bu video alanı senin dotmatrix'i süren ne ise genelde shit reg kullanılır,
shift reg'e göndereceğin dataları tutan video haritası olsun,
şimdi bu harita üzerindeki dataları sutun, sutun yada satır,satır dataları
nasıl yüklüyorsan o duruma göre çekip shift registere shift edip yükle,
her yükleme sonunda hangi satırı yüklediysen genelde 0,1,2,3.... sırasıyla gider,
tam terside olabilir 7,6,5..... yada 1,3,5,7... 0,2,4,6 neyse,şimdi ilgili satırı aktif et.
Bu işlemi tüm satırlar için ayrı ayrı ve tüm satırlar için belli bir hızda yaptığında
dotmatrix'e belli bir sıra ile gönderdiğin dataları ledlere düşen karşılığını göreceksin.
İş aslında çok basit,videoya haritayı parça parça diz,sonrada o haritayı parça parça
shift reg'e sür dotmatrix'in ilgili satırını aktif et,olay bu.
Yazıyı kaydırma,döndürme,sağa sola hareketi gibi animasyonları yapmak için
video ram'indeki dataları adım adım değiştirerek yapacaksın,tabi burada task yönetimini
ve algoritamanı tasarlaman gerek o ayrı mesele.
Tavsiye,ilk olarak dotmatrix'te tek bir nokta çıkartarak başlamalısın,işin mantığını çözdüğünde
iki nokta sonra dotmatrix'in başına, sonuna altına,üstüne yani her noktasına erişebilmelisin.
Daha sonra tek bir harfi sabit çıkarıp sonra sı ço daha kolay olur.
Diye düşünüyorum.   

SerSeri_389

Öncelikle şimdiden iliginize teşekkür ederim. Galiba ben biraz acele ettim devrenin şemasını gondereyim. Devre Önclikle hazır bi devre hobi devresi olarak hazırlanmış.Biz sadece montajını yaptık.
Devrenin Adı TM-101 PIC 16f84 İLE 5*7 DOT MATRIX UYGULAMASI
Devrenin Şeması :

SerSeri_389

Sorularımı da Yazayım:

!) Devrede osilatörün frekansı nedir?
2) BC547 NPN mi yoksa PNP mi açıklayınız?
3) Bellek kaç KB ve belleğin görevleri nelerdir?
4)Regüle nedir? Regüle Çeşitleri nelerdir?Açıklayınız.
5) Transistör tipi nedir?
6)Osilatör bu devrede neden RC olarak kullanılmıştır?
;D

ferit06

devre şeması bu mu?  çok ilginç geldi.... Biraz üşenmeyin doğru dürüst devre şemasını bulun, çizin. 

Baskı devre yerleşim planından kimse yorum yapamaz.

Ayrıca bu ne tembellik ? BC547 NPN mi PNP mi diye soruyorsun(diğer sorularada benzer şekilde). Yaz Google bul datasheetsi sana söylesin.

Bu sorulara(3,4,6) şema ile cevap verilmez.

SerSeri_389

arkadasım yardımcı olacaksanız söyleyin yoksa ugrastırmayın ben bilsem hepsini söylerim herhalde devre zaten hazır hobi devresi olarak diyorum sen tutmuş bu nasıl şema diyorsun ben eliimde olanları sana gönderiyorum
burda aynısı olmasa da benzer bir şema var