Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Kayan Yazı da ki Sorun

Başlatan matador, 02 Haziran 2011, 21:24:07

matador

Picbasic de ufak tefek programlar yazdım. Bir de kayan yazı denemek istedim fakat yazdığım mantıkda bir sorun var bana hatamı gösterirseniz çok sevinirim.
TRISB=0
TRISD=0

HARF VAR WORD
ADIM VAR WORD

HARF=0
PORTD=0
PORTB=0
ADIM=0

BASLA:
       FOR ADIM=0 TO 7
            HARF=ADIM
            CALL TABLO
            HARF=PORTB
            PORTD=PORTD+1
            IF PORTD=255 THEN
                PORTD=0
            ENDIF
            PAUSE 20
        NEXT ADIM
        GOTO BASLA 

TABLO:
    LOOKUP HARF,[63,72,136,136,136,136,72,63],HARF
    RETURN
END

Sorun: Portb de herhangi bir hareket olmuyor

Devre pbp ve hex:
http://ul.to/kdh54g57

Ruzgarbey

Merhaba. Portb de bir hareket olmaması normaldir çünkü Portb ye herhangi bir değer yazmıyorsunuz.   HARF=PORTB   demişsiniz.   PORTB=HARF demeniz gerekiyor.saygılarımla..
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

matador

Oldu çok teşekkür ederim :)   Bir sorum daha olacak lookup da ki karakter sayısını arttırınca For döngüsünü de arttırıyorum ama çok hızlanıyor bunu nasıl yavaşlatabilirim?

Mucit23

Araya bir gecikme koyunuz. Bunu pause komutuyla yapabileceğiniz gibi Yine başka bir for döngüsüylede yapabilirsiniz.

matador

Bu sefer tarama görünmeye başlıyor ledlerin sütun sütun yanması görünüyor. Denemeleri proteusta yapıyorum.

Meric Işıkçı

kayan yazıda devrim yapacak çok uygun bir cihaz getirmişler, maalasef çin malı ama çok çok güzel çok uygun fiyatı var. satırlar modul olarak arttırılabiliyor, grafik vs hepsi var, perpa 8. kat A blok da gördüm. bu işin meraklısı arkadaşların görmesini tavsiye ederim. firma ismi ledeks. girince sağa dönün koridor bitipde sola döndüğünüz gibi sağda kalıyor.

bu işle ilgilenenler eminimki aynı cihazı yapabilirler. yerli olur hiç değilse.

Ruzgarbey

Alıntı yapılan: Meric Işıkçı - 16 Haziran 2011, 17:13:28
kayan yazıda devrim yapacak çok uygun bir cihaz getirmişler, maalasef çin malı ama çok çok güzel çok uygun fiyatı var. satırlar modul olarak arttırılabiliyor, grafik vs hepsi var, perpa 8. kat A blok da gördüm. bu işin meraklısı arkadaşların görmesini tavsiye ederim. firma ismi ledeks. girince sağa dönün koridor bitipde sola döndüğünüz gibi sağda kalıyor.

merhaba.bahsettiğiniz cihaz p10,p16,p20 led matrixler olsa gerek. dediğiniz gibi döşeme tarzı istediğiniz satır ve sutunu yapabilirsiniz.ama bizim yapmış olduğumuz kayan yazılardada istediğimiz kadar sutun ve astır eklemesi yapabiliyoruz.kayan yazı modüllerinde grafik vb. işlemek sadece programcıya kalmış bir özelliktir.siz yazılımınıza basit bir label ekleyip, pc kontrol programınızada grafik yaratma veya bir dosyadan alma özelliği eklerseniz, yapmış olduğunuz kayan yazı modülünüz grafik gösterir :) bunlar abartılacak şeyler değil ayrıca kayan yazıda bir devrimde değil :) saygılarımla.
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

serdararikan

Alıntı yapılan: Ruzgarbey - 17 Haziran 2011, 19:18:44
Alıntı yapılan: Meric Işıkçı - 16 Haziran 2011, 17:13:28

merhaba.bahsettiğiniz cihaz p10,p16,p20 led matrixler olsa gerek. dediğiniz gibi döşeme tarzı istediğiniz satır ve sutunu yapabilirsiniz.ama bizim yapmış olduğumuz kayan yazılardada istediğimiz kadar sutun ve astır eklemesi yapabiliyoruz.kayan yazı modüllerinde grafik vb. işlemek sadece programcıya kalmış bir özelliktir.siz yazılımınıza basit bir label ekleyip, pc kontrol programınızada grafik yaratma veya bir dosyadan alma özelliği eklerseniz, yapmış olduğunuz kayan yazı modülünüz grafik gösterir :) bunlar abartılacak şeyler değil ayrıca kayan yazıda bir devrimde değil :) saygılarımla.

evet devrim olmadığı fikrine katılıyorum fakat adamların o modüller o kadar düşük fiyata üretmeleri malesef diğer üreticiler için oldukça sıkıntı verici bir durum.