Yüksek Güçlü DC motor sürücü yapmak

Başlatan mierdogan, 03 Haziran 2011, 11:41:11

mierdogan

Merhaba arkadaşlar,

Elimde yüke bindiği zaman 12 - 15 amper çeken 24 voltluk DC motor bulunuyor bunu bir projede kullanmamız gerekiyor çektiği yük ise yaklaşık 130 kilo direkt bağlayınca banamısın demiyor fakat PWM ile sürmek istediğim H köprüsü kurmadan direkt mosfetle sürdüğümde mosfetler motorun geri dönüşü sırasında (ağırlıktan dolayı) yanıyor koruma için ters diyor attım birde 5w bir taş direnç attım fakat ne direnç kaldı ne diyor nede mosfet çatır çutur hepsi yanıyor :) :S....

Sadece picin çıkışına bağlayabileceğim sade bir H köprüsü öneriniz varmı?

Not: motora ampermetre bağladığımda ve motora 120 kilo yüklediğimde çektiği akımın 4,5 - 6 A arasında gidip geldiğini gördüm... acaba diyorum ST'nin ürettiği L6203 sürücülerden bağlasam yakarmıyım? Ayrıca geri besleme için motorun + ve - ucu arasına bir kondansatör atsam motor boşalırken oluşan akımı kesebilirmiyim?

Denenen mosfetler

IRF3415 x 3
IRF3710 x 2
10N60C x 1

Yardımlarını ve yorumlarınız için teşekkürler

berke_42

IRF9540N ve  IRFZ44  gibi  malzemeler ile bir h köprüsü oluşturabilir yada şekildeki gibi bir röle ile kontrol edebilirsin.(röle kontrol uçlarına konulacak seri diyotlar ile yön belirlenebilir ,2 adet röle kullanmak daha iyi olur) ;)

[IMG]http://i.imgur.com/ckuLe.jpg[/img]
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''