Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

2803 sorunu

Başlatan canbulut, 07 Haziran 2011, 01:53:33

canbulut

Alıntı yapılan: gcakici - 08 Haziran 2011, 00:27:32
[IMG]http://i56.tinypic.com/2hwmhjs.jpg[/img]

arkadasım açıkgörülüyorki 2803ün girişine koyduğun 4k7 dirençleri 74hc595 çıkışları ile 2803arasına koysam sorun çözülecekmi dersin.birde com ucunu iptalmi etmeliyim?

canbulut

[IMG]http://i51.tinypic.com/1zszh0.png[/img]

bende yine 8.47V görünüyor ve ground yaptığımda ise 6,26 V gibi bir şey görünüyor.ben kendim bir dever kursam 74595 ile 2803 arasına 4k7 atıp pulldownmu yapmalıyım yanlışım burdanmı.

gcakici

Çok ilginç bizim insanımız tuhaf bir inatçılık var.

TTL'de o  4k7lere gerek yoktur ben kullanırım işimi garantiye alırım,breadboard yok mu elinizde  şu elinizdeki ULN2803ü pratikte yukarıdaki gibi deneseniz sıkıntıyı başlık açmadan kendiniz de çözebilirdiniz, COM pinini de röleyi beslediğiniz kaynağın VDD(+) ucuna bağlayın.allah rast getire

edit: Proteusta Relay isimli röle üzerinde çalışın,röleye çift tıkladıktan sonra coil resistance ı 720 yapıp  bir de öyle deneyin

canbulut

Alıntı yapılan: gcakici - 08 Haziran 2011, 01:04:57
Çok ilginç bizim insanımız tuhaf bir inatçılık var.

TTL'de o  4k7lere gerek yoktur ben kullanırım işimi garantiye alırım,breadboard yok mu elinizde  şu elinizdeki ULN2803ü pratikte yukarıdaki gibi deneseniz sıkıntıyı başlık açmadan kendiniz de çözebilirdiniz, COM pinini de röleyi beslediğiniz kaynağın VDD(+) ucuna bağlayın.allah rast getire

edit: Proteusta Relay isimli röle üzerinde çalışın,röleye çift tıkladıktan sonra coil resistance ı 720 yapıp  bir de öyle deneyin

inatçılık var demeni anlayamadım.olmayınca olmuyor.coil resistancesı 720 yaptım.10,5 volt oldu ve röle çekti.sende beni çektiğin için teşekkür ederim arkadasım:))daha önce yaptığımı söyliyim.devreyi kurdum çalıştırdım 595 üzerinden sürdüm 2803ü.5dk çalıştı sonra nedense aşırı derecede ısındı.ikinciyi taktım oda öyle yandı.yarın ilk iş olarak 5/10 tane 2803 alıp breadboard üzerinde deneyeceğim.aç kapa şeklinde.

gcakici

Dostum bu işe tepeden dalmışsın gibime geldi , pek bilgi edinmeden kendini zorluyormuşsun hissiyatı verince öyle yazdım.PIC ile röle çektirmenin türlü yolu var,ve inşallah tek sıkıntın röleyi çektirememektir, bunun bir de zamansız çekilmesi,çekilip bırakmaması gibi PIC tarafında kaynaklanacak sıkıntıları var.

Ayrıca ULN2803 datasheetini tekrar tekrar okumakta fayda var.Isınmanın sebebi rölenin fazla akım çekmesi ya da yanlış bağlantı olabilir.Kontrolsüz işin maliyeti yüksek olur bilirsin  ;)

canbulut

Alıntı yapılan: gcakici - 08 Haziran 2011, 01:18:35
Dostum bu işe tepeden dalmışsın gibime geldi , pek bilgi edinmeden kendini zorluyormuşsun hissiyatı verince öyle yazdım.PIC ile röle çektirmenin türlü yolu var,ve inşallah tek sıkıntın röleyi çektirememektir, bunun bir de zamansız çekilmesi,çekilip bırakmaması gibi PIC tarafında kaynaklanacak sıkıntıları var.

Ayrıca ULN2803 datasheetini tekrar tekrar okumakta fayda var.Isınmanın sebebi rölenin fazla akım çekmesi ya da yanlış bağlantı olabilir.Kontrolsüz işin maliyeti yüksek olur bilirsin  ;)

2803ü ilk kez kullanıyorum datasheetinide inceledim biraz ama anlayabildiğim kadar baktım.malumunuz ingilizce:)aslında ben bu röle çektirme işini 4n27 bir bc327 ile yapabiliyordum ve hiç bir sıkıntı çekmeden çalıştırıyordum fakat herkes gibi 2803 kullanmak isteyince işler karıştı:))

canbulut

dostum tepeden atlamışsın gibi yazman içime oturdu.bu saate kadar bol smoke:) iyice 2803ü inceledim.
röle lamba printer led için kullanılılabilir max 50V  alabilir max 500ma çıkış akımı alabilirsin..ayrıca ters gerilim diyotları içerir.girişler farklı mantık tiplerine uygundur8 darlington transstr array.ortam arızalarına maruz kalabilir.rc filtresi yapın demiş.bunun gibi koruyucu devreler alın demiş.kendi kendine bile ısı oluşturabilirmiş.25cde ortamda sürme gerilimi -0,5ten50v'kadar.Iout 500ma.input geriliimi -0,5ten 30 volta kadarmış.ters diyodu 50volt,500ma maxda olmalı.1,47w harcar demiş maxda yine...-40dan +85cye kadar çalışırmış.
önerilen max degerler:maxmum 50voutlu 8 tanesinde toplam 268ma Iout'lu,max 30Vinli min3,5Vinli. ters diyorların üzerinden max 50v max 400ma geçirin demiş. :o bir kaç test devresi göstermiş. yanlışım varsa öğreten olarak yardımcı oluver.bunları öğrenmemimi tavsiye etmiştin.

canbulut

devreyi deneme devresi olarak kurdum çalıştırdım.problem yok yine gerçek devre üzerinde deneyeceğim:)yine yanmaz inş.

gcakici

Hiçbir sıkıntı yok dostum, edinmen gereken tüm bilgileri yalayıp yutmuşsun zaten gerisi kurmak istediğin devreye kaldı, datasheetteki test devreleri sana çok lazım olmaz,darlington yapının bir tamponla nasıl sürüldüğünü öğrenmiş oldun,gerçek devreni kurduktan sonra sıkıntı çıkarsa ilgileniriz yine . selametle....

canbulut

Alıntı yapılan: gcakici - 08 Haziran 2011, 17:37:10
Hiçbir sıkıntı yok dostum, edinmen gereken tüm bilgileri yalayıp yutmuşsun zaten gerisi kurmak istediğin devreye kaldı, datasheetteki test devreleri sana çok lazım olmaz,darlington yapının bir tamponla nasıl sürüldüğünü öğrenmiş oldun,gerçek devreni kurduktan sonra sıkıntı çıkarsa ilgileniriz yine . selametle....

sağol arkadasım devreyi bugün yaptım.düzenli başka bir plakete yaptım.kurdum çalıştı.yalnız devredeki 595 ile 2803 arasına pulldown dirençleri koymadım koymamı tavsiye edermisin.595in çıkış olduğu için etkilemesin diye koymadım.eklememi tavsiye edermisin?

gcakici

Sen koy birer tane fakat buffer'ların giriş akımı ile ilgili bir açıklama ya da minimum değer istenmiş mi bilmiyorum ona bir bakman gerek.

canbulut

Alıntı yapılan: gcakici - 09 Haziran 2011, 19:20:17
Sen koy birer tane fakat buffer'ların giriş akımı ile ilgili bir açıklama ya da minimum değer istenmiş mi bilmiyorum ona bir bakman gerek.

hemen bakıyorum arkadasım sen benden önce görürsen yerini haber et bana.