İnverter çıkışında kare dalgayı nasıl sinüse çevir

Başlatan osmankul, 25 Mayıs 2004, 13:44:13

osmankul

İnverter çıkışında kare dalgayı düzgün bir sinüse Squarewave to Sinewave converter devresiyle çevirebilirmiyiz.Elime böyle bir devre şeması geçti ancak inverter çıkışında kare dalgayı sinüse çevirebilir mi acaba ?
OK

cozturk

Bunu çevirmek pratik olmaz. Uygulamada tetikleme darbesinin şekline bağlı olarak çıkışta sinüs elde edilir.  Bu darbe şöyle elde ediliyor.

Önce gerçek bir sinüs elde edilir. 5Vpp 50Hz . gibi bişey. Bazıları bu patterni epromdan okur. Her neyse bununla 10kHz gibi bir ücgen dalgayı komparatore uygularsın. komp çıkışından alacağın darbeler geyt darbeleridir. Fakat ilgili gruba uygulamak için evirmek + level shift filan gerekir.

Bunlar yetmez. yapılan tüm işlerin regüleli olması lazım ki 220V çıkış sinyali işe yarasın. Termal koruma.. ıvır zıvır.

salim ALTIN

merhaba.
televizyonda bir ford konnekt reklamı var hani adamlar ellerinde çekiçlerle gelip araba yapıyolar demirden.  :D  bilmem sana bir fikir verirmi  :lol: ama öyle bi yöntem olabilir L-C filtre ile yapılabilir. fakat exar markalı fonksiyon genaratörü yani kare ve sinüs üreten bi entegre var bu entegre ile sinüs ups yapılıyor. internette şeması bile vardı.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

cozturk

üstad ben yakında bir program yazacam. Pic bu sinyali (sinüse uygun geyt darnbelerini) kendi üretecek.  regüle filan herşey picte olacak . Canavar gibi bişey. Hatta şebeke girişi de olacak ona senkron  dalga üretsin. hap gibi bişey.  Sinüs inverter yapmak isteyen bu pici almak isteyecek. Tabi programlı bir pic. hex. dosyayı satmam her halde.

osmankul

Bahsetiğiniz fonsiyon jenaratörü mult(four quadrant multiplier chip) olarak beirtilen entegre olmasın ?

Aşağıdaki adresten devrenin planına bakılabilir.

http://www.ee.washington.edu/circuit_archive/circuits/square2sine.txt

İngilizce cahili olunca anlamakta imkansız hale geliyor.
OK

cozturk

kardeş,  bunlar  "sinyal" düzeyinde olan işler için. senin işini görmez. 100W inverter için bile pasif elemanla yapasan güç kaybı olur.  eğer sen 5Vpp gibi sinyalden sinüs elde edeceksen hiç zahmet etme 3-5 adet rc filtreden geçir. sonra amp. ile kuvvetlenidr. tamam.

z

Kare dalga bir sürü harmonikten oluşur. Sen ana bileşeni filitre ile süzüp alır daha doğrusu ana bileşen dışındakileri bastırırsan sinus voltaj etmiş olursun.

Ancak DC den kare dalga elde ederken kaynaktan kullandığın enerjiyi
ana bileşen de dahi olmak üzere bütün harmonikleri üretmek için kullandın. Şimi ben diğerlerini istemiyorum filitre edeceğim dersen kaynaktan çektiğin enerjinin bir kısmını çöpe atacaksın demektir.
Yani verimsiz bir devre olacaktır. Üstelik konverter, çıkıştaki filitre devrelerinden de kötü etkilenecektir.

Bu nedenle kare dalgayı sinus yapmak yerine sinus konverterler kullanılır.

Kabaca;

Bunun için yüksek frekanslı bir kare dalganın on off süreleri sinusoidal işaretle modulasyona tabii tutulur. (Kare dalganın on - off süreleri toplamı sabit kalmak şartı ile off süresi 50Hz ile dans eder)

Sol üstte yeşil renkte dans eden grafiğe bak.  (benim resmim  :D)

Bu kare dalga ile inverterin güç anahtarları anahtarlatılarak, inverter çıkışında elde edilen yüksek frekanslı gerilim (o hala dans ediyor) filitre edildiğinde sana modulasyon yapan (dans ettiren) sinyalin frekansında AC voltaj kalır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

arkadaşlar işte entegre bu.exar XR2206 peh peh peh. :D

http://www.avaye.com/electronics/datasheets/timers/XR2206v103.pdf
http://www.exar.com/product.php?ProdNumber=XR2206&areaID=7

producing high quality sine, square, triangle, ramp, and pulse waveforms of high-stability and accuracy. The output waveforms can be both amplitude and frequency modulated by an external voltage. Frequency of operation can be selected externally over a range of 0.01Hz to more than 1MHz.

· Low-Sine Wave Distortion, 0.5%, Typical
· Excellent Temperature Stability, 20ppm/°C, Typ.
· Wide Sweep Range, 2000:1, Typical
· Low-Supply Sensitivity, 0.01%V, Typ.
· Linear Amplitude Modulation
· TTL Compatible FSK Controls
· Wide Supply Range, 10V to 26V
· Adjustable Duty Cycle, 1% TO 99%
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Cozturk üstat  çok iyi bi iş olur bu düşündüğün. Bir arkadaş ile basit ama kullanışlı bir devre için yakında bir çözüm üzerinde çalışacağız bizde. istersen uğra birkaç değişik devre vereyim. elin çinlisi neler yapmış bak. hatta pic 16c873 le yapmışlar.

salim ALTIN

bu entegre ile yapılmış bir sinüs çıkışlı ups devreside var ama biz bir arkadaşla malzemeyi bile dizdik elektrik vermek kısmet olmadı bulursam gönderirim bord a

salim ALTIN

osmankul

Verdiğiniz adrese baktım ancak uygulamalı  bir örnek devre şeması bulamadım.Özellikle  kastettiğiniz bir adres varsa tam link verirmisiniz.
OK

salim ALTIN

ete

Bilmiyorum mesele çözüldümü. Bir ara inverter (veya konverter) devrelerine merak salmıştım. Amacım 12 Volt aküden 220 volt sinüs verecek bir şey yapmak idi. Epeyce bir araştırmadan sonra sonuçta bir sistem yaptım. Elde ettiğim sonuçları yazmak istedim.
Basit sistemlerde genellikle Ferit trafo kullanılıyor. 30-40 KHz bir frkansla sistem sürülüyor ve belirli bir kare dalga bazlı voltaj Ferit trafo ucundan alınıyor. Hızlı? diyotlarla bu DC ye çevrilip 315 V dolayında bir DC volt elde ediliyor. Bu voltaj 556 ve 4013 ikilisi tarafından oluşturulan PWM destekli bir sistemle sanal Sinüs verecek hale getirilip bir Fet transistör gurubu ile sürülüp AC voltaj elde ediliyor. Böyle bir sistem yaptım. Şeması elimde mevcut. Ancak söyleyeyim Kendiniz yapınca daha ucuza mal olmuyor. Piyasada 40-50 USD fiyata satılan sistemler var ve siz yapsanız daha pahalıya mal oluyor. Yok illa kendim yapacağım diyen varsa isteyene şema gönderirim. Şema şu anda elle hazırlanmış (çizilmiş) durumda ve PC ile çizilmesi gerçekten zaman alır.

Buraya çizgiler ile oluşturlmuş bir şekil çizdim ancak mesajı gönderince bozuluyor. Sinüs dalga şekline benzeyen ancak kare dalgalar ile oluşturulmuş köşeli bir sinyal gibi düşünün.

sonuçta elde edilen AC voltajın dalga şekli yukarıdaki gibi görülüyor.
Bu devre ile pek çok şeyi çalıştırabiliyorum. AC motor hiç denemedim.
Ancak her türlü lamba (sarfiyatsızlar dahil) her türlü tarfolu sistem çalışıyor.
Devre düşük voltaj veya yüksek voltaj ikazlı. Ayrıca sıcaklık korumalı.

İşin temelini SGS3525 entegresi oluşturuyor. Ayrıca ferit trafo hem güç sağlıyor hemde yerden tasarruf sağlıyor. Başlangıçta ferit trafo sarma konusunda bayağı zorlandım. Ancak araştırmalar ile bu sorunuda aştım. Kendime göre bir yol buldum. Zira ferit tarfoların herbirinin Manyetik Flux değeri farklı. Ayrı trafolara aynı sarımı yapsanız bile verdikleri güçler çok farklı oluyor. Bunuda bir bilimsel temele dayandırım bir hesap mantığı geliştirdim. Bir arkadaşın yardımı ile işi formüle bağladık. Feirt üzerine 10-20 tur bir sarım yapıp indüktansını ölçüyorum. Bu değeri formüle verip sonuçta Feritin AL değerini hesaplıyorum buradanda alınacak voltaja göre sarım sayısını hesaplıyorum. Sonuç hep başarılı oldu. Bir kaç tane yaptım.
Bu iş için Delphide genel hesplama yapan bir program yazdım ayrıca Exelde tablo hesaplama yöntemi ile sarım sayısı hesaplıyorum. Dosyaları Yahoo ya upload ettim.
Adresi : http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP4/files/ETE-Files/

Herkese kolay gelsin
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

cozturk

Üstad sizin yaptığınız sisteme benzer bir şemayı incelemiştim. 300W Welleman kiti. Burada benim aklıma gelen başka bir konu var.:
Önce 12V dan 310V DC elde etmek yerine 30-40KHz i oluşturan köprüyü öyle kumanda edelim ki aynı anda 50Hz de oluşsun. Sonunda tek bir köprü ile olayı halledelim.  Çıkışa seri bobin filan konacak sadece 50 HZ geçecek. Tabi bu geyt sinyalini ozaman 3525 ten almayabiliriz. PICten gelecek. ya da PIC+3525