İnverter çıkışında kare dalgayı nasıl sinüse çevir

Başlatan osmankul, 25 Mayıs 2004, 13:44:13

ete

Sevgili Çöztürk,

İşin içine Pic girince zatan bunlara gerek olmuyor. Direkt olarak sinüs çıkışına karşılık gelen voltaj değerleri ki buna galiba fourrier serisi deniliyor picten çıkartılıp bir trafo bu voltaj ile sürülüp sonuçta gerçek sinüs çıkışı elde ediliyor. Buna ait şema ve programda bende olacak idi. Ancak denemedim. Zaten piyasadaki pek çok kesintisiz güç kaynağı hemen aynı prensiple çalışıyor sanırım.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

sezgin05

@ETE
Benim piyasada gördüğüm UPS lerde nedense hep sac nüveli trafolar kullanılıyor.Sebebi belki maliyet olabilir veya ferrit nüveli sistem geç kalkıyor olabilir.
@COZTURK
20-30Khz bir sinyali 50Hz bir sinyalle modüle ederek elde edilecek gerilim yön değiştiren bir AC gerilim değil, dalgalı DC gerilim olacaktır.Ayrıca SMPS devrelerde (half bridge veya full bridge) çıkışın doğrultulması şart olabiliyor.Zıt EMK ve kaçak manyetik akıların yüksek olması sürücü elemanların sınırlarını zorlayabilir.
 Benim gördüğüm bir devrede ise hem 12 volt tarafında hemde 310 volt tarafında 3525 PWM entegresi kullanılmıştı.birincisinin frekansı 32 Khz diğeri ise 50Hz idi.3524 ile yapılan devrelerde gördüm ama 3524 ün çıkışı fet ve IGBT ler için mükemmel bir sürücü özelliği taşıdığı için (bkz.datasheet) tercih ediliyor.

askin

Alıntı yapılan: "ete"
Basit sistemlerde genellikle Ferit trafo kullanılıyor. 30-40 KHz bir frkansla sistem sürülüyor ve belirli bir kare dalga bazlı voltaj Ferit trafo ucundan alınıyor.

Yaptığınız inverterin çalışma mantığını açıklarsanız sevinirim. 30-40 KHz frekanslı 12v bir sinyali mi 220v seviyesine trafo ile çevirdiniz?

ete

Sistemin mantığı kısaca şu şekilde,
Sistem 12V akü gerilimi kullanılarak çalıştırılıyor.
SGS 3525 ile yaklaşık 18 KHz dolayında bir kare dalga palsı üretip bir FET transistör gurubu ile Ferit Trafo sürülüyor. Ferit trafonun primer tarafı 2X12 V beslemeli ve 2 x 4 sarım. Trafonun sekonder sarımı ise yaklaşık 90 sarım. Bu trafonun sekonder ucundan alınan voltaj bir köprü diyot ile doğrultuluyor ve sonuçta doğrultulan bu voltaj bir 556(çift 555)-4013 ikilisi ile elde edilen palslar ile yine başka bir fet transistör (H-köprü bağlantılı) gurubu ile AC 220V a dönüştürülüyor. SGS3525 in geri besleme özelliği nedeni ile trafodan elde edilen voltajda düşme olduğu zaman sistem PWM ile genliği artırarak woltajı aynı seviyede tutmaya çalışıyor.

Dikkat !!!!!!
Şemayı aşağıdaki adrese upload ettim. Lütfen bakınız;
http://f2.pg.briefcase.yahoo.com/bc/eroltahirerdal/lst?.dir=/ETE-Files&.view=l

Bu arada piyasada bulunan gerçek sinüs çıkışlıların tamamında normal sac trafo kullanılıyor sebebi bana göre trafo çıkışının direkt sinüs olması için primerinde sinüs ile sürülmesi zorunluluğu. Çünki ferit trafo yalnızca kare palslar ile çalışıyor.

Ferit trafo ile çalışan sistemlerin çıkışları kesinlikle gerçek sinüs değil. Kısaca sanal sinüs diyebiliriz. Ancak pek çok yerde kullanılabiliyor.

ETE

z

Alıntı YapDirekt olarak sinüs çıkışına karşılık gelen voltaj değerleri ki buna galiba fourrier serisi deniliyor

Böyle değil. İsterseniz biraz ansiklopedik bilgi vereyim.

Ünlü Fransız bilimadamı Fourier, peryodik  herhangi bir sinyalin farklı genlik ve frekansdaki sinüsoidal sinyallerin toplamından oluştuğunu bulmuş.  Sonsuz adet  terim (sinüsoid) toplamını seri olarak yazmış bu seriye de kendi adını vermiş.

Daha da açıklık getirirsek. Scopta gördüğünüz kare dalga, üçgen dalga, testere dişi dalga vs sinyaller aslında genlikleri veı frekansları farklı sinüsodial gerilimlerin toplamından oluşmakta.

Spectrum analyser dediğimiz cihazlar da bir  ters frourier dönüşümü yaparak girilen sinyalin içinde hangi frekansdaki sinüsoidal sinyalin ne kadar genliği var araştırmasını yapar. Yani sonsuz serinin her bir  elemanının genliğini dikey eksende, frekansını da yatay eksende gösterir.

Örneğin Sp.Analyser cihazına 5sin(628t)  volt sinyali uygularsak ekranda 5v genlikte (yada db karsılıgı degerde) 100Hz bir cubuk goruruz.

Bunun anlamı bu sinyal tek bir frekansdan olusmaktadır genliği 5v frekansı da 100Hz demektir.

Öte yandan spectrum analyser cihazına 5v 100Hz kare dalga girmiş olsaydık. Bu kez ekranda frekansları ve genlikleri  farklı bir sürü hayali çubuğun uç noktalarından geçen bir eğri  görecektik.

Sanırım spectrum analyser örneği fourier serisini anlamanıza yardımcı olmuştur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

Alıntı yapılan: "ete"Dikkat !!!!!!
Şemayı aşağıdaki adrese upload ettim. Lütfen bakınız;
http://f2.pg.briefcase.yahoo.com/bc/eroltahirerdal/lst?.dir=/ETE-Files&.view=l
Aslında başka bir hata çıkıyor. şaka yaptım. Fakat sonuçta bu evrak çantasına ulaşamıyorum. bizahmet picprejeUplardan birine gönderir misin?
Alıntı yapılan: "ete"sebebi bana göre trafo çıkışının direkt sinüs olması için primerinde sinüs ile sürülmesi zorunluluğu. Çünki ferit trafo yalnızca kare palslar ile çalışıyor.
Sadece mosfetin saturasyonda sürülmesi zorunluluğu var.  bu nedenle ZArf 50HZ olacak şekilde 10kHz 12Vp değerli darbecikler geyte gönderilir. kesinlikle 12Vp. tir. sinüs uygulanmaz! yanar. ayrıca feritten sinüs geçebilir. fakat frekans olarak 50 Hz değil. Sac trafo belki bu yüzdendir.

cozturk

aaahh aaah. ne zaman başka sitelere göndermeden. mesajlara resim ekleyebileceğiz. Sorun nedir bir türlü anlamıyorum. eğer maddi bir sorun varsa  hesap numarası verilsin. havale yapalım. :cry:

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "sezgin05"@ETE
Benim piyasada gördüğüm UPS lerde nedense hep sac nüveli trafolar kullanılıyor.Sebebi belki maliyet olabilir veya ferrit nüveli sistem geç kalkıyor olabilir.
@COZTURK
20-30Khz bir sinyali 50Hz bir sinyalle modüle ederek elde edilecek gerilim yön değiştiren bir AC gerilim değil, dalgalı DC gerilim olacaktır.Ayrıca SMPS devrelerde (half bridge veya full bridge) çıkışın doğrultulması şart olabiliyor.Zıt EMK ve kaçak manyetik akıların yüksek olması sürücü elemanların sınırlarını zorlayabilir.
 Benim gördüğüm bir devrede ise hem 12 volt tarafında hemde 310 volt tarafında 3525 PWM entegresi kullanılmıştı.birincisinin frekansı 32 Khz diğeri ise 50Hz idi.3524 ile yapılan devrelerde gördüm ama 3524 ün çıkışı fet ve IGBT ler için mükemmel bir sürücü özelliği taşıdığı için (bkz.datasheet) tercih ediliyor.
arkadaşlar yurt dışından yeni gelen UPS lerde özellikle de 1Kva nın üzerinde artık neredeyse saç trafo yok. Bu sistemlerde troid ferit trafolar var . ayrıca nasılki 3542 ile hem artı hem eksi alternans üretilebiliyor ise ferittede aynısı yapılıyor zaten. Burasa hani benim asenkron vektör kontrol de anlatmaya çalıştığım o bir ve sıfırlardan oluşan şekilde bir sinyal bloğu var. ama o bir ve sıfırların bir blok içindeki sayısı 512 tane yani 30 Khz civarına bir pwm. sinüs frekansı ise 50 hz. anahtarlama 30 khz olunca filtre kondansatörü bile küçücük kalıyor.  fakat bu sistemlerde tam manasıyla izalasyon yok. Sac trafolarda primer sekonder izoledir ya feritliler izole değil
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

ete

Resmi bu sabah adresinden denedim. SOrunsuz ekrana geldi. Nasıl bir problem var bilmiyorum. Yinede başka bir yere upload etmek için araştırdım ancak diğer up-up4 arası yerler tamamen dolu. Yer konusunda bir öneriniz olursa yeniden denerim. Boyut yaklaşık 1,5 MB

ETE

ete

Dosyaları aşağıdaki yere aktardım. Ayrıca devrenin 300 V tu AC ye çeviren kısmını Isıste simüle etmiştim. O dosyayı da ekliyorum.

http://finance.groups.yahoo.com/group/picprojeup5/files/ETE-Files/

Şema tara0001.zip
İsis dosyası Konv-Kontrol.DSN

Kolay Gelsin
ETE

alayli

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Cozturk üstat  çok iyi bi iş olur bu düşündüğün. Bir arkadaş ile basit ama kullanışlı bir devre için yakında bir çözüm üzerinde çalışacağız bizde. istersen uğra birkaç değişik devre vereyim. elin çinlisi neler yapmış bak. hatta pic 16c873 le yapmışlar.

salim hocam;

Bordda bir kaç değişik başlık altında okuduğum mesajlarınızdan kendimce çıkardığım sonuç; acil olarak sinepwm çalışan, mikrokontrolörlü, yüksek verimli bir inverter devresine ihtiyacınız var. Bu konuda size yardımcı olabileceğini düşünerek aşağıdaki linki iyice incelemenizi tavsiye edeceğim...

http://www.tinaja.com/magsn01.asp

bu linkte spwm ile ilgili geniş bilgi yer alıyor. Ben de benzer bir proje ile ilgileniyorum. Bir miktar yol da aldım. Hatta;

http://www.tinaja.com/glib/msd28al.txt

linkinde 16F628 ile yapılmış 3 faz çıkışlı basic bir spwm asm kodu bile mevcut. İstersen adam programlı demo chip bile gönderiyor. Ticari versiyonları da mevcut anladığım kadarıyla... şimdiden kolay gelsin...

Sağlıcakla kalın...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

digi_micro

arkadaşlar bu konuda çok araştırmalarım oldu ayrıca amerika ve isviçreden getirdiğim cihazlarıda inceledim hiç bir sinüs inverterein trafosunun primerine sinüs sinyal girmek akıl karı bir iş değil nedeni trafonun ters emk sı enerji kaybına neden oluyor ayrıca sürmek içinde fazla transistör kullanmak gerekiyor hatta çıkışa taktığınız kondansatör bile çekilen enerjiyi artırıp transistörleri zorluyor..
peki sinüs çıkış nasıl elde ediliyor..

primere uyguladığınız sinyali sinüsü oluşturacak şekilde kare dalgalar üreterek (50/60Hz) elde ediyorsunuz başka bir deyişle sinüsün içini dolduracak ve sinüsün şeklini oluşturacak şekilde yanyana küçük sütunlar çizdiğinizi düşünün  merdiven tipi analog digital ceviriciye benzetebiliriz.. bu şekilde yapılmış sinüs inverterler %95 verimle oldukça sorunsuz çalışmakta hatta motor bile rahatlıkla sürebilmekte ki ben 5 kw ye kadar monofaze ve trifaze kullandım hatta picle kendi yaptığım 1000 watlık inverterde de yaklaşık aynı sonuçları aldım trafo olarak ferrit nüve tabiki daha iyi ancak taşıma sırasında kırılma riski yüzünden genelde troid tip metal trafolar kullanılmakta [/url]

cozturk

bu iş 12F675 ile yapılır. 2 kanal adc var.  1 kanal fgerilim, 1kanal akım G.besleme olacak.  2 pinden de gate darbeleri çıkacak. şarj kısmıda olsun derseniz...

hacettepeli_muhendis

hangi frekansta sinüs elde etmek istiyorsan (f) o merkez frekansı o olan bir band pass filtreden kare dalgayı geçirmelisin band pass filtrenin bant genişliği 2f ten küçük olmalı
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler