KAN ŞEKERİ ÖLÇÜMÜ

Başlatan muratdgn, 26 Mayıs 2004, 23:11:10

muratdgn

Kanşekeri ölçüm cihazları hakkında bilgisi olanvarsa benimle paylaşa bilirmi. :?:
Konu haakında bildiğiniz site ve teknik döküman varsa lütfen paylaşın.
muratdgn@yahoo.com

muratdgn

özellikle sensor yapısı ve ölçüm metodları hakkında bılgıye ıhtıyacım var lütfen konu hakkında bılgısı olanlar yardımcı olsun

muratdgn

:idea: ARKADASLAR PROJEYI TAMAMLADIM ILGILENENLER VARSA YARDIMCI OLABILIRIM HERKEZE BASARILAR

hamit

selam dostum bu konuyla pek urasan olmadı sanıyorum malum bıraz pıyasa dısı ısler..

haklı olarak herkez guncel konularla urasmaya calısıyor.
ama sen bu konuyu secmıssın projeyı bıtırdığıne sevındım..

umarım ıhtıyacı olan arkadaslar bılgı bırıkımıne baş vuracaktır çalışmalarında basarılar ve selamlar....

aster

@muratdgn,
dostum edindiğin bilgileri bu başlık altında bizlen paylaş istersen

muratdgn

ARKADAŞLAR TIP CİHAZLARI KONUSUYLA İLGİLENENLER VARMI. ÜZERİNDE ÇALIŞTIKLARI BİR KONU VARSA HERTÜRLÜ BİLGİYİ PAYLAŞA BİLİRİM. FAKAT BANA KONU YADA ARAŞTIRDIĞINIZ ŞEYLERİ ULAŞTIRIRSANIZ DAHA FAYDALI OLABİLİRİM ÇÜNKÜ KONULAR ÇOK GENİŞ. KAN ŞEKERİ ÖLÇÜMÜ BENİM BİTİRME TEZİM O YÜZDEN İLGİLENEN ARKADAŞLAR ÖĞRENMEK İSTEDİKLERİNİ SORSUN. HERKEZE BAŞARILAR...

ilyas

Bu konuyu açarmısın örneğin bu iş nasıl yapılır ne tür sensör kullanılır bitirme ödevin olduğuna göre bilgilerini paylaşmanda sakınca yoktur umarım yahoogroups a yüklesen ordan incelesek mümkünmüdür?
[email]turkilyas@hotmail.com[/email] [email]turkilyas@gmail.com[/email]

muratdgn

fotometrik ölçüm ile ölçüm yapılmakta cihazda daha kolay methodlarda var tabi. Sistemde kan stripe damlatılıyor piyasada çeşitli markalarda stripler bulunmakta striplerin özelliği kandaki şeker değerine ve yapıldığı maddeye göre renk değiştirmesi benim kullandığım strip mavinin tonlarını kullanıyor. Ölçüm bir fototransistör vasıtasıyla yapılıyor strıpe birled vasıtasıla ışık veriliyao fototransistörlede striplen yansıyan ışık değerlendiriliyor bir yükseltme devresiyle doğrusal artan bir yükselteç kullanılıyor bu analog bilgi f877de işlenerek lcd ekranda kandaki şeker seviyesi görüntüleniyor. merak ettiğiniz yanlarını sorun!!!

muratdgn

benmrtild

arkadas konu hakında daha ayrıntılı nasıl goruse bılırız mesela renk ayrımı dibi.

muratdgn

burada yazışabiliriz yada bana e-mail atabilirsin renk ayrımını yaparken kullandığın fototransistörün dalga boyu aralığı cok önemli ve en cok tepkiyi verdiği dalga boyu bunları ıyı değerlendirmek lazım aksi halde basuna calısırsın cunkı iş orada bitiyor

z

Konu fazla ilgimi çekmese de kafamda şu şeklilde soru oluştu.

Renk ayırımından bahsettiniz. Anladığım kadarıyla bir ışık kaynağınız ve bir de sensörünüz var.

Kan şekerinden etkilenip renk değiştiren bir de ara optik parçanız var biz buna optik filitreli yansıtıcı diyelim.

Sensorden gelen sinyal ışığın iki parametresine bağlı

1. Gelen Işık şiddeti
2. Gelen ışığın dalga boyu

Eğer sensör çok geniş bir bandda eşit şiddetteki bütün dalga boylarına eşit davransaydı sorunun çözümü beliki biraz basitleşecekti.

Merak ettiğim konu, optik filitreli yansıtıcıya damlatılan kanın miktarı ışığın şiddetini değiştirecek etkiyede sahipdir (tahmin.

Az bir kan damlası ile çok kan damlası yansıtmada ne kadar etkili ?

Kontrol elektroniği, dalga boyu değişiminin nedenolduğu sensor voltajı ile
ışık şiddetindeki değişiminin (yansımanın) neden olduğu sensor voltajı değişimi nasıl ayırt ediyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muratdgn

strip bir kağıt fakat değişikbir yapısı var en kısa zamanda görüntülerini size yollayacağım