16f877-16f877a, iletim bozuk olabilir mi?

Başlatan astronomer, 16 Haziran 2011, 02:03:22

astronomer

merhaba arkadaşlar,
aranızda yeniyim ve yeni yeni elektronik öğreniyorum merakımdan. bir devre tasarladım. şimdi ne devresi olduğunu karıştırmasak da olur sanırım, devrenin üzerinde ledler var bu kısmı ile ilgileniyorum.

şimdi arkadaşlar, benim elimde bir takım programlanamayan hata veren picler var 16f877ler. ben bunu bu devreye taktığımda ve gücü verdiğimde, ledler otomatik olarak gücü yediği için (pic iletken ya) yanıyor. ama programlayamadığım içni çünkü hata veriyor, gidip yeni iki tane pic daha aldım. bunlardan biri 16f877, diğeri 16f877a. usb programlayıcım bunların içine hex kodu atabiliyor okuyabiliyor. ama ben bunları devreye takıp gücü veriyorum, ışıklar hiç ama hiç yanmıyor! acaba picler içerideki iletim açısından sorunlu mu? devrenin hiç bir yerinde hata bulamadım..

cemilkendir

devreyi burada koymadıkdan sonra kimsenin bir şey önerebileceğini sanmıyorum.
ben kendi adıma sizin söylediğiniz gibi bir sorun olduğunu düşünmüyorum

vitruvius

Alıntı yapılan: astronomer - 16 Haziran 2011, 02:03:22
merhaba arkadaşlar,
aranızda yeniyim ve yeni yeni elektronik öğreniyorum merakımdan. bir devre tasarladım. şimdi ne devresi olduğunu karıştırmasak da olur sanırım, devrenin üzerinde ledler var bu kısmı ile ilgileniyorum.

şimdi arkadaşlar, benim elimde bir takım programlanamayan hata veren picler var 16f877ler. ben bunu bu devreye taktığımda ve gücü verdiğimde, ledler otomatik olarak gücü yediği için (pic iletken ya) yanıyor. ama programlayamadığım içni çünkü hata veriyor, gidip yeni iki tane pic daha aldım. bunlardan biri 16f877, diğeri 16f877a. usb programlayıcım bunların içine hex kodu atabiliyor okuyabiliyor. ama ben bunları devreye takıp gücü veriyorum, ışıklar hiç ama hiç yanmıyor! acaba picler içerideki iletim açısından sorunlu mu? devrenin hiç bir yerinde hata bulamadım..

Kodları ve devre şemanızı koymadan yardım etmek zor olur.

astronomer

şimdi kızacaksınız ama devre zaten çalışıyor. pice 5 v gidiyor, avometreyle ölçüm yaptım. parçalarımda hata yok. henüz bir kod yazmadım, sadece devremin çalışıp çalışmadığını anlamak için en basitinden devre üzerindeki 3 tane ledi kontrol edeyim, motorların çalışığ çalışmadığına bakayım dedim. ama devreyi ve yazdığım test kodunu koyacağım yine de buraya.

arkadaşlar tasarım ve ares çizimimim burada. program kodlarını da ekleyeceğim.

http://hotfile.com/dl/122174625/b11bd65/dikbayir.DSN.html
http://hotfile.com/dl/122174825/a2abf5d/dikbayir.LYT.html

http://hotfile.com/dl/122308043/ff94ffe/main.c.html

arkadaşlar bu da basit bir test programı

astronomer

arkadaşlar ilginç birşey oldu. çok çok küçük bir anlığına ledlerden birinin yanıp söndüğünü gördüm. ama hemen kayboldu. devreyi tekrar kontrol ettim. vdd vd vss bacaklarına aynı anda sinyal modundayken dokundum avometre ile ve çok çok küçük bir bipleme duydum. cızırtı gibi. ama nerede temas var bu iki yol arasında bir türlü bulamıyorum. her tarafını kazıdım resmen devrenin temas olmasın diye. sizce yolladığım şeylerde bir hata var mı? yoksa tüm sorun bu çok küçük temas probleminden (ki o da temas mı yoksa aletin kendi hatası mı bilinmez) mi kaynaklanıyordur? bir türlü bulamıyorum lütfen yardımcı olun..

astronomer

arkadaşlar yardımcı olacak kimse yok muu..

re3ii

devreni tekrar gözden geçirmende fayda var port çıkışlarını 120 ohm ile ledi sür pic beslemenin vdd ile vss arasına 100nf kondansatör ilave et

astronomer

devreyi tekrar bastım. re3ii arkadaşım, vdd ve vss arasına kondansatör koy demişin ya, kondansatörün bi ucunu vdd ye bi ucunu da vss ye mi bağlayacağım?

astronomer

kafayı yemek üzereyim. devre üzerine pic, motor sürücü ve regülatörleri takmadan önce sorun çıkmıyor, takıp da vdd ve vss arasında gene bipleme alıyorum.. sorun nerede bir türlü bulamadım..