Odama full can controllü otomasyon sistemi yapıyorum

Başlatan gambit1244, 17 Haziran 2011, 13:28:43

gambit1244

iyi günler arkadaslar yeni dizayn ettiğim odama full can bus ile kontrol edilen otomasyon sistemi yapıyorum
sistemin yapabildiklerini kısaca ozetlemek gerekirse
bir adet sürgülü kapı ve can controllü motor ile giriş çıkışı otomatik hale getiriyorum kapıya bitane keypad ve lcd ekran koyup can bus sistemimize baglıyoruz

klimanın derece azaltma açma ve kapatma komutlarını watch edip bitane infrared devresine bunu programlıyoruz ve termometre ile istedigimiz degerin altına düştüğünde otomatik olarak değişiyor

en sevdigim bolüm olan uyandırma sabah uyanmanız gereken saat geldiginde otomatik olarak onceden belirlediginiz müzik calmaya başlıyor ve ışıklar açılıyor boylece uyanmamanız kaçınılmaz oluyor..

odada kimse olmadıgında otomatik olarak tüm ışıklar tasarruf moduna geçiyor ve müzik kapanıyor

diyelimki siz dışardasınız odanız kilitli ve şifreyi kimseye soylemek istemiyorsunuz annenizin odanızdan bişey alması gerekti yada minik gonzalesinizin yemini ve suyunu vermesi gerekti dtmf ile evi arayarak kodu girdiginizde kapı açılıyor sonra kapatıyorsunuz

bununla ilgili hazırladıgım ilk dokümanı aşagıya can adresleriyle birlikte yazıyorum bu komutların hepsi belli adreslerden yürütülücek

benim aklıma gelenler bunlar
sizlerden istegim odanızda bunun gibi ne fonksiyonlar olmasını isterdiniz

Oda otomasyonu CAN BUS

1.0 Aydınlatma                         (100h)
Tavan Florasanları  3 Adet
Led Lambalar        2 Adet
Çalışma Lambası     1 Adet
Büyüteç Lambası     1 Adet

1.1 Gündüz Aydınlatması                (101h)   
   1.2 Gece Aydınlatması                    (102h)   
   1.3 Çalışma Ortamı Aydınlatması    (103h)   
   1.4 Uyku Modu Aydınlatması           (104h)   
   1.5 Uyandırma Aydınlatması          (105h)   

2.0 Isı & Havalandırma                     (200h)
Klima
Pervane
Kalorifer
Termometre
   2.1 Hava Sirkülasyonu              (201h)   
   2.2 Isıtma                                 (202h)   
   2.3 Soğutma                             (203h)   
   2.4 Sabit Dereceli Isıtma          (204h)

3.0 Güvenlik                           (300h)
Kapı
   3.1 Giriş                          (301h)   
   3.2 Çıkış                               (302h)   
   3.3 Uyku Modu                     (303h)

4.0 Uyandırma                              (400h)
Zaman Sayacı   
   4.1 Seslendirme                    (401h)
   4.2 Aydınlatma                     (402h)
   4.3 Zaman Ayarı                   (403h)

5.0 Müzik                                     (500h)
Amplifikatör
Bilgisayar
Ses Kontrol Devresi
Aux
   5.1 Ses Arttırma                   (501h)
   5.2 Ses Azaltma                    (502h)
   5.3 Gece Modu                      (503h)
   5.4 Uyandırma                      (504h)

6.0 Dtmf Kontrol                       (600h)
Ton kontrol devresi
   6.1 Giriş                              (601h)
   6.2 Ses Kontrolü                 (602h)
   6.3 Isı Kontrolü                   (603h)

7.0 Sesle Kontrol                         (700h)
   7.1 Aydınlatma                     (701h)
   7.2 Isı & Havalandırma         (702h)
   7.3 Güvenlik                         (703h)
   7.4 Uyandırma                      (704h)
   7.5 Müzik Kontrol                  (705h)
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

muratxxx

kardeşim crestron firmasının sitesini incele sana Çok fikir vericek..
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)

mustafacan

8.0 Telefon haberleşmesi

1. Filanca arıyor
          2. falancaya mesaj gönder.
          3.şunu ara seside salona ver.

9.0 Araç Kontrol
1. arabayı çalıştır.
2. içerisini ısıt.
3. garaj kapısını aç (içeri eksoz doldu.)

Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Murat Mert

EEE
Herşey hayal gücüyle başlar ve ilerler.
bunlar uçmasını biliyormu ?  :-X  :-X  :-X
mert07

ilhan_mkp

perdeler branda kapıların mantığında yukarı açılır hoş olur sabah uyanma esnesında hareketin devamında açılırsa

Erhan YILMAZ

Bende bi ara deneme amaçlı CAN bus sistemi kurmayı düşünüyordum araştırırken denk geldim. Aç kapa şeklinde tek bitlik yada bikaç bytelık bilgi gönderimi için daha ucuz olan LIN bus iletişim tercih edilebilir. CAN + LIN bus şeklinde bi tasarım yapılabilir. Örneğin bi nod LIN bus ile 5 tane cihazı kontrol eder. Sonra o 5 cihazın bilgisini bağlı olduğu CAN bus üzerinden gereken yere iletir. Bu şekilde daha makul bi sistem kurulabilir. Yanlış hatırlamıyorsam hem CAN bus modülü hemde LIN bus destekli USART modülü olan 18Serisi picler mevcut. Bu projede düşünülebilir.

http://atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc7548.pdf
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1824&appnote=en011738

RcALTIN

bende benzer bir sistemi kodlamaya başladım geçenlerde. node donanımlarım modbus aracılığıyla(istediğim kadar alt ağ, dolayısıyla node eklenebilir) server bilgisayardan kontrol edilecek, server'a ise dünyanın heryerinden client programlar ile bağlanıp sistemin yönetimi sağlanabilecek. dtmf ile yapılacak işi internete yükledim ben yani. node dediğim donanım, mifare okuyan bir elektronik kilit olabileceği gibi sıcaklık okuyan bir sensör, cihaz açıp kapatmayı sağlayacak bir elektronik switch olabilecek... bina, okul, ev içi gibi mekanlar için kullanabilecek esnek ve tek bir sistem yapmaya çalışıyorum kısacası. fakat eğitim dolayısıyla yeterli zamanı ayıramıyorum son günlerde, özellikle modbus yerine multimaster çalışan canbus ilgi alanımda ama tecrübem sıfır canbus üzerinde, gerektiğinde bilgi alış verişi için bu konuda bir mesajım olsun istedim. :)
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

Veli B.

Gambit,

Can tabanlı  bir sistem de, böyle bir adresleme ihtiyacını neden hissediyorsun?

Can çalışma mantığını inceledin mi?

Andromeda

odada birisinin olup olmadığı nasıl anlaşılacak?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

gambit1244

Alıntı yapılan: katana - 19 Kasım 2011, 12:54:49
Gambit,

Can tabanlı  bir sistem de, böyle bir adresleme ihtiyacını neden hissediyorsun?

Can çalışma mantığını inceledin mi?

evet biliyorum ama hangi açıdan söylediğinizi anlayamadım

bu arada bi hevesle başladıgım amatör proje
para kazandıranların yanında ezildi gitti :(

benim bu projeye başlamamın en büyük etkeni uyku,
uyanmam gereken saat geldiğinde ne yapıp ne edip beni uyandırması lazım
müzik açılmalı, lambalar yanmalı, gerekirse pencere açılmalı, yatak bile sallanabilir.. yada dikelebilir.

adreslerin çok ve farklı olmasından mı bahsediyorsunuz
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Veli B.

CAN de belirli bir adrese bilgi göndermek yerine, duruma göre bir mesaj göndermek ve bu mesaja tepki vermesi gereken NODE ların ilgili işleri yapması esastır. Adres kullanabilirsin ama bu hem sistemi daha yavaş çalışmaya iter, hem de kullanım şeklin itibari ile CAN kullanmaya ihtiyaç bırakmaz.
Sabah olduğund ayapılması gereken işler vardır.
1. NODE perdeleri açacaktır.
2. NODE kahve makinasını çalıştıracaktır vb.
Sen RTC üzerinden veya gün ışığı sensörü vasıtası ile sabah olduğunu algılar ve BUS a sabah oldu mesajını verirsin.
1. NODE " hımmm sabah olmuş, hadi şu perdeleri açayım" der.
2. Node " Patron kahve isteyecek, hazırlıyayım" der.

Bütün bu tip durumları bir durum mesajı ile yaparsın.
Düşündüğün yöntemde ise bir master olmalı ve "1. NODE perdeleri aç", "2. Node kahve makinasını çalıştır" vb emirleri vermesi gerekir.

Andromeda

bence tartışma yanlış gidiyor..
bir küçük odaya otomasyon ile neler yapılabilir ve birbiri ile ilişkileri ve kontrolu
nasıl olur...konu bu değil mi?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

zamzam23

Alıntı yapılan: elek - 19 Kasım 2011, 14:33:12
odada birisinin olup olmadığı nasıl anlaşılacak?
kapıya önlü arkalı ıkı IR led alıcı verıcı. odaya bırı girerken once öndeki aktıf olur sonra arkadakı. cıkarken de tam tersi. boylelıkle ıcerıdekı insan sayısı sayılabılır.

gambit1244

katana hocam haklısın
dedigin şekildedaha kolay olucaktır
biraz gösterişli olsun diye hepsini ayrı ayrı yazdım
ama senin yontemin hem programın yazılmasınıda daha kolay kılıcaktır
evet konumuz odaya daha neler ekleyebiliriz kahve makinesi fikri hoşuma gitti..

aslında uyanma vakti geldiginde beni yataktan atıcak bişey yapmam lazım çünkü yatağı sallasanız bile uyumaya devam edebilirim :D

birde şey aklıma geldi
50 hz elektrik enerji hattı üzerinden low speed can aktarımı yapılabilirmi nedersiniz
boylece ayrı bi hat çekmeye gerek kalmaz röleli devreler ile tüm evi kontrol edebiliriz

Erol YILMAZ