yeralti robotu icin kamera kullanimi

Başlatan mehmetaga, 19 Haziran 2011, 11:28:31

mehmetaga

slm arkadaslar ben ilgilendigim bir konuyu acmak istiyorum. turkiyede bir firma yeralti robotu yapiyor bu robotu goruntuleme ve kanal temizleme olarak iki turlu yapiliyormus, benim anlamak istedigim bu tur sistemlerde kullanilan goruntuleme sistemleri nasil oluyo ne tur bir kamera kullaniliyor? normal webcam la olurmu bu is bunun devreleri nasil olabilir acik semasi olanlar varsa bekliyorum simdiden tesekkurler.

fatihkuzucu

Sıvı geçirmemesi gerekir en başta. Birde aydınlatma ekipmanları olmalı.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

mehmetaga

tesekkur ederim cevabiniz icin fatih bey benim asil solmek istedigim kamera ne tur bi kamera kullanabilirim ve  ne tur bi devreyle komputera baglaniyo

fatihkuzucu

Orada computer olmaz. Sıvı dolu bir ortam. Ve yüksek titreşime maruz kalınacak bir ortam. Bir embeded kart ile kameradan alınan görüntüler yer üstündeki operatöre aktarılır. Tak calıstır, yap çalıştır şeklinde bir sema bulma hayalleride kurma bosuna.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

berke_42

Bunun açık şeması olsada kimsenin pek paylaşacagını sanmıyorum,sonuçta bu bir ticari sektör,Profosyonel olarak bir sistem düşünüyor isen  sualtı kameraları ; amatör birşeyler düşünüyor isen webcam ı cam bir kutu içine koyarak sızdırmazlık saglanabilir.
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

mehmetaga

evet hocam komputer olmicani biliyorum, benim anlamak istedigim uzun bi kabloyla baglanti saglamak isin kamerada ki bilgileri nasil komputer ortamina aktarilabilir kamera hic ustune calismadigim bi konu dogrusu web camdan baskasini ugrasmadim

Ersin

Sürekli karanlık bir ortamda olacağını düşünürsek orda ki kamera infrared olmalı ve ışık çok önemli.

Sepiroth

neden robot ustunde bilgisayar olmasin ki? askeri standartlara uygun cok guzel calisan mini PC ler mevcut.
Either you feel it, or not...

fatihkuzucu

Forumdan şema arayan bir arkadaş askeri stanadartta minipc edinip bununla ürünmü yapacak ? Ayrıca pc konmasını gerektirecek ihtiyaç varmıdır?
Yürüyen bir donanım var bu donanımın motorlarının sürülmesi gerekiyor. Yer üstündeki operatör kameradan gelen görüntüyü izleyerek yukarıdan, aşağıdaki çihazı yönlendiriyor. Varsa yapılacak fonksiyonları gerçekleştiriyor.

mehmetaga

oncelikle konuya ilgi gosteren erkdaslara tesekku ediyorum,
simdi burda linkini verdigim gibi bu konuyu uretimini yapmislar devam ediyor ben su an yurt disindayim ve bu yapilmis olan robot kamera ve frezeyi daha gelistirmek icin projesini hazirlamak istiyorum. burda yukardada bahsedildigi gibi hem kamera hem aydinlatma lambalri var ayni zamandada freze olarak tasarlanmis. benim anlamak istedigim kullanabilecegim kamera turleri neler olabli 30 metrelik kablo baglantisiyla calisacak, ayrica mesela webcam lar olabilirmi yoksa ozel kameralarmi kullaniliyo olabilir? tabiki yer ustunde bir bilgsayarla kontrl ediliyor. ersin arkadasimiz infrared kameradan bahsetti netur bi kamera bu karanlikta gosteriyormu?