birden fazla işlemciyi tek krıstal ile çalıştırma

Başlatan Evren KILIÇ, 19 Haziran 2011, 16:25:22

Evren KILIÇ

merhaba arkadaşlar birden fazla işlemciyi tek osilatör ile kullanabilirmiyizaşağdaki şekilde olurmu yazılımsal olarak bunu belirtmek gerekirmi
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

Tagli

Gösterdiğin şekilde olmaz. Harici kristal kullandığın zaman clock çıkış bacaklarını kullanamazsın. Bunun için ya dahili kristal kullanmalısın, ya da harici bir clock kaynağın olmalı. Kristalleri pararlel bağlarsan ne olacağından emin değilim ama o şekilde de çalışmaz sanırım.
Gökçe Tağlıoğlu

LukeSkywalker

Erol YILMAZ

Kristal değil de bir Osilatör ile üretilen OSC sinyali Mcu lara dağıtılsa daha iyi olur.
bir de bu Osc yolu uzun olmamalı, Ne kadar dersen, bilmiyorum :)

z

Alıntı yapılan: maytere - 19 Haziran 2011, 18:42:33
Böyle bir şeye neden ihtiyaç duyulur ki?

2 nedeni var.

Ilki, maliyetdeki dusme. Diger neden ise senkronizasyon.

Bazi ugulamalarda birimlerin birbiri ile senkron calismasi istenir. Gerci ayni kaynaktan yapilan clk dagitimi tam olarak senkronizasyon icin yeterli olmasa da gerekli sartlardan birisini saglar.

Hatta bazen islemcilerden bazilari diger islemcilerden gelen invert edilmis sinyalle surulur.
Bu yarim clk luk gecikme aslinda 1 clk luk gecikmeyi yok etmek icin dusunulur.

Hangi uygulamalar dersen mesela CRTC uygulamasi ornek olabilir.

Bazi uygulamalarda ise bir PLL sebekeye senkron edilir ve PLL in urettigi clk da islemci yada cevre birimimlerini besler (clklar).
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Evren KILIÇ

Alıntı yapılan: maytere - 19 Haziran 2011, 18:42:33
Böyle bir şeye neden ihtiyaç duyulur ki?
bunalmış hocam cevabı vermiş senkron olması için ihtiyaç duydum

harici osilatör olarak 555 kullanabilirmiyim olur ise clock sinyalini oscin pinine vermem yeterlimi yazılımda bunu belirtmek gerekirmi

Tagli

Evet bu sekilde yapabilirsin. Bunun icin ilgili config bitlerini ayarlaman yeterli. Ote yandan, 555 ile kurulan bir devre ile ne kadar hassas clock uretebilecegin sanirim malzemelerin kalitesine bagli ama kristal kadar hassas olacagini sanmiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Evren KILIÇ

teşekkürler arkadaşlar sigorta ayarları nasıl olmalı aşagıdaki ayarlar yeterlimidir
@ DEVICE pic16F877
@ DEVICE pic16F877, WDT_on
@ DEVICE pic16F877, PWRT_ON
@ DEVICE pic16F877, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F877, RC_OSC

volkii

PLL entegresi kullanman gerekiyor diye düşünüyorum.

rree

Dil 14 kılıfında 4 ayaklı  kristalli osc satılıyor 5 volt ile besleniyor. Osc çıkışına pic in osc  girişine bağlanıyor
Parçanın adı tam nedir bilmiyorum.
20 Mhz  , 10 Mhz çeşitli frekanslarda satılıyor. 555 hem RC osc türü olduğu için kararlı sayılmaz  hemde yüksek frekanslarda sinyal  alınamaz.