Pic16F84 Veya Pic16f628 İle Pwm led Yakma

Başlatan kaant288, 19 Haziran 2011, 20:53:42

kaant288

Herkese iyi çalışmalar.Arkadalar benim bir sorum olacaktı.Tecrübesi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.Ben pic16f84'in b 0,1,2 bacağı ile bc547 transistörlerini sürerek led yakıyorum. Ancak Bu ledlerin pwm yaparak yani(yavaş yavaş azalıp yavaş yavaş parlaklaşmasını) istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim acaba.1.cisi bu pic ile yapabilirmiyim ? İkinci sorum ise olmuyorsa 16f628 ile nasıl yapabilirim acaba ?Kullandığım program kodu basictir. şimdiden teşekür ederim.

-Hasan-

PWM komutunu kullanabilirsin, bu komut yazılımsal pwm palsi üretir ve bütün mikrodenetleyiciler için uygundur. Birde HPWM komutu vardır, bu komut ise donanımsal olarak pwm palsi üretir, yani kullandığın PIC de CCP (Capture-Compare-PWM) modülü olması gerekir bu komut programın çalışmasından bağımsız olarak sürekli pwm palsi üretilmesi gereken yerlerde kullanılır. Sen PWM komutuyla ister 628 ister 16f84 lsun istediğin şeyi yapabilirsin Komutun dizilimi şöyledir:

PWM Pin, İş Süresi, Çevrim Sayısı

fahri-

bütün pic lerle dediğin yapılabilir. forumda azıcık arasanız bu konuyla ilgili birçok konu bulabilirsiniz. azıcık araştırsanız...