7805 neden yandı ?

Başlatan murat11h1, 19 Haziran 2011, 23:57:17

z

Baglarsan kimse bir sey demez fakat baglanmasi biraz abes. 7805 cikisindaki 220uF den ne fayda umuyorsun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: okantex - 23 Haziran 2011, 07:26:05
Allegro  ustam ,
benzer bir durumda bende var , devreyi akuye baglayınca ilk anda 7805 den  duman cıkısyor sonrası sorun yıok
giriste ne diren , nede kondansator var, aslında giris  geleen hat ustunde kondansatorler var ama faydası olmuyor demekki

cıkısta 100n ve 220u  var

girise  10-100R arası bir direnc atmam yeterli olacak mıdır
yoksa 220u  ve veyay 100n da ekllemeli miyim

saygılar

7805 i yakan anlık gerilim sıçramaları olsa gerek,
RC tipi filtre yapıyoruz aslında,  7805 önündeki Direnç + kapasite ile...

berke_42

Böyle basit bir konuda bu kadar takılıp kalınması ilginç devredeki kondansatörleri düzenleme en fazla 5 dk zamanını  alır oysa ki konu uzadıkça uzuyor...
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

Erol YILMAZ

Püf noktası basit ama anladıktan sonra :)

t2

okantex

ustatlar ,
ben ne elektrk nede elektronik egitimi almadım.
%100 amatorum ..
7805 i giris ve cıkısında kondansator ve direnc kullanmadan yaptıgım devrelerde hic sorun yasamamıstım,
cıkısına kondansator koyarkenki dusuncem , 5V ile besledigim noktalara duzenli voltaj saglayabilmekti , birnevi depo olsun dusuncesi , neden 220 u sorusunun cevabı , inceledigim devrelerde 220 gormus olmam , baskada bir nedeni yok
pdf  dosyalarına baktıgımda 7805 in giris ve cıkısında kondansator uygulamaları var.
benimde girisinde 220u cıkısında 220u ve 100n var
ama nedenini anlayamadıgım bir sorunum var
7805 im  ara ara duman ve koku veriiyordu. en sonunda yandı. yenisini taktım onda da aynı sorun var
[/img][/img]

My75

7805 için giriş gerilimi nominal 10v,ben genelde 12v kullanırım bir sorun yaşamam ama şu olabilir...

7812 için ise giriş gerilimi 19v der datasheet,bir defasında 24v uygulamam gerekti,uyguladım ve bir şekilde kesime gitti çıkış vermedi,anlam veremedim,sonra girişine 470uF ekledim düzeldi defalarca denedim sorun çıkarmadı..Tabiki giriş gerilimi arttığı için fark gerilimi ısıya dönüştü ama herhangi bir sorun teşkil etmedi..

Tavsiyem LM317+2 direnç yada LM2940-5 olabilir..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: okantex - 25 Haziran 2011, 15:36:50
ustatlar ,
%100 amatorum ..
.
.
.
7805 im  ara ara duman ve koku veriiyordu. en sonunda yandı. yenisini taktım onda da aynı sorun var

Ne uzatıyorsun anlamıyorum. Hem amatörüm diyorsun. Hemde ahkam kesiyorsun. Sonrada hala sorun var diyorsun.
Yanan  bir regulatör için 2 sorun olabilir. Ya yüksek akım cekiliyordur çıkışından. Buda çıkışta kısa devre olma olasılıgını kontrol ettirmeyi gerektirir. Çıkışı kontrol edilir.
Yada girişinde olması gerekenden daha yüksek voltaj vardır. Bu voltajı kırpıp gereken seviyeye indirmek için içindeki direnc fazlalık enerjiyi ısıya cevirmeye calısıyordur. Cok cok fazla enerji ısıya cevrilmesi gerekincede içerideki direnc yanıp kavrulup gidiyor. Bir takım seri direnc tak gibi önermeler oldu böyle seylere kulak asmamak gerekir. Eger sınırların dısına tasılıyorsa o malzeme kullanılmadan baska devreye gecilir.  Eger yüksek giriş voltajı varsa 2575 tarzı ceviricilerle calısmak gerek. 40V a kadar (HV 60V) sorunsuz kullanılır. İlla daha basit malzemeler kullanacagım deniyorsa 7815 ardına 7805 konur.

100nf meseleside saçma burada. parazitleri yoketmek değil mesele, adamın malzeme kavruluyor. 100nf ye takılmıssınız.

Ne yaptıgınız, nasıl bagladıgınız belirsiz. Devre tasarımında sorunlar olabilecegi gibi yaptıgın pcbde lehimlerde bile sorun olabilir. Öylemiydi böylemiydi diye uzatılıyor gereksiz yere....
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

berke_42

Alıntı yapılan: okantex - 25 Haziran 2011, 15:36:50
ustatlar ,
%100 amatorum ..
7805 i giris ve cıkısında kondansator ve direnc kullanmadan yaptıgım devrelerde hic sorun yasamamıstım,
cıkısına kondansator koyarkenki dusuncem , 5V ile besledigim noktalara duzenli voltaj saglayabilmekti , birnevi depo olsun dusuncesi , neden 220 u sorusunun cevabı , inceledigim devrelerde 220 gormus olmam , baskada bir nedeni yok
pdf  dosyalarına baktıgımda 7805 in giris ve cıkısında kondansator uygulamaları var.
benimde girisinde 220u cıkısında 220u ve 100n var
[/img][/img]

Emeklemeden yürümeye çalışır isen böyle basit biryerde takılır kalırsın, 7805 in bozulmuş oldugunu ben ve ''fatihkuzucu'' nun söylemesine ragmen 'olmuştu çalışmıştı yapmıştım vs sözcüklerle'  inat ediyorsun.Anladıgım kadarı ile senin burdaki tecrübeli arkadaşlara itimadın yok; bana göre bu  entegrenin neden yandıgını  sana anlatmaya gerek te yok,bildigin şekilde devam,
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

z

Eger giriste ve cikista 220uf varsa, elektrik kesildiginde giristeki 220uf yi carcabuk desarj eden bir yuk varsa bu durumda regulator cikisindaki 220uf voltajla yuklu kalir ve regulatore ters taraftan enerji basar. Bu da regulator icin tehlike olusturur. Buna engel olmak icin regulatorun cikisindan girise dogru ters bir diyodla bu kapasitorun bosalmasi saglanir.

Elinde scop olmadigi surece elektronikte olaylari dogru gozlemlemek ve yorum yapmak zor hatta imkansizdir. Lineer regulatorlerle calisirken sadece bir kez olagan disi durumla karsilastim. Bu da 78xx serisi regulatorun osilasyona girmesi sorunuydu. Scop sahibi olmadigim donemde bu sorunu sans eseri yakinlarda duran bir am radyonun vinilti yapmasi sayesinde farkettim.

Bazen cok garip olaylarla karsilasilir ve profesyoneller bile cogu kez bunun uzerine gitmez. Bu olay belki de uzerine gidilmesi gereken ciddiyette bir olaydir ve sansli olup bunun ustune giden tarihe adini yazdirir.

Eger devreye gerilim uygulandiginda regulator  bazen dumanlar cikartiyorsa fakat bazen de sorunsuz calisiyorsa ortada garip bir durum vardir. Fakat son derece siradan bir sorun olan, zaman zaman temassizlik yada kisa devre sorunu da olabilir. Bunun uzerine gidip gitmemek sizin bileceginiz is.

Geyik yaptigimi dusunuyorsaniz yaniliyorsunuz ve teflonun icadi konusunu bulup okuyun.

t2

Girişte TVS diyod şart. hatta 100n gibi bir şeydir. her türlü devremize eklemeliyiz. adaptörde bile olmalı. varistör de işe yarayabilir. daha ucuzdur.

z

Alıntı YapÇözüm  belli.  beslemesine tvs diyod bağlasaydım yanmazdı. sonraki devrelerde eklemiştim. rc filtreyle kondansatörle düzelmez

TVS diyod icad edilmeden once de catlayip patlamayan devreler tasarlaniyordu.

TVS diyodlar, arada bir ortaya cikan cok guclu ve yuksek voltaj darbelerini emebilse de peryodik olarak sisteme bombardiman yapan gurultu kaynaklari icin ise yaramaz.

Pals sekillendirici devreler L ve C ile yapilir ve yuksek genlikli darbelerin sonumlenmesini saglarlar.

t2

İşe yarıyor. kendi de yanmıyor devreyi koruyor. periyodik geliyorsa az güçlüsünden seçersin. bazısında  3W demiş. böyle sürekli parazit var mı?

z

Neden olmasin. Mesela H bridge disindan kalan motor suruculerin kendileri.
Ayrica kendisinin yanarak cihazi korumasi cozum degil.

Amac: Yanan bir sey olmasin devrem de calismaya devam etsin.

t2

Galiba anlamamışsın. Bu TVS diyod yanmadan koruma yapar.  Devren çalışmaya devam eder. Yanmak için değil korumak için yapılmış. Tabi ki üst sınırı var. uygun seçmezsen yanar.

Alıntı YapPeak Pulse Power Dissipation by PPPM 400 W
Steady State Power Dissipation  PD 1.5 W
http://www.littelfuse.com/data/en/Product_Catalogs/Littelfuse_TVS_Diode_Catalog.pdf