değişken iki nokta arası mesafa ölçümü

Başlatan monelge, 28 Haziran 2011, 11:47:25

monelge

Merhaba Arkadaşalar;

Bir proje geliştiriyorum ama şöle bir konuda takılı kaldım.

A--------------------------------------------------------------------B

A ve B noktasında bulunan sensor(yada başka kullanabileceğim birşey rf gibi) ile A noktası B noktasını sabit mesafede sürekli takip edecek. Şöle açıklamak gerekirse trafikte arka arkaya giden iki aracın arasındaki mesefenin sabit kalması ve arkadaki arabanın öndeki arabayı sürekli takip etmesi gibi.

Böle bir şeyi yaparken nasıl birşey kullanmak gerek yada nasıl bir yol izlemem gerekli hiçbir bilgiye sahip değilim. Yardım ve önerilerinize ihtiyacım var saygılarımla.
Dünyadaki en tehlikeli üç şey: 1) Elinde lehim makinesi olan bir programcı. 2) Yazılımla çalışan bir donanım. 3) Aklına fikir gelen bir kullanıcı.

zamzam23

a noktasında bir ultrasonik verıcı sensor e yanında alıcı sensör.Bu sensör ses dalgası gönderiyor karsı taraftan yansıyınca da alıcı bu ses dalgaını alıyor. çalısma prensıbı genelde soyle:ses dalgasını gonderırsın belırlı bır frekansta. sayacı baslatırsın. dalga B noktasından yansıyıp geri döndüğü zaman alıcı sinyali algıladıgı zaman sayacı durdurursun basit bir matmatiksel işlemle( dalga frekansına baglı olarak) aradakı mesafeyı olcersın. ve bunu sabit tutacak sekılde A noktasındaki aracı veya her ne ıse artık onu hızlandırırsın veya yavaslatırsın.aklıma ılk gelen bu oldu.arastırmak istersen: tıkla

monelge

mesafe denince evet aklımıza ilk önce ultrasonic sensörler geliyor. benimde ilk önce aklıma o geldi fakat A noktası kendi çevresinde bulunan herşeye karşı mesafe ölçücek buda B noktasının mı C noktasımı veya ölçüm alanındaki herhangi bir şeyi ölçmüş olacak.  Asıl çevresindekilerden çok özellikle B noktası arasındaki mesafe ve sürekli onu takip eden birşey olması gereklidir diye düşünüyorum. Burda aklıma şöle birşey geldi B noktasından yayılan rf verici ile A noktaında bulunan rf alıcı arasıda bir iletişim kurabilirimiyim. yoksa daha farklı bir yolmu izlemem lazım. saygılarımla
Dünyadaki en tehlikeli üç şey: 1) Elinde lehim makinesi olan bir programcı. 2) Yazılımla çalışan bir donanım. 3) Aklına fikir gelen bir kullanıcı.

fatihkuzucu

Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

monelge

gps modülleri gps uydularından bilgi alarak konumlandırmaya yarıyor. hız yön tayini için uydular arasındaki mesafe ne kadar sürede geçtiğini hesaplayarak yön ve hız tayini yapıyor. böleylelikle A noktasının yerini ve hızını tayin ediyor B noktasında hızını ayrı tayin ediyor bu iki noktayı tayin edip bir sms yolu haberleştirip konum belirtmem lazım ama bu iki araç diyeyim bundan sonra hareket halindeler tepki süresi sms servis sağlayıcının hızı ile doğru orantılı olacaktır. çizgi izleyen robot gibi öndeki aracın arkasında beyaz yer olsun arkadaki araçta onu takip etsin basit birşey olması lazım çok koplike olmaması lazımdır diye düşünüyorum böyle bir beyin fırtınası yapabiliriz.

saygılarımla

fatihkuzucu

1km lik falan rf alıcı vericilerle olabilir. Beyaz boya takibi falan olmaz. Yol uzun ve dönemecler var ise, araçlar da bagımsız haraket ediyorlarsa baglantı rahatlıkla kopabilir. Birde yoldaki trafik ayrıca bozucu olur. Robot araçlarımı haraket ettirmeye calısıyorsun? Araba deyince ben, binilen benzinle calısan 1-3mt lik makineleri anlıyorum...
Gps ve gsm birlikte olan moduller var.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Sepiroth

eger okuduklarimi yanlis anlamadiysam sen baya baya radar yapmak istiyorsun:)
Either you feel it, or not...

monelge

radar yapmak değil derdim sadece bir cismi belirledediğim bir cismi arabayı veyahut verici devre neye bağlı ise onu 10 mt. aralıkta sabit takip etmek istiyorum. takipten kastım uydu görüntüsü veyahut radar değil fiziksel araç aracı çeker gibi  arka arkaya takip etmek istiyorum TAKİP ifadem yanlış anlaşılmış olabilir.

saygılarımla

erkan614

Alıntı yapılan: monelge - 02 Temmuz 2011, 12:42:53
Alıntı yapılan: Sepiroth - 29 Haziran 2011, 13:26:24
eger okuduklarimi yanlis anlamadiysam sen baya baya radar yapmak istiyorsun:)
radar yapmak değil derdim sadece bir cismi belirledediğim bir cismi arabayı veyahut verici devre neye bağlı ise onu 10 mt. aralıkta sabit takip etmek istiyorum. takipten kastım uydu görüntüsü veyahut radar değil fiziksel araç aracı çeker gibi  arka arkaya takip etmek istiyorum TAKİP ifadem yanlış anlaşılmış olabilir.saygılarımla

tarif ettğin şey bire bir radar

monelge

tarif ettiğim şeyin radar olabilmesi için belli bölgede gönderilen dalgaların geri dönmesi ile olur. hava radarı tek uçağı görmez belirli alandaki tüm uçakları görür. benim istediğim uçaktan atılan füzenin güdümlü olarak  diğer uçaklar değilde işaretlediğim (yada üzerinde bağladığım vericiyi) uçağı 10mt mesafeden takip etmesini istiyorum. Radar bunun neresinde onu tam analayamadım. eğer radar olarak kabul edersek en nihayetinde ultrasonic sensörlerde radar mantığında çalışıyor ozman güdüm olayını bu sensörle yapabilirmiyim.

saygılarımla

mufitsozen

Alıntı yapılan: monelge - 02 Temmuz 2011, 14:13:57
tarif ettiğim şeyin radar olabilmesi için belli bölgede gönderilen dalgaların geri dönmesi ile olur. hava radarı tek uçağı görmez belirli alandaki tüm uçakları görür. benim istediğim uçaktan atılan füzenin güdümlü olarak  diğer uçaklar değilde işaretlediğim (yada üzerinde bağladığım vericiyi) uçağı 10mt mesafeden takip etmesini istiyorum. Radar bunun neresinde onu tam analayamadım. eğer radar olarak kabul edersek en nihayetinde ultrasonic sensörlerde radar mantığında çalışıyor ozman güdüm olayını bu sensörle yapabilirmiyim.

saygılarımla

tamda senin bahsettigin gibi bu bir radar ama, sonic-ultrasonic yaparsin denizaltiya koyarsin adi sonar olur,  yada electromagneitc-rf yaparsin bildigimiz hava/deniz radari olur, yada laser scannerlar koyarsin lidar olur.

sonar: SOund Navigation And Ranging
radar : radio detection and ranging
lidar: Light Detection And Ranging, also LADAR

hepsindede temel prensip aynidir, gonderdigin bildigin bir sinyalin yansimasi gelecekmi gelmeyecekmi, ne zaman sonra gelecek.

senin istedigin devreyi ultrasonic ilede yapabilirsin, 6 metreye kadar mesafe olcersin ama hizin cok dusuk olur, yani yuruyen bir insandan daha hizlisini buyuk bir ihtimalle olcemezsin.

Yapmak istedigin sistem icin ya simdilerde arabalarda kullanilmaya baslayan collision-avoidance sistemleri (bosch oto yedek parcacilardan alabilirsin mesela ford focus icin filan) yada lidar ile kendi radarini kendin yaparsin http://arastirma.okan.edu.tr/userfiles/lidar_web.pdf gibi

her halikarda sen hizli bir otonum aracta takip istedigine gore sana bir radarda yetmez birden fazla koyman gerekebilir.

bu bir proje ise otonomous vehicle diye googleda ara, yada collision-avoidance systems diye
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

monelge

ozman yapmak istediğimi şöle anlatayım 4 Pervaneli uzaktan kumandalı Helikopterim var bu helikoptere bağlı kameram var bu kameradan verimi 3g veya gprs ile alıyorum. geliştirdiğim yazılımımla gyroyu pc üzerindenden kontrol edebiliyorum.bu helikopterimim çantama koyduğum yada arabama bağladığım verici ile haberleşip havadan belli bir mesafeden takip etmesini istiyorum. belli bir kordinantlar dahilinde değil sadece beni vericinin olduğu kişi veya aracı takip etmesini istiyorum.

mufitsozen

Alıntı yapılan: monelge - 02 Temmuz 2011, 15:40:57
ozman yapmak istediğimi şöle anlatayım 4 Pervaneli uzaktan kumandalı Helikopterim var bu helikoptere bağlı kameram var bu kameradan verimi 3g veya gprs ile alıyorum. geliştirdiğim yazılımımla gyroyu pc üzerindenden kontrol edebiliyorum.bu helikopterimim çantama koyduğum yada arabama bağladığım verici ile haberleşip havadan belli bir mesafeden takip etmesini istiyorum. belli bir kordinantlar dahilinde değil sadece beni vericinin olduğu kişi veya aracı takip etmesini istiyorum.

eger biri ucuyor, oburuda yerde gidiyor ise, sadece GPS(vede kalman) kullanabilirsin. ama bu arac takibinden cok daha zor bir konu, cunku gps cozunurlugu +/- birkac metredir vede hareket halinde olacagin icin kalman filtresi vb bir metodla bilgiyi birazda islemen lazim(ornegin araba sabit durunca gps bilgisi 3-5 merte - yada daha buyuk bir daire icinde sicrar durur. O yuzden arabayi parkettim hareket ederse alarm versin hirsiz doveyim dersen 2 aylik cocugu olan bir babadan daha az uyursun. (devamli haydari kapip asagi hirsiz kosusturmaktan) :-)

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

iyildirim

TR' de sürekli, 3-5 metre kalitede dinamik GPS verimi, çok özel  üst düzey veya askeri modüller,  cihazlar kullanmadan zor elde diye düşünüyorum.

Yapmak istediğiniz şey,  yani hareketli objeleri kadrajda tutmak gibi bir şey de yine RADAR, LIDAR konularına giriyor.. Ultrasonic ile mesafe tespiti mümkün ancak çok özel elemanlar kullanmadan obje ile açınızı belirlemek zor.

Radar veya lidar da sinyal gönderip geri yansımasını bekliyoruz. Burada sinyali takip etmek istediğiniz araca takılı minik bir cihaz gönderiyor diye düşünün.

Lidar vs gibi pahalı elemanlara sahip değilseniz de, en basit şekilde ultrasonic verici ile mesafe (ki mesafe kısa max 10-12mt, ekmek köfte hesabı), IR filtresi çıkartılmış basit bir webcam ile de kamera için heading bilgisi elde edebileceğinizi söyleyebilirim.

erkan614

Alıntı yapılan: monelge - 02 Temmuz 2011, 15:40:57
baya direndin ama sonun da ikna edebildiler seni radar yapmak istediğine :)
yapmak istediğin baya komplex bi sistem bikere tam anlamı ile bir radar cihazı yaapabilecek yetiye sahip olup bunu görüntü işleme ve araca yerleştireceğin vericinin hareket ve yönünü belirleyen sistemi senkronize olarak çalıştırabilmen lazım
gerçi günümüzde hazıe c kaynakları ile birçok şeyi yapabilir insan ama biraz uğraş lazım :)
veya daha kolay bi yöntem radyo aktif bir izleme izotopu bulunan bir işaretleyiciyi takip etmek istediğin araca yerleştir takip aracına ise bu dalgaları yakalıyan bir sensör kamera monte edip gps ilede senkron çalıştırırsan olur gibi.
yeya lazer gürümlü füzelerdekigibi hedefte bi lazer işaretcisi olup o işareti takip eden sistem
her halükarda zor bi iş Allah kolaylık versin