değişken iki nokta arası mesafa ölçümü

Başlatan monelge, 28 Haziran 2011, 11:47:25

monelge

erkan614 çok teşekkür ederim ilgine arkadaşım :)
birçok program izledim. çok fazla araştırma yaptım radar ultrasonic kızılötesi hareket algılacılar çalışma mantıkları fakat ben komplike yapıdan çok daha basit hayata daha çabuk entegre olabilecek birşey yapma derdindeyim sölediğiniz sistemler askeri ve güvenlik alanında kullanılıyor.
elimde wi-fi 485 haberleşmesi var ortala 15-20 mt arasında rs485 wi-fi olarak haberleşebiliyorum. absürt birşey olucak ama mesala rs485 ile verinin gönderildiği an mikrosaniye cisinden veriyi göndersem, alıcı veriyi aldığı an microsaniye cinsinden arada oluşan saniye farkından ortalama mesafe tahmini yapsam olurmu.

saygılarımla
Dünyadaki en tehlikeli üç şey: 1) Elinde lehim makinesi olan bir programcı. 2) Yazılımla çalışan bir donanım. 3) Aklına fikir gelen bir kullanıcı.

Tagli

Süreye bakarak sonuç elde edemezsin.  Çok uzak mesafeler söz konusu olmadığı sürece, aktarımda geçen süre fark edilmez. Ayrıca, süreyi belirleyen başka şeyler de olabilir. Aktarım ortamında parazit olduğunu ve veri kayıpları sebebiyle verinin birden fazla kez aktarıldığını düşün. Yüksek seviyedeki katman sana bu konuda bilgi vermez, sadece sonunda doğru paket geldiği zaman haberin olur. Ayrıca zaten iki cihazın saatlerini o kadar hassas bir şekilde senkronize edemezsin. Veri gelince de iş bitmiyor. İşlemcinin bunu fark edip işlemesi ayrı bir zaman. Ve bu süreler sürekli olarak da değişir.
Gökçe Tağlıoğlu

monelge

ozaman gps çözümü en mantıklı fakat ikisi arasındaki veri aktarımını sms yerine wi-fi rs485 üzrinden haberleştirmeyi deneyim gelişmelerden haberdar ederim herkeze çok teşekkür ederim.

saygılarımla
Dünyadaki en tehlikeli üç şey: 1) Elinde lehim makinesi olan bir programcı. 2) Yazılımla çalışan bir donanım. 3) Aklına fikir gelen bir kullanıcı.

iyildirim

Tek başına bir GPS yeterli olmaz diye düşünüyorum..

Hem takip edilecek araç hemde takip eden araçta GPS olmalı.  GPS den çok hassas dinamik bilgi almak da zor. Eğer iki araç arasındaki mesafe yeterli uzaklıkta olursa (ki sanırım en az 15-20 metre olmalı) nispeten yeterli bir heading bilgisi oluşabilir.  Birde yükselik derdi var. Aracınızı yere çakmamak için ayrıca bir ultrasonic mesafe ölçücü kullanıp minimum güvenli yüksekliği korumak gerekli..

brkkrks

Merhaba arkadaşlar,

Bence bu iş en basit heryerde 1 liraya satılan "lazer pointer" larla yapılabilir; şöyle ki:

Arkadaki aracın düz gidiş doğrultusunu gösterecek şekilde lazer pointer takalım, lazerin önüne de lazer ışığını 10 metre mesafede 10cm çapında bir daireye dağıtacak kalın kenarlı bi mercek koyalım. Gerisi öndeki aracın arkasına taktığımız 8 adet ldrnin ya da fotodiyotların doğru konumlandırılmasına bağlı, tabi gerekirse ldrlerin önlerine sıcak filtre vb. konulabilir. :)  Umarım saçmalamamışımdır, iyi çalışmalar herkese...