Pic paralel rx girişi sayısı??

Başlatan My75, 29 Haziran 2011, 15:26:34

My75

Sol taraftaki gibi bir bağlantının belli bir sayıya kadar sorun çıkarmadığını biliyorum,mesela atıyorum 120 adet pic'i aralarında 30cm mesafelerle paralel bağlanabilirmi? Yoksa sağ taraftaki gibi bir dizayn dahamı sağlıklı olur?   Şahsen o kadar adet paralel bağlamadım,bu şekilde kullanan varmı arkadaşlar? Yoksa sağdaki gibi bir tamponmu yapayım??

Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

OG

PIC çıkışını transistör ile buffer'layıp,  hepsine dağıtsan kurtarır.

Buffer için tek transistor kullanırsan faz tersleneceğini unutmamalısın. Peşisıra 2 transistor gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

My75

Yani transistör ile data akımını artıralım diyorsunuz hocam,RX girişlerinide uygun bir direnç ile akım sınırlaması yaparız böylece tüm piclere eşit şekilde dağılır..Mantıklı hocam,Rx girişlerinede yine bir pf cinsinden kapasitör gürültü için iyi olur,birde ters diyot,birde 5v1 zener koyarsak tam olur..Bende iş çıkarıyorum kendime..Cevap için sağolun hocam..

OG

Alıntı Yapyine bir pf cinsinden kapasitör gürültü için iyi olur
Kapasite koymak iyi olmaz, kare dalgayı yamultur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

My75

Yok hocam sorun olmaz zaten osilaskop gözetiminde koyarım,yüksek hızlarda sorun olabilir ama düşük hızda problem olmuyor..Ve hatta bir uygulamada MC145026 nın data çıkışından kaynaklanan öyle bir gürültü vardıki (amplifikatöre yansıması) sadece 100nf polyester ile kesebildik.Kare dalgada gözle görülen yamukluk abes şekilde ortada fakat MC145028 sorun çıkarmadan çalıştı..Zaten koyacağım en fazla 100pf,data kablosunda bile nerden baksanız metrede 30-60pf kapasite oluşuyor..

fahri-

4069 120 adet transistörü sürebilirmi? hesaplamak lazım.

My75

Yok o işi transistörle yapacağız resimdeki gibi değil artık..Bir Npn,Pnp ikilisi ile akımı artırıp aynı zamanda tampon yapmış olacağız.Benim asıl çekindiğim nokta alıcılardaki port girişinin empedansı idi ama sanırım 120 adedin girişini 1k direnç ile sınırlarsak sıkıntı olmaz..