Hazır anfi devresi aldım ancak?

Başlatan murat11h1, 06 Temmuz 2011, 20:16:56

murat11h1

Arkadaşlar dışardan 70w hazır anfi devresi aldım ancak bilgisayara bağladığımda yüksek ses çıkıyor ancak bariz bir vınıltı var ve rahatsız ediyor bu sorunu nasıl çözebilirim?  :o
Bildiğini söylemeyen dilsiz şeytandır. (Hadis)

gevv

ses girişinin şasesine 10ohm  direnç bağlayıp deneyin

yani pcden gelen şase anfinin giriş şasesine 10ohm direnç ile gidecek

anfinin  altına   anfi kadar  bakırlı plaket koyun  anfinin uç noktalarında bulunan şaseleri bakırlı yüğzeye lehimleyin

berke_42

anfi girişine  ses verdigin kabloyu ekranlı kablo kullan , anfi ses girişine 10k ohm potansiyometre ekleyebilirsin, ses kontrolü kolaylaşacaktır
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

murat11h1

Alıntı yapılan: gevv - 06 Temmuz 2011, 20:26:23
ses girişinin şasesine 10ohm  direnç bağlayıp deneyin

yani pcden gelen şase anfinin giriş şasesine 10ohm direnç ile gidecek

anfinin  altına   anfi kadar  bakırlı plaket koyun  anfinin uç noktalarında bulunan şaseleri bakırlı yüğzeye lehimleyin

Yaptım bişey değişmedi. Yalnız dikkatimi çeken bişey oldu. Ses açma düğmesine elimi yaklaştırdığımda vınıltı artıyo??? Bi çözemedik şu sorunu   :-[

murat11h1

Alıntı yapılan: berke_42 - 06 Temmuz 2011, 21:17:35
anfi girişine  ses verdigin kabloyu ekranlı kablo kullan , anfi ses girişine 10k ohm potansiyometre ekleyebilirsin, ses kontrolü kolaylaşacaktır
Ekranlı kablo dediğin quaxiyel kablo mu oliii ?   ;) bir de devrenin kendi ses kontrol çıkışı var  10 k lık potu oraya  bağladım ama dediğin gibi özel bir kabloyla değilde  zil teliyle bağladım. ondan olmasın?

gevv

Alıntı YapYaptım bişey değişmedi. Yalnız dikkatimi çeken bişey oldu. Ses açma düğmesine elimi yaklaştırdığımda vınıltı artıyo??? Bi çözemedik şu sorunu :-[

düğmemi  potansiyometre mi ? 

potans  ise  dış metal kasasını hafif kazıyın  bir tel lehimleyin  telin ucunuda  anfinin şasesine bağlayın

murat11h1

Alıntı yapılan: gevv - 06 Temmuz 2011, 22:39:19
Alıntı YapYaptım bişey değişmedi. Yalnız dikkatimi çeken bişey oldu. Ses açma düğmesine elimi yaklaştırdığımda vınıltı artıyo??? Bi çözemedik şu sorunu  :-[

düğmemi  potansiyometre mi ? 

potans  ise  dış metal kasasını hafif kazıyın  bir tel lehimleyin  telin ucunuda  anfinin şasesine bağlayın

Denedim biraz azaldı ama hala var ustam. yani şöyle söyleyim sesin %20 si gitti. Bende bi mp3 player vardı aynı ses giriş kablosuyla ona bağladım tertemiz ses yani vınıltı yok bu olay pc ile çözümlenecek gibi geliyor

emrah

anfiyi besledigin güç kaynagından olabilirmi? nekadar karaklı bir güc kaynagı kullanıyosunuz?

murat11h1

Alıntı yapılan: emrahGS - 06 Temmuz 2011, 23:58:47
anfiyi besledigin güç kaynagından olabilirmi? nekadar karaklı bir güc kaynagı kullanıyosunuz?

Olamaz çünkü LM338 li 15000X2=30000uf lık kondansatörlü canavar gibi bir güç kaynağıyla besliyorum. ama vınlıyor işte...

Sdttn

Ampli girişlerini kısa devre yapın, bu şekilde vınıltı devam ediyorsa ampli devresinde ground loop oluşyor olabilir.

Edit: Burayı görmemiştim.
Alıntı yapılan: murat11h1 - 06 Temmuz 2011, 22:52:35

Denedim biraz azaldı ama hala var ustam. yani şöyle söyleyim sesin %20 si gitti. Bende bi mp3 player vardı aynı ses giriş kablosuyla ona bağladım tertemiz ses yani vınıltı yok bu olay pc ile çözümlenecek gibi geliyor

-PC'yi topraksız pirize bağlayın
-PC ile ampli arasındaki bağlantıda tek GND hattı kullanın (yani L yada R nin GND sini bağlamayın)
Bunları deneyin, bakalım sonuç ne olacak?

murat11h1

Alıntı yapılan: Sdttn - 07 Temmuz 2011, 04:00:26
Ampli girişlerini kısa devre yapın, bu şekilde vınıltı devam ediyorsa ampli devresinde ground loop oluşyor olabilir.

Edit: Burayı görmemiştim.
Alıntı yapılan: murat11h1 - 06 Temmuz 2011, 22:52:35

-PC ile ampli arasındaki bağlantıda tek GND hattı kullanın (yani L yada R nin GND sini bağlamayın)

Anfi girişini kısa devre ettim SES KESİLDİ :)  Ama girişi kısadevre etmek elbette bir işe yaramıyor ancak soruna dahada yaklaştık sanki...
Pc şasesinde de bi nane olmadı...

umberto

Anfi devresi bilgisayara bağladığınız canlı uç arasına 100 - 220nf gibi bir kapasite üzerinden bağlayıp deneyebilir misiniz ?

Sdttn

murat11h1

Alıntı yapılan: Sdttn - 07 Temmuz 2011, 14:42:36

Pc zaten topraksız pirizde tek gnd hattı var! Zaten bu halde ses var.

murat11h1

Alıntı yapılan: umberto - 07 Temmuz 2011, 13:21:15
Anfi devresi bilgisayara bağladığınız canlı uç arasına 100 - 220nf gibi bir kapasite üzerinden bağlayıp deneyebilir misiniz ?
BU devrenin hem mikrofon hem aux girişi var önünde zaten 47nF bir mercimek koymuşlar.

Yalnız devrenin saba tv den sökme iri bir trafosu var devreyle trafo yakın ondan olmasın kablolarda kabin içinde olduğu için birbiri üstünden geçiyor. AC gerlimle DC gerilim kabloların üst üste geçiyor bu da yapar mı acaba enson ihtimal bu kaldı?