Denediğiniz hoparlör gecikme devresi?

Başlatan murat11h1, 09 Temmuz 2011, 13:03:53

murat11h1

Arkadaşlar denediğiniz hoparlör gecikme devresi var mı? Malum internette bir sürü... ama çalışanı bulmak zor. Bir tanesi yapayım dedim çalışmadı :(
Bildiğini söylemeyen dilsiz şeytandır. (Hadis)

berke_42

Birşeyler ögrenme hevesi içinde  oldugunu görüyorum (ama böyle hazır anfi alarak_ çalışan devre şeması ile olmaz malesef ,yanlışı görmeden dogruya erişmek zordur :) ),araştırıcı olacaksın devre çalışmadı diye  vazgeçip hazır arayışlar içine azından bi müddet  girmeyeceksin(araştırma -analiz safhası) neden çalışmadıgının nedenlerini araştıracaksın, ama ''yok ben  şuan için işimi hallediyim bunun bilgisine ihtiyaç duymam diyorsan o başka tabi  ;)
çalışmayan devre şemasını buraya eklersen ve neler yaptında çalışmadıgını anlatırsan yardımlar gelecegine inanıyorum..
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

My75

Adından belli gecikme devresi,proteus üzerinde 2 direnç,1 kondansatör,1 transistör ve 1 röle ile çok kolay yapabilirsin..Uğraşmadan olmaz..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

murat11h1

Alıntı yapılan: berke_42 - 09 Temmuz 2011, 13:38:00
Birşeyler ögrenme hevesi içinde  oldugunu görüyorum (ama böyle hazır anfi alarak_ çalışan devre şeması ile olmaz malesef ,yanlışı görmeden dogruya erişmek zordur :) ),araştırıcı olacaksın devre çalışmadı diye  vazgeçip hazır arayışlar içine azından bi müddet  girmeyeceksin(araştırma -analiz safhası) neden çalışmadıgının nedenlerini araştıracaksın, ama ''yok ben  şuan için işimi hallediyim bunun bilgisine ihtiyaç duymam diyorsan o başka tabi  ;)
çalışmayan devre şemasını buraya eklersen ve neler yaptında çalışmadıgını anlatırsan yardımlar gelecegine inanıyorum..
Açıkçası lise yıllarında tda 2003 den başlayarak 2030' lu lm li çok devre yaptım. yaklaşık o yıllardan bu güne 15 sene geçmiş şimdi ise tekrarda heveslendim bu işlere ama demek ki o günkü dikkatimiz ve tecrübelerimizi unutmuşuz. Yaş 30 u geçince ve yapılan devrede çalışmayınca bırak dağınık kalsın diyorum. Bir kaç gün sonra tekrar dönüyorum. Şu sıralar tatilde sayılırım boş zamanı değerlendirme hobisi oluyor benim için.

My75

Aslında 5dk. olay,bu şekilde kolay kolay kimse yardımcı olmaz yinede isisde çizdim hemen..Sizinki gerçekten bir hobi çünkü..

;D Bu arada yeni farkettim kondansatör ters olmuş..

berke_42

Alıntı yapılan: My75 - 09 Temmuz 2011, 15:16:02
Aslında 5dk. olay,bu şekilde kolay kolay kimse yardımcı olmaz yinede isisde çizdim hemen..Sizinki gerçekten bir hobi çünkü..

;D Bu arada yeni farkettim kondansatör ters olmuş..

ayrıca röleye paralel bir 1n4001 diyot kullanmak iyi olacaktır ;)

My75

;D  Elbette,öyle acele çizdimki kondansatörü bile ters bağlamışım..Neyse direnç var patlamaz.. :D

berke_42

Alıntı yapılan: My75 - 09 Temmuz 2011, 16:11:15
;D  Elbette,öyle acele çizdimki kondansatörü bile ters bağlamışım..Neyse direnç var patlamaz.. :D

devrenin anafikri ortada gerisi 5dk lık el işciligine kalmış :) Yapacak olanlar kondansatör kutuplarını ayırt edebiliyorlardır heralde

ipek

rölenin  enerjilenmeyen kontağına 10 ohm 5w direnç bağlarsanız röle açılana kadar oluşan abuk subuk durumlar sönümlenir röle aktiv olduğunda hoperlor'dab pat yada güm sesleri duymazsınız
fakat yinede bu devre gümbürtüyü önlemenin ötesinde işe yaramayabilir nedenine gelince koruma devreleri esası bir comparator aracılığı ile ampli'nin .7 voltun üstünde dc gerilim kaçırmadığı kontrol edilir eşik toleransının altında ise röle aktif edilir aksi söz konusu ise röle enerjilenmez.
audio ile uğraşanların olmazsa olmaz çipi UPC1237'dir ..

http://hotfile.com/dl/123609181/22f4386/Protection_System.pdf.html

murat11h1

Alıntı yapılan: ipek - 10 Temmuz 2011, 00:15:39
rölenin  enerjilenmeyen kontağına 10 ohm 5w direnç bağlarsanız röle açılana kadar oluşan abuk subuk durumlar sönümlenir röle aktiv olduğunda hoperlor'dab pat yada güm sesleri duymazsınız
fakat yinede bu devre gümbürtüyü önlemenin ötesinde işe yaramayabilir nedenine gelince koruma devreleri esası bir comparator aracılığı ile ampli'nin .7 voltun üstünde dc gerilim kaçırmadığı kontrol edilir eşik toleransının altında ise röle aktif edilir aksi söz konusu ise röle enerjilenmez.

Çok teşekkürler arkadaş . Profesyonel çözümler beni hep mutlu etmiştir. Bilen konuşuyor kardeşim.  8)

ÜC

Hoparlör gecikme devresi ne işe yarar ?

My75

Alıntı yapılan: ipek - 10 Temmuz 2011, 00:15:39

Konunun başlığında sanırım koruma değilde gecikme devresi istiyor arkadaş ama bu arkadaş işimi bırakıp şemasını çizdiğim halde bana bir teşekkür yerine anlamsız bir cevap yazıyor..Buradan aldığım ders demekki böyle herkese yardım etmemek..

berke_42

Alıntı yapılan: My75 - 11 Temmuz 2011, 12:54:50
Buradan aldığım ders demekki böyle herkese yardım etmemek..
Bu görüşe katılmamak elde degil ,[IMG]http://i.imgur.com/IM6o3.gif[/img]

ipek

evet bende garipsedim böyle olmamalı . ne biliyim kültürümüzde var galiba
ayrıca bende soruyu kı....ndan anlamışım  ;D