PIC ILE akim degeri olcumu...

Başlatan geta, 10 Temmuz 2011, 17:59:20

geta

merhablar,
Ben yeni bir eleektronik muhendisi adayiyim ve okuda bana bi proje verildi  projenin bi kisminda bi problem yasiyorum...problem soyle ;
devremde bir pic 18f4620 microcontroller var ve devreyi bir araba akusune baglicam burda benden istenen akunun voltaj ve akim degerlerini olcup ekrana aktarabilmek...tek bildigim  bir hall-effect sensor olan  Current Transducer LTS 15-NP   kullanacagim...
acaba bu konuda bana yardimci olabilirmisiniz...                                 

rree

Aküden yüksek akımları ölçmek istoyorsan. Yüksek akıma dayanıklı bir bobin sarmalı.Bobinin manyetik yolu arasına hal efect  sensörünü yerleştir.Manyetik alan şiddetini gerilim cinsen ölçüp pic e aktarmalı.

Sdttn

Çekilecek akıma göre current transducer'in bağlantısını yapmalısınız. (Datasheet 3. sayfada anlatılmış)

PIC'in analog girşini kullanarak transducerin çıkışını okumalısınız. Gerilim olarak okuduğunuz değeri datasheet de verilen grafiği kullanarak yazacağınız programla akıma dönüştürebilirsiniz.

www.lem.com/docs/products/lts%2015-np.pdf

Örnek:
Birinci bağlantıyı yaptığınızda 15 amper'de çıkıştan 3.125V okursunuz
0 Amperde çıkış 2.5 V olur. Değişim lineerdir.

Ayrıca bakınız : http://www.lem.com/images/stories/files/Products/P1_5_1_industry/NEU_CH99102.pdf

geta

verdiginiz bilgiler icin gercekten cok tesekkerur ederim...ellerinize saglik..