RTD ile Sıcaklık Ölçüm Devresi (Proteus veya Simulink)

Başlatan vitruvius, 10 Temmuz 2011, 23:52:51

vitruvius

Arkadaşlar merhaba, rtd'nin sıcaklığa göre direnç ve gerilim değişikliklerini simulasyon ortamında görmek istiyorum. Analog Devices'ın sitesinde arama yapıp aşağıdaki devreyi buldum. Proteus'ta yada Simulink'te simulasyon yapmak istiyorum ama AD7792 ve RTD elemanlarını bulamadım. Bunları nasıl koyacağız acaba? Aradığım Rtd Proteus'ta "RTD-PT100  RTD Platinum 100 ohms" mu oluyor?  Bir de devrede yukarıda ve aşağıda % değerleri verilmiş iki direnç var. Bunlar ne oluyor? Teşekkürler.

Devre:

Bu da Analog Devices'ın sitesindeki ilgili kısım: http://processcontrol.analog.com/en/temperature-controllers/segment/pcia.html (Soldan RTD input - 2 Wire RTD)

influx

Alıntı yapılan: vitruvius - 10 Temmuz 2011, 23:52:51
Aradığım Rtd Proteus'ta "RTD-PT100  RTD Platinum 100 ohms" mu oluyor?  Bir de devrede yukarıda ve aşağıda % değerleri verilmiş iki direnç var. Bunlar ne oluyor? Teşekkürler.

%5 =Direnç değerleinin % hassasiyetini gösteriyor. Mesela 1k %5 direncin değeri 950 ohm - 1050 ohm arasında değişir.
25 ppm/C ise 1 derecede sıcaklığa karşı olan değişimi. AD7792 nin librarysini bulman çok zor.

vitruvius

Teşekkürler. Peki AD7781/7792 yerine kullanabileceğim hangi elemanı var?

influx

Analog bir devremi yapmak istiyosun yoksa pic falanmı  kullanacaksın? Eğer mikrokonrollr kullanacaksan, sabit 1 ma in altında akımı pt100 üzerine yolladıktan sonra  pt100 de oluşan voltajı picte işleyip istediğin islemi yapabilirsin. Endüstriyel olmasını istiyorsan biraz uğraşman lazım, çalışma koşulları önemli. AD7781 20 bitlik bir ADC dir, senin yapmak istediğin transmitter da bukadar yüksek hassasiyet önemli olmaya bilir. Bunlara dikkat ederek nette araştırma yaparsan bir çok kaynak karşına çıkacaktır...