FOR NEXT DÖNGÜSÜ NASIL EPROMA YAZILIR?

Başlatan sozkarabacak, 15 Temmuz 2011, 08:49:33

sozkarabacak

Merhaba,

Aşağıda görülen for next döngüsü 1 den saymaya başladığında diyelim 30 a geldi ve sistemin enerjisi kesildi tekrar enerji verdiğimizde kaldığı yerden yani 30 dan saymaya devam etmesi için ne yapabiliriz? Bu durumu eproma nasıl yazabiliriz?

FOR SURE=1 TO 120 'BURDAKİ 120 RAKAMI BEKLEME SÜRESİNİN 2 SAAT OLMASINI İFADE EDER.
            PAUSE 60000 ' 60000=1 DAKİKA YUKARIDA BU DEĞEREDEN 120 TANE SAYAR
            NEXT SURE
            RETURN
http://picasaweb.google.com/33elektronik http://www.33elektronik.tr.cx MSN: [email]sukruozkarabacak@hotmail.com[/email]

Murat Mert

Alıntı yapılan: sozkarabacak - 15 Temmuz 2011, 08:49:33
Merhaba,

Aşağıda görülen for next döngüsü 1 den saymaya başladığında diyelim 30 a geldi ve sistemin enerjisi kesildi tekrar enerji verdiğimizde kaldığı yerden yani 30 dan saymaya devam etmesi için ne yapabiliriz? Bu durumu eproma nasıl yazabiliriz?

FOR SURE=1 TO 120 'BURDAKİ 120 RAKAMI BEKLEME SÜRESİNİN 2 SAAT OLMASINI İFADE EDER.
            NEXT SURE 
            RETURN

X=Eread 1
FOR SURE=X TO 120 'BURDAKİ 120 RAKAMI BEKLEME SÜRESİNİN 2 SAAT OLMASINI İFADE EDER.
            Ewrite 1,[X]
            NEXT SURE
            X=0
            If X <> ERead 1 Then EWrite 1,[X]
            RETURN
mert07

Gökhan BEKEN

döngü her döndüğünde for daki kullandığın değişkenin (genelde i kullanılır) değerini eeproma kaydedersiniz. Program her açtıldığında eepromdaki değerden itibaren başlatırsınız. Mantığı budur.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

muuzoo

Alıntı yapılan: meftun - 15 Temmuz 2011, 11:54:04
döngü her döndüğünde for daki kullandığın değişkenin (genelde i kullanılır) değerini eeproma kaydedersiniz. Program her açtıldığında eepromdaki değerden itibaren başlatırsınız. Mantığı budur.

Fakat okuma yazma döngüsünün de bir sınırı olduğunu unutmayın. Misal üretici firma 10 x 10^6 okuma yazma işlemini garanti etsin bunun dışına çıkarsanız sisteminiz saçmalamaya başlayabilir. Ve sürekli olarak ya da hızlı bir şekilde bu yazma rutini kullanılırsa eepromun ömrü kısa olabilir. Ben olsam şuna benzer bir çözüm kullanırdım. Devrenin gücünün kesildiğini anlayacak bir yapı kurup sistemde kesme oluşturur o anki kaydedilmesi gereken değerleri eproma yazardım. Besleme katına konulacak irice bir kapasitör bana yazma zamanı için süre kazandırabilir (dahili eprom kullanıldığını varsayıyorum). Sistem tekrar enerjilendiğinde ise ilk iş olarak belirttiğim eprom bölgesindeki değerin okunmasını sağlamak olurdu. Bu sayede gereksiz epron işlemlerini azaltmış olurdum.

gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Gökhan BEKEN

Eğer yapılabilirse sizin dediğiniz daha mantıklı ama enerjinin kesildiğini nasıl anlayacak, hem kondansatörde var tüm mesele burda. Bu kısım halledilirse gerisi kolay.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

My75

Enerjinin kesildiğini şöyle anlayacak..Öncelikle besleme girişine 1w civarı bir direnç koyun,adaptör kullandığınızı varsayıyorumki kondansatörünü hızlı şekilde deşarj etmek için..

Sonra 1n4001 bir diyot ile 2200uF gibi bir kapasitör vdd üzerinde olsun.Vdd hattının fazla akım çekmemesi lazım..
1N4001 öncesinide gerilim bölücü bir direnç ile pic'e girin.Bu kadar...

Enerji kesildiği anda 2200uF  boşalana kadar yazma işlemini gerçekleştirirsin..

Normalde 2200uF bile çok gelir,yazma işlemin için 10ms süre yeterli..

Fakat unutmamak lazım bu hassas işlemlerde kullanılmaz..Ama örnek bir kayıt cihazında kullanabilirsin,kesinti anında kayıtda ise enerji geldiğinde tekrar kayıt modunda devam eder..Ama sürekli veri kontrolu yapıp bunları işleyen bir sistemde uygun olmaz..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

picmanya

bazı pic işlemcilerde LVD - low voltage dedect pinleri var.
0,5V. artış değerleriyle istediğiniz voltajda işlem yaptırılabiliyor olmalı.
bunlardan kullanmakda çözüm olabilir.
bundan 5 sene kadar önce böyle bir çalışma yapmıştım.
iyi netice verdi.

My75

Hatta ben bu şarj deşarj sürelerinden faydalanıp 2 kablolu adresli duman dedektörü yapmayı düşünmüştüm bir ara..Duman dedektörleri uA civarında akım çektikleri için sorunsuz oluyordu..1sn şarj,1sn bekle..Bekleme anında data bilgilerini module edecektim ama düşündümki tek yönlü sağlıklı olur..Adresleme için dedektörlerinde cevap vermesi gerekir idi ama modulasyon işlemini gnd seviyesine çekip yapacağım için deşarj akımının yetmeyeceğini düşünüp vazgeçtim..Birde voltaj düşümü tabii..Deneseydim belkide olurdu ama denemedim..Yangın bu riske gelmez.. :)
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...