pic neden ısınır ?

Başlatan emrah, 15 Temmuz 2011, 09:27:17

emrah

mrb,

16f877 ile yaptıgım bir devrede işlemcide hafif bir ısınma oluyor neden ısınır? normalmidir? daha önceki devrelerımde böyle bir sorun yoktu.

devrede işlemciyle kontrol ettigm donanımlar şunlar,

2x16 ekran, 3 buton ( 10 ile pull up yapılı ), bc237 ile röle kontrolu. birde RF alıcı kiti nin data pini baglı.

devre 7809 ve ardından 7805 ile beslenmektedir.

devreyi ilk basta 12V adaptör ile besliyordum fakat 7809 ve 7805 fazla ısınıyordu. 9V adaptör denedim ısınma yine var fakat önceki gibi degil.

regulatör entegreleri için giriş geilimi min. 1.5 V kadar fazla verilemesi gerekir fakat 12V ta çok ısınıyor. devrede akım çeken birşey yok sadece yukarda bahsettigim elemanlar var.

işlemci için ısınma normalmi?
7809 ve 7805 ısınmaması baska ne yapabilirim ( sogutucu da baglı bu entegrelerde )

JKramer

Lcd ekranın aydınlatmasını kullanıyor musunuz? Girişe ampermetre bağlayarak devrenizin ne kadar akım çektiğini görebilirsiniz.

Tagli

Devrenin ne kadar akım çektiğini multimetre ile kontrol etmeni tavsiye ederim. 9 volt ile beslerken 7809'a ihtiyaç duymaman lazım (hatta bence kullanılması yanlış olur). Devrede gözünden kaçan bir kısa devre olabilir. Bazen de LCD'lerin arka aydınlatma ışıkları çok akım çekiyor. Işıksız olarak bir dene.

Not: Ben bu mesajı yazarken JKramer de benzer bir yorum yapmış.
Gökçe Tağlıoğlu

emrah

lcd ekranın aydınlatmasını kullanıyorum fakat pic kontrol etmiyor aydınlatmayı ve 0,22R direnc var aydınlatmada.

normalde 12v a göre ayarladım çünkü röle 12v tu fakat aşırı ısınmadan 9V vereyim dedim. biliyorum 7809 girişine 9v sacma durum ama ısıdan kurtulmak için denedim onuda..

toplam akım, 12V ve 9V ta 190mA kadar akım çekiyor

ferit06

ısınma pic te diyorsunuz.

kullanmadığınız  boşta olan portlar girişmi çıkış mı olarak ayarlanmış.

Çıkış olarak ayarladığınız(dahili pull-up lı)  çıkışlar "0"  ise bunlar bir miktar akım çeker ve ısınmaya neden olur.

Tagli

Dahili pullup dirençleri sadece bacak giriş olarak ayarlandığı zaman etkindir diye hatırlıyorum. Yani çıkışa ayarlanmış bir bacakta pullup direnci çalışmaz. Yanlışım varsa düzeltin. Öte yandan, çıkış olarak ayarlanmış bir bacak örneğin 1 yapılıp toprağa bağlanırsa, veya 0 yapılıp 5 volta bağlanırsa akım çeker tabi ki...
Gökçe Tağlıoğlu

JKramer

Aydınlatma gerilimi 5 v mu 12 v mu? Şema vermediğiniz için dediklerinize bakılırsa, bu kadar akım çeken rf alıcı olmalı.

Aydınlatma için beslemeyi doğrudan adaptörden (12 v) verin, rf alıcı devrenin beslemesini kesip regülatör çıkışından (5 v) ne kadar akım çekildiğine bakın.

vitruvius

7805'in ısınmasını engellemek için wattlı direnç kullanabilirsiniz. Bu arada lcd'nin aydınlatmasını 7805'in çıkışından mı yapıyorsunuz?

emrah

baskı şemadan inceleyin isterseniz. ekran karta ıde kablo ile baglı. direnci ise ekran üzerinde

http://s2.dosya.tc/download/MnqxPw/kontrol.rar.html

ferit06

Alıntı yapılan: Tagli - 15 Temmuz 2011, 10:41:20
Dahili pullup dirençleri sadece bacak giriş olarak ayarlandığı zaman etkindir diye hatırlıyorum. Yani çıkışa ayarlanmış bir bacakta pullup direnci çalışmaz. Yanlışım varsa düzeltin. Öte yandan, çıkış olarak ayarlanmış bir bacak örneğin 1 yapılıp toprağa bağlanırsa, veya 0 yapılıp 5 volta bağlanırsa akım çeker tabi ki...

Ben de pull up dirençleri analog giriş olduğunda çalışmaz biliyorum.
Pin Blok diagramı incelediğimde de düşündüğüm gibi... 

Tagli

Durum PIC modeline göre değişebilir belki ama 18F2550'de bu şekilde yazmış:
Alıntı YapEach of the PORTB pins has a weak internal pull-up. A
single control bit can turn on all the pull-ups. This is
performed by clearing bit, RBPU (INTCON2<7>). The
weak pull-up is automatically turned off when the port
pin is configured as an output. The pull-ups are
disabled on a Power-on Reset.

Ayrıca, 16F887'nin datasheet'inden bir alıntı:
Alıntı YapSetting a pin to an analog input automatically disables the digital input circuitry, weak pull-ups, and
interrupt-on-change if available. The corresponding TRIS bit must be set to Input mode in order to allow
external control of the voltage on the pin.
Gökçe Tağlıoğlu

ferit06

Pic modeline göre değişiyormuş demekki..

Bundan sonra datasheets ler daha dikkatli incelnecek(en azndan benim açımdan)...

picker

Bir de besleme için LM2575 -5 (5volt için) kullanmanı öneririm eğer maliyet problemin yoksa. 2 USD verirsin entegreye ama ısınma sorunun kalmaz.
2x16 LCD çok akım çeker özellikle arka ışığı yanıkken. Onu da bir reosta ile ayarlanabilir hale getir.
LED vs gibi şeyler sürüyorsan, onların seri dirençlerini biraz arttırabilirsin.
Ayrıca tüm boştaki çıkışları output olarak ayarlayıp 0'a çek.
16F877 ile daha önce çalıştım ve bir ısınma sorunu yaşamadım. Sorunun bunlardan biridir diye tahmin ediyorum.
Bir de BC337'nin base'ine kaç ohm'luk dirençle besleme gönderiyorsun? Eğer arada direnç yoksa zaten base'e vereceğin akım doğrudan kısadevre olarak toprağa akar. Arada mutlaka direnç olmalı ve mümkünse 330 ohm - 500 ohm aralığında olmalı bu direnç.
Röle kullanımı için benim önerim optokuplör kullanman yönünde.
Rölende damper diode bağlı mı? (Akım yönüne ters yönde bağlanacak, röle bıraktığında oluşan ark devreyi ters besler ve aşırı yüklenme yapabilir. Bu da ısınmaya sebep olabilir).

İlle de 7805 kullanmak istiyorsan da 7805'in orta ucuna 5 voltluk bir zener bağlayabilirsin. Bu da 7805'in orta bacağından kısa devre ile toprağa akan akımın sebep olduğu ısınmayı azaltır veya engeller.
Benim tahminim 7805'deki ısınmanın pic'e etki ettiği yönünde.
Tabi diğer tüm bağlantılarınızı doğru kabul ediyoruz.
Selamlar