4 ve 8 paralel giriş - paralel çıkış, buffer çip olarak ne kullanabilirim?

Başlatan picmanya, 15 Temmuz 2011, 21:23:36

My75

Ben genelde 74HC373-374 veya 573-574 kullanırım ama bunu genelde port çoklama ve dijital giriş için kullanırım.74HC240-244-245 bunlar çift yönlü gerek yok sende...

Birde baktım giriş voltajı min.2v görünüyor o yüzden düşünmeye gerek yok.

74HC373 veya 573 kullan,piyasada bolca mevcut..Latch kullanmazsın sürekli aktif olur..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

picmanya

HCT serisi kullanmam gerektiğini kavradım. HC serisi benim bu işimde uygun değil.
yalnız 74HCT373 ve 74HCT573 de de işin içine hiç kullanmayacağım LATCH girdi.
74HCT245 kullanmak daha mantıklı değilmi? çift yönlü buffer devresi olsa da, pcb de yerleşim planına göre ben devamlı bir yönden giriş yapıp diğer yönden çıkış yapacağım. yalnız LATCH hiç kullanmayacağım bir özellik bir aksilik çıkartır iş almıyalım başımıza.
hocam yokmu tam benim işe uygun bir çip ne latch olsun nede çift yön hatta 4 veya 6 kanallı olsada işim görülecek
yalnız girişlerin entegrenin bir tarafından çıkışlarında diğer tarafından olması şart.
bir pinden giriş yapıp hemen yanındaki pinden çıkış alan çipleride bu işimde kullanamam.

şu ana kadar 74HCT245 en iyisi gibi duruyor.
74LVX4245 kullanan bir arkadaş memnun kaldığını belirtmişti gördüğüm kadarı ile 74HCT245 bu çiplede aynı çalışmayı yapıyor.

My75

Bir kaçtane daha işini görecek var.74AS640,74HCT645,74HCT541...

74HCT541 non-inverting buffer ve karşılıklı pin olduğu için işini kesinlikle görür..Bunda karar ver bence,piyasadada bolca mevcuttur.

picmanya

hocam kısa sürede onlarıda bir inceleyim
sonra size burdan dönüş yaparım
kesin birisini kullanacağız artık
şimdiye kadar en iyisi 74HCT245 idi

picmanya

evet yazdığınız gibi
74HCT541 bizim işimizi daha iyi görecek gibi duruyor.
en iyisi bu olarak gözüküyor.

bana bu entegrenin yalnızca iki konumlu çıkışı gerekecek.
üçüncü konum olan Z gerekmeyecek
aslında bu yüzden benim için entegre üzerindeki OE pinleri fazladan bulunuyor.
demekki istense 18 pinli olarakda yapılabilirmiş.
bende bu pinleri entegrenin hemen altından içten geçecek pcb bağlantı yoluyla entegrenin VSS / 0V. pinine sabit olarak bağlayıp kullanacağım.

yardım için sağol.

hocam bizim birde 74HCT595 in çıkışları yüksek akımlı bir modeline ihtiyacımız olacak.
en az 80-100mA. vereni lazım.
TPIC6B595 , TPIC595 adında çipler yanlış değilsem giriş şift voltaj değerlerinden dolayı işimizi görmüyor gibi.
burda ne söyleyebilirsiniz?

aslında bana ULN2803 ün seri bağlantı ile çalışanı lazım desem daha doğru olur.
bilgi seri girip paralel çıkacak. çıkışlar yalnızca toprağa çekilse bile işimizi görecek.

My75

Anladığım fiyatı çekmek değilde pcb 'de yer sıkıntısı yaşıyorsun.Şahsen öyle bir entegre varsada ben uygulamadım.Yer sıkıntın yoksa 595+ULN kullan aklıma bir şey gelmiyor ve elimdeki yüzlerce datasheeti incelemeye üşeniyorum.. :)  Malum bekar değilim ve eve gidince beni bir canavar bekliyor şuan,o yüzden foruma anca iş saatleri arasında fırsat buldukça katılıyorum..İyi akşamlar..mesaim bitti..Geç bile kaldım.. :)

Umarım google'da ingilizce yazarak aradın..

Serial shift register darlington array gibi bir şeyler olabilir..

picmanya

yardım için sağol hocam.
74HCT541 i son anda göstermeniz güzel oldu.
çipleri incelemiş olduk.
bunu kullanacağız gibi duruyor.
bir tane alıp denemek lazım.

My75

picmanya

hocam linkdeki allegro çipin dc 5 volt beslemede kabul ettiği giriş gerilimi 3,5V. olarak verilmiş
işte bu kısım bize yüksek geliyor. 2V. civarı lazım biz 3V. kullanacaz ama yine toleranslı bırakmakda fayda var.
birde dosyanın başında 3,3MHz. de çalışır gibi bir şey denmiş ama aşağıdaki sürelerden bunun 33MHz. olduğu çıkıyor gibi
daha önce söylememiştim ama bunda ve bundan önceki aradığım tüm çiplerde çalışma shift frekansımız minimum 40MHz. olması bizim için daha iyi olacaktır.
şu ana kadarki en yavaşı 74HCT595 için bu hız minimum 50MHz. garanti edilmiş durumda
74HCT245 ve 74HCT541 paralel çalıştığından bunların  hızına biz yetişemeyiz bile hızları oldukça iyiler.
10 - 15 ns. lerden söz edilmiş.

ErsinErce

Yapmak istediğiniz hc595lere(ya da tpic) 3.3Vluk kontrolörünüzden data-clock sinyallerini 5V olarak girebilmek galiba?
birkaç gündür sorduklarınızdan bunu çıkardım.

eğer kontrolör çıkışına 5V ile beslediğiniz 74LS04(6ns - 2V Hi) koyarsanız 595leri bu şekilde sürebilirsiniz.

Edit: Bu arada proteus 1 değerini 3.5V olarak alıyor proteusda denemeniz sizi yanıltır.
Edit2: 1.6V giriş için ise 74LS14 SMD piyasada bolca bulunmakta ama 10ns civarı, ayrıca bu kadar hıza ihtiyaca gerek var mı tartışılır.

picmanya

cynetron,

onu kullanmam.
işi uzatmadan yapalım istiyoruz.
yöntem çok ama benim istediğim tarzda olsun istiyorum. sade, sorunsuz ve hızlı.

diğer tespitleriniz doğru. 3,3V. işlemci ve 60MHz. shift clock SPI hızı.
isisde hiç çalışma yapmadım. My75 yapmıştı, yanlış değilsem.

şu ana kadar. 74HCT541 ve 74HCT595 çiplerini tespit ettik tam aradığım gibiler.
74HCT541 'i My75 in katkıları ile buldum. sağolsun.

TPIC6B595 veya yine sade ve dar kılıfda olmasından dolayı TPIC6C595'in girişleri 2V. ile sürüleni lazım.

bu noktada sizin mantığınızla gidersek 74HCT541 'in çıkışı en azından düz,
bununla TPIC6C595' in shift clock girişini sürebiliriz. ama bu ekstradan bir çip daha kullanmak gerektirir.
böyle yapacağıma fazladan 74HCT595 kullanır.  bununla ULN2803 sürerim daha iyi olur.

bizim amacımız daha farklı ve etkin bir sürme yöntemi geliştirip kullanmak.

burda tekrar sorayım; TPIC6C595 'in shift clock ve kontrol girişleri 2V. ile çalışan versiyonu varmı?

ErsinErce

Sanırım siz çıkışlara buffer koymayı düşünüyorsunuz, ben ise SPI kısmına koymaktan bahsediyorum, bu şekilde sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz
60Mips kullanıyorsanız 100ns lik entegrelerde işinizi görür

picmanya

cynetron
SPI çıkışında arada bufer entegre kullanmayı düşünmüyorum.
bana pek mantıklıda gelmiyor pcb de karmaşada artıyor.
anlamsız bir yöntem yani.başka çözümler mevcut.

resimdeki devrede 74HC595 kullandığınız çipi, 74HCT595 veya 74F595 olarak kullanın 74LS14'ü aradan komple çıkarıp atın.
daha etkin ve sağlam maliyetide düşük bir devreniz olur.

Bufer çipi tespit ettik 74HCT541 veya 74F541
SPI çiplerden birisi 74HCT595 veya 74F595 olacak
diğer çip ise TPIC6B/C595 olacaktı, ama bunlarda da düşük giriş gerilimi kabul etmeme problemi var.
bu sorunu çözemezsek ayrı bir yöntem daha kullanabiliyoruz. bu yöntemin eline kalmamak lazım.
öncelikle TPICXX595 lerin düşük giriş ve kontrol gerilimi ile çalışanını bulmamız gerekiyor.

My75

Müsait olduğunda imkanın varsa bir blok şema ekleyemezmisin?  Kafam iyice karıştı.. :o