4 ve 8 paralel giriş - paralel çıkış, buffer çip olarak ne kullanabilirim?

Başlatan picmanya, 15 Temmuz 2011, 21:23:36

picmanya

Alıntı yapılan: picmanya - 18 Temmuz 2011, 20:01:39
yardım için sağol hocam.
74HCT541 i son anda göstermeniz güzel oldu.
çipleri incelemiş olduk.
bunu kullanacağız gibi duruyor.
bir tane alıp denemek lazım.

yukarıdaki mesajımdan sonraki tüm mesajları, benim bu mesajıma kadar yok sayın, değerlendirmeye almayın.
kimse beni yanlış anlamasın, olayın çözümüne yönelik bunu söylüyorum.

kafa karıştıran aradaki bu mesajlar olmuş oluyor.
konuyu şöyle toparlamaya çalışayım.
yinede toparlanmazsa ve şema çizmek gerekirse çizer buraya ekleriz bu sorun değil.

biz aradığımız özelliklerdeki 3 çipden 2 sini bulduk.
bunlardan birisi 74HCT595, diğeri ise 74HCT541
bu çiplerin soic 1,27mm. pin aralıklı smd montajlısından temin edip kullanacağız.
piyasada yoksada muhakkak temin etmeliyiz artık.
dahada yüksek hızlısı gerekirse bunların F modellerinide kullanabiliyoruz.
ama gerekmiyecek gibi duruyor.

buraya kadar anlaşılmayan bir kısım olmasa gerek.

son olarak bizim bir çipe daha ihtiyacımız var.
o çip de TPIC6B595 veya TPIC6C595 çiplerinin 3,3V. işlemci spi pinleri ile kontrol edileni lazım.
öncelikli tercihimiz daha kompakt oluşundan dolayı TPIC6C595 in 3,3V. ile kontrol edileninden yana olsun.
şu anda bu çiplerin kontrolü 3,3V. spi ile mümkün görünmüyor.aynı 74HC541 ve 74HC595 de yaşadığımız sorunlar gibi yani.

olay son olarak bun dan ibaret.

TPIC6C595 in düşük voltajla kontrol edilenini buldukmu bizim işimiz görülmüş olacak.

yoksa başka türlü 16 adet displeyi sağlam ve etkin bir şekilde, programda süre bekleme takıntısız sürmemiz pek mümkün olmayacak.

şu anda arama sitelerinden TPIC6C595 in low voltaj kontrol edilebilen modeline odaklanmış durumdayım.

picmanya

NC6B595 diye bir ürüne 2 gündür internet de arama yaparken rastladım.
ama ürün nerde dir kim satar henüz cevap gelmedi. smd gövdelisi varmı onuda öğrenemedim.
yalnız bu ürün sitediğim lojik kontrol voltajı ile çalışabiliyor olarak gözüküyor.