Kayan Yazı - 256 Karakter

Başlatan Anakhin74, 15 Temmuz 2011, 22:26:03

Anakhin74

Meraba arkadaşlar ben picbasic konusunda biraz deneyimliyim ama ne kadar uğraşsam da 256 karakter yazdıramadım .. yada mantığını bulamadım elinde 256 karakter yazdıracak program ve uygun devresi olan var mı ? içinde saat tarih bilmem sıcaklık vs. de olabilir ... forumu araştırdım ama herşey darmadağan ... belki bu başlık birçok kişiye yararlı olabilir..

t2

Alıntı Yapne kadar uğraşsam da 256 karakter yazdıramadım
Peki kaç tane yazdırdın? 1, 2, 5 karakter? BUnları yazdıramadıysan 256 taneyi hiç yazdıramazsın.

Anakhin74

128 karekter yazdırabildim 16f877 kullandım ... onu da ordan burdan bulduğun örnek programların üzerinde oynayarak gerçekleştirdim .. ama bir türlü genişletemedim harf sayısını ...

SERRO EFE

arkadaşım program eklememişsin ama varsayım olarak konuşuyorum branch, lookup gibi tablo komutları kullanıyosundur muhtemelen bu komutlardan kaynaklı sorun olabilir ama en güzel yöntem bi i2c eprom bağla karakterleri oradan oku istediğin kadar karakter girişi yap..

serdararikan

bu konuda bende denemeler yaptım fakat PIC ile 128 karakterin üzerine çıkmak imkansız gibi.Atmega ile olabilir.
128 karakter yaptım diyen arkadaşım acaba kaç satırlık bir kayan yazı yaptınız?

SERRO EFE

Neden 128 karakterin üzerine çıkamayasınız ki.. Protonda lookupl ile 256 karakter çalıştırabilirsiniz .Ayrıca yaptığım kayan yazılarda pic kullandım bi ara sonra atmega ile çalışmaya başladım hiç birinde karakter sıkınıtısı çekmedim  tabi uygulamalarımda harici eprom kullanmıştım.
ayrıca pbp ve proton helpinde lookup komutu için 18f serisi için 256 byte tablo oluşturabileceğiniz yazar ,yada protona geçiş yapıp            cdata cread komutlarıyla direk mcu nun flashından okuma yapabilirsiniz böylece mcunun kalan hafızasını değerlendirebilirsiniz. Ama en olası çözüm harici eprom kullanmak..

serdararikan

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 16 Temmuz 2011, 13:31:01
Neden 128 karakterin üzerine çıkamayasınız ki.. Protonda lookupl ile 256 karakter çalıştırabilirsiniz .Ayrıca yaptığım kayan yazılarda pic kullandım bi ara sonra atmega ile çalışmaya başladım hiç birinde karakter sıkınıtısı çekmedim  tabi uygulamalarımda harici eprom kullanmıştım.
ayrıca pbp ve proton helpinde lookup komutu için 18f serisi için 256 byte tablo oluşturabileceğiniz yazar ,yada protona geçiş yapıp            cdata cread komutlarıyla direk mcu nun flashından okuma yapabilirsiniz böylece mcunun kalan hafızasını değerlendirebilirsiniz. Ama en olası çözüm harici eprom kullanmak..

yaptığınız kayan yazı nasıl bir kayan yazı bilmiyorum ama ben bilgisayardan yazı yüklenebilen bir kayan yazıdan bahsediyorum.

SERRO EFE

bilgisayar arayüzü olan 12-13 adet efeti sıcaklık saat tarih gibi bilgileri gösterebilen tek renk ve çok renkli bi yazı (çok renkten kasıt 2 led ile olacilecek tüm varyasyonlar)

serdararikan

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 16 Temmuz 2011, 13:40:36
bilgisayar arayüzü olan 12-13 adet efeti sıcaklık saat tarih gibi bilgileri gösterebilen tek renk ve çok renkli bi yazı (çok renkten kasıt 2 led ile olacilecek tüm varyasyonlar)

128 karakterden kastınız ekranda aynı anda 128 adet karakter görünebiliyor değilmi?

SERRO EFE

:) pardon..ekran uzunluğundan bahsediyosunuz.. max 30 karakter civarında çalıştım ama daha uzununa talep gelmedi..128 karakter picle çalışabilir yinede. her bir karakter 8 sütundan oluşsa 1024 nokta yapar mcu 20 mhz de çalışsa  200ns clock time olur hesap etmedim ama heralde 1024 noktanın bilgisini shifregistere yollamak bi kaç ms den fazla sürmez

serdararikan

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 16 Temmuz 2011, 13:54:35
:) pardon..ekran uzunluğundan bahsediyosunuz.. max 30 karakter civarında çalıştım ama daha uzununa talep gelmedi..128 karakter picle çalışabilir yinede. her bir karakter 8 sütundan oluşsa 1024 nokta yapar mcu 20 mhz de çalışsa  200ns clock time olur hesap etmedim ama heralde 1024 noktanın bilgisini shifregistere yollamak bi kaç ms den fazla sürmez

bence denemeden emin olma.tek satır bir kayan yazı yapıyorsan belki ama daha çok satırlı bir kayan yazıda 128 karakteri ekrana basmak için PIC çaresiz kalıyor.

SERRO EFE

haklı olabilirsiniz ama karakter sayısı toplamda 128 ise bunun tek yada çok satırlı oluşu farkedermi.

serdararikan

yaptığınız sisteme göre eder.

SERRO EFE

:) bana hala yapılabilir gibi geliyor.. bi tanıdığım 3 farklı renk led kullanarak yazı imal ediyo 18f serisi ile çalışıyo 20 karakter civarında uzunluğu var her rengi bir satır sayarsak 3 satır yapar.. ama imkan olsada denesek güzel olurdu. ayrıca forumda bi yerlerde 128x64 led grafik çalışması vardı tek pic ile çalışıyodu simulasyonu bile gayet başarılı diye hatırlıyorum

serdararikan

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 16 Temmuz 2011, 14:16:55
:) bana hala yapılabilir gibi geliyor.. bi tanıdığım 3 farklı renk led kullanarak yazı imal ediyo 18f serisi ile çalışıyo 20 karakter civarında uzunluğu var her rengi bir satır sayarsak 3 satır yapar.. ama imkan olsada denesek güzel olurdu. ayrıca forumda bi yerlerde 128x64 led grafik çalışması vardı tek pic ile çalışıyodu simulasyonu bile gayet başarılı diye hatırlıyorum

3 farklı led ile 20 karakter yapıyorsa 60 karaktermiş gibi düşünebiliriz.o bahsettiğin grafik pano nerede acaba?