Klima Kontrol

Başlatan FxDev, 18 Temmuz 2011, 02:33:36

FxDev

Merhabalar arkadaşlar,
Bugün can sıkıntısından odanın sıcaklığını özellikle klimanın nasıl etkilediğini görmek için daha önceden yaptığım uygulamayı çalıştırdım ve yaklaşık 8 saat (18:00~02:00) ölçüm aldım.
İki şey çok ilgimi çekti, birincisi havanın ısınmasının ve soğumasının exp. şekilde sanki kapasitörlerde olduğu gibi davranmasıydı. Hatta bunu istenen değer 25C'de olması gerekirkenki durumda grafiğin sonuna doğru sanki bir köprü diyot sonrası konulan kapasitenin gerilimine benzettim. Diğer bir konu ise havanın soğutulması esnasında klimanın tam değerler olmasa da sanki 24.5-25.5C arası iki tatiklemeye sahip olduğu. Daha önce klima ve ısı kontrolü üzerine çalışma yapan arkadaşlardan en azından hava sıcaklığı dengeleme ve bu konularda bilgi almak isterim.

yamak

Grafiğinin exp şekilde oldunu söyleyince aklıma calculus dersinde gördüğümüz "newton's Law of Cooling" geldi. Bu formüle göre bir ortamın sıcaklığının zamana göre değişiminin formülü:
T(t) = TA + (TH-TA) e-kt

where
       T(t) = Temperature at time t
       TA = Ambient temperature (temp of surroundings)
       TH = Temperature of hot object at time 0
       k = positive constant
       t = time.
Bu formülde de exp olarak değiştiği anlaşılıyo. Belki bu formül işinize yarar diye düşündüm.