elektronik kumpas

Başlatan gladi, 18 Temmuz 2011, 11:24:49

gladi

frezelerde görmüştürsünüzdür ...mm yi 1000 veya 10000 seviyelerine bölüyor ... şerit şeklinde sensör var ...bu sensör hakkında bilgisi olan varmı ismi cismi çalışma sistemi hakkında ...

bir makinaya böyle bir şey takacam ....

bir de aklıma şöyşe bir şey geldi ;

böyle şeritleri cd lerin işlenmesi gibi şerit haline bu manyetik bantta olur ... bu şekilde basitce yapılabilinir gibi geliyor ... istenilen kadar bölünme imkanı saglaya bilir ... ;)
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

tayyar

cd lerin işlenmesi şeklinde yapılabilir hatta bu şekilde çalışan yüksek hassasiyetli encoderler mevcut.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ipek

Leica Cam Cnc lerde Sony'nin 2 metreye yakın optik şerit cetvelleri var mutlaka satan bir yer vardır....
birde böyle linear flat ruler encoder mevcut imiş
http://www.renishaw.com/media/img/gen/15fe4cd493744e5db2f4b357af6b8fb0.jpg

gambit1244

arabaların direksiyon kontrol ünitesi (CIM) larında bir disk var üzerinde garip şekilde dizilmiş delikleri var direksiyonu dondürdükçe bu disk te donüyor ve 3 adet sensor direksiyonun hangi konumda oldugunu real time olarak sürekli beyine gönderiyor
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

gladi

resimdeki tam istediğime benziyor ...dün tornacı bir arkadaşın firezesine baktım biraz kısa idi frezeyi aldıgı kişi bütün yedek malzemesi bende bar demiş bir soracaktı 2-3 metreliğini soracak... inşallah vardır ...

misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

Tagli

Ben de boyle bir sensor arayisi icindeyim. Gerci benim olcecegim seyin hareket alani sanirim 5 mm civarinda olacak. Kisa mesafede yuksek hassasiyete sahip bir sensor ariyorum. 0.01 mm veya daha iyi hassasiyete sahip olursa iyi olur. Dogrusal yer degistirmeyi olcecek herhangi bir sensor olur, optik cozumler de dahil. Bu konuda urun ve cozum onerilerinizi rica ediyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

erkan614

plc kontaktor satan otomasyon firmaları bunları satıyor birisi ile görüşüp istediğiniz boyutta olanını sipariş verebilirsiniz
bu urunlerin bazıları turkiyede üretiliyor

Analyzer

Selam,

Aradığınız Lineer Cetvel. DRO'larda kullanılır. Ucuz bir malzeme değil.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Tagli

Hocam ucuz değil derken paç paradır mesela? Bir de benim sistemde yer değiştirme 4 - 5 mm civarında olacak zaten.
Gökçe Tağlıoğlu

Analyzer

Selam,

Tekrarlanabilirlik ve çalışma ortamı şartı IP sınıfı olarak ne olacak mesela? Eğer 1 adet lazımsa ebay'den araştırılabilir. Bulamazsanız özellik olarak belirtirseniz sizin adınıza araştırıp bakabilirim.

Analyzer

Tagli

Sistem laboratuvar ortamındaki bir test düzeneği olacak, yani ne şimdi ne de daha sonra sanayi ortamında çalışması söz konusu değil. Haliyle de sadece 1 adet sensör gerekiyor. Isınınca boyu %4 kadar kısalan özel bir telin kısalma miktarını ölçmek istiyorum (tel 100 mm boyunda olacak). Bunun için de teli doğrusal hareket eden bir yüke bağlayacağım ve onun yer değiştirmesini ölçeceğim. Ölçüm yönteminin düzenek üzerinde sürtünme vs. gibi belirgin bir yük oluşturmaması gerekiyor, ama az bir sürtünme kabul edilebilir.
Gökçe Tağlıoğlu

Analyzer

Tagli

Hocam düzenek hoş gözüküyor ancak benim ölçülen veriyi bilgisayara da aktarabilmem gerekiyor. Yani dijital veya analog bir çıkışa ihtiyacım var. Yine de ilginiz için çok teşekkürler.
Gökçe Tağlıoğlu

vebsel

eğer bir test aleti ise  hassas ölçüm yapmanız gerekmekte. bunun için mitutoyonun hassas saatleri var 0.01 çözünürlükte ve bunu bilgisayara bağlamak için ara kablo ve çeviriciye ihtiyaç var ben çevirici bulamadığım için  kendim yapmıştım .

Analyzer

Alıntı yapılan: Tagli - 27 Temmuz 2011, 23:15:10
Hocam düzenek hoş gözüküyor ancak benim ölçülen veriyi bilgisayara da aktarabilmem gerekiyor. Yani dijital veya analog bir çıkışa ihtiyacım var. Yine de ilginiz için çok teşekkürler.

Selam,

Bu cihazı bir bilgisayara bağlamak, yetkin bir elektronikçi için problem olmaması gerekiyor. Haksız mıyım?

Analyzer