fotosel portb.7 change kesmesini 2 kere tetikliyor nasıl engelleriz???

Başlatan forumsad, 22 Temmuz 2011, 15:57:48

forumsad

arkadaşlar proje bitmek üzere 2 sorun hariç ikincisine sonra bakacağım ilki şu

fotoselin önünden cisim geçtiğinde portb.7 change kesmesi 2 kere tetikleniyor butonda olduğu gibi bir kontrol şansımız yok

bu sorunu nasıl çözeriz teşekkürler

Tagli

Sanirim dogrudan cozmek mumkun degil. Bunun sebebi, bu kesmenin hem 1 -> 0 hem de 0 -> 1 gecislerini yakalamasi. Genelde PORTB degisim kesmesi kullanilirken, kesme geldiginde ilgili pinler gozden geciilir ve buna gore geregi yapilir. Yani kesme kodunu uygun sekilde yazdigin zaman kesmenin 2 defa gelmesi sorun olmaz. Sen isine gelmeyeni saymazsin.
Gökçe Tağlıoğlu

forumsad

aslında çok zararı yok ama sorun şu portb.7 kesmesinin hemen arkasından portb.6 kesmesi geldiğinde ikinci kesmeyi görmüyor
öyle bir an varki aynı anda kesme olduğunda görüyor çok kısa bir süre sonra peş peşe kesme oluştuğunda kesmenin birisi arada kayboluyor

ne yapacağımı şaşırdım

Tagli

Eger sadece dusen veya sadece yukselen kenar kesmelerine ihtiyacin varsa, kesme kaynaklarini mantiksal kapilar ile birlestirip RB0 kesmesine baglayabilirsin belki. Yukselen kenar icin mesela OR kapilarini kullanirsin. Kesme geldiginde yine ilgili bacaklari kontrol ederek ne oldugunu anlaman gerekiyor tabi. Bu yontem saglikli calisir mi bilmiyorum, sadece aklima geldi yazayim dedim. Kalaylikla denenebilecegini dusunuyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

forumsad

tagli hocam araştırma yaparken bu konuda daha önce başka arkadaşlara yazdığınız mesajları okudum orda yazmışsınız 16 serisiyle işim zor

ben bu haliyle kartı bırakıp ki bu haliyle 100 tanede 1 tane denk gelir o şekilde

beni bir süre idare eder bu arada 18f452 ile kodu yeniden yazayım diyorum ozaman kesme önceliği tanımlayarak bu sorunları çözebiliriz değil mi??

saygılarımla