Ucuz tartıların içindeki sensör?

Başlatan Maxim, 27 Temmuz 2011, 12:53:05

Maxim

sanki böyle bir konu açılmıştı ama bulamadım

bu ucuz banyo tartıları vardır ya, sinbo mimbo ve daha az kg ölçen ama hassas olanlarıda var
bunların içindeki ağırlık sensörü çıkışı analogmudur ? bir picli devrede kullanamazmıyım birinden söksem onu ?

Tagli

Açıp bakmışlığım yok ama ilk aklıma gelen strain gauge oldu. Tartıların üstüne çıkınca içinde yay varmış gibi bir hisse kapılmıyor insan.

Kuvvet ölçen ufak disk gibi ince sensörler de var. Üzerindeki kuvvete göre dirençleri değişiyor. Genelde bir opamp yardımıyla kullanılıyorlar. Bunun gibi:
Gökçe Tağlıoğlu

Okan AKÇA

sensörlerini hazır aldılarsa analog yada kendileride yapmış olabilirler analog cıkış veren sensörlerde satılmata piyasada

yamak

Alıntı YapAçıp bakmışlığım yok ama ilk aklıma gelen strain gauge oldu. Tartıların üstüne çıkınca içinde yay varmış gibi bir hisse kapılmıyor insan.

Kuvvet ölçen ufak disk gibi ince sensörler de var. Üzerindeki kuvvete göre dirençleri değişiyor. Genelde bir opamp yardımıyla kullanılıyorlar. Bunun gibi:
Bu sensötlerin çok pahalı olduğunu duydum okulda bi proje için alan birisi vardı türkiyeden bulamayıp yurt dışından 30$ civarında bi fiyata getirtmişti diye hatırlıyorum. Daha ucuz bişey kullanıyolardır bence.zaten 20 lira ya falan satılıyolar.

ferdem

Geçen sinbo bir tartıyı açmıştık, "load cell" deniyor diye biliyorum. 3 kablo ile çıkış verilmişti, aşağıda resmi var:
[IMG]http://www.imageupload.org/thumb/thumb_89275.gif[/img]
2 si arasında sabit 1K direnç vardı, diğer iki uç arasında boşta 1K yüke göre değişen direnç vardı. Penseyle sıkardım  3-5 ohm değiştirebiliyordum. Sabit direnci, sensörü wheatson bridge gibi bir yapıda kullanılması için koymuşlar diye düşünüyorum. 5V ile besleyip basit bir gerilim bölücü yapıldığında penseyle sıktığımda 2.5V tan 5-10 mv seviyelerinde fark oluşuyor, lm324 gibi basit bir opamplı fark yükselticisi ile bu gerilim PIC ADC ile okunacak seviyelere yükseltiliyor. İyi çalışmalar.

Sepiroth

iclerinde kucuk loadcell denilen yuk olcerler var, piyasada cesitleri bol bol var aslinda da sanirim pek stok tutan yok :)
Either you feel it, or not...

Maxim

Alıntı yapılan: ferdem - 27 Temmuz 2011, 13:29:01
Geçen sinbo bir tartıyı açmıştık, "load cell" deniyor diye biliyorum. 3 kablo ile çıkış verilmişti, aşağıda resmi var:
2 si arasında sabit 1K direnç vardı, diğer iki uç arasında boşta 1K yüke göre değişen direnç vardı. Penseyle sıkardım  3-5 ohm değiştirebiliyordum. Sabit direnci, sensörü wheatson bridge gibi bir yapıda kullanılması için koymuşlar diye düşünüyorum. 5V ile besleyip basit bir gerilim bölücü yapıldığında penseyle sıktığımda 2.5V tan 5-10 mv seviyelerinde fark oluşuyor, lm324 gibi basit bir opamplı fark yükselticisi ile bu gerilim PIC ADC ile okunacak seviyelere yükseltiliyor. İyi çalışmalar.

bu wheatson bridge yapılı, load cell sensörü bağlantısı ile ilgili opamplı bir devre şeması varmıdır elinizde ?

Sepiroth

Alıntı yapılan: Maxim - 27 Temmuz 2011, 13:37:10
Alıntı yapılan: ferdem - 27 Temmuz 2011, 13:29:01

bu wheatson bridge yapılı, load cell sensörü bağlantısı ile ilgili opamplı bir devre şeması varmıdır elinizde ?

load cell'lerde genellikle 3 cikis bulunur.. birisi excitation voltage (besleme), cikis ve toprak. Load cell'in tipine/modeline gore bu besleme voltaji degisiyor, ve elbette cikis voltaji da ona gore degisiyor. genellikle 10V ile beslesen yeterli bir cozunurluk elde edersiniz fakat sinyal isleme ve ADC kisminin cok saglikli olmasi gerekir, cunku en ufak direnc degisiminde cikis ta degisiyor yani asiri hassaslar. Cok acayip hassas bi olcum almayacaksaniz minimum gene bi 12bit ADC + low noise differential amplifier lazim.

Analyzer

Selam,

İçerisinde bir strain gauge, bir de instrumental amplifier var. Yani çok karmaşık bir yapıda değil. Kolay gelsin.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Tagli

yamak, bildiğim kadarıyla pahalı olan sensörün kendisi değil. Türkiye'de bulunmadığı için getirtmesi pahalı oluyor.
Gökçe Tağlıoğlu

rf

Loadcell'lerde en az 4 uç bulunur. Bence bu tek strangauge'den yapılmış sadece üç telli bağlantı kullanılmıştır. üç telli bağlantıda köprü precision dirençlerle tamamlanır ve yine enstrumantasyon anfisine girilir. İyide sonuç alınabilir.
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

Sepiroth

Alıntı yapılan: rf - 27 Temmuz 2011, 14:08:38
Loadcell'lerde en az 4 uç bulunur. Bence bu tek strangauge'den yapılmış sadece üç telli bağlantı kullanılmıştır. üç telli bağlantıda köprü precision dirençlerle tamamlanır ve yine enstrumantasyon anfisine girilir. İyide sonuç alınabilir.
min 4. ucmuydu la unutmusuz kullanmaya kullanmaya:') neyse h.g ;)

rf

KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

ferdem

maxim hocam arkadaşların dediği gibi hassas ölçümler için "intrumentation amplifiers" konusuna çalışmak gerekebilir, ben basitçe yükseltmiştim, değerler birebir aklımda değil ama aşağıdaki gibi bir devre giriş tasarımı olabilir:
[IMG]http://www.imageupload.org/thumb/thumb_89307.gif[/img]

yamak

yamak, bildiğim kadarıyla pahalı olan sensörün kendisi değil. Türkiye'de bulunmadığı için getirtmesi pahalı oluyor.

O şekilde de olabilir tam emin değilim ama okudaki o kişiye pahalıya geldi diye biliyom belki yurt dışından geldiği için öyledir.