Cihaz çalıştıktan sonra osc seceneğini değiştirmek mümkünmü?

Başlatan OG, 28 Temmuz 2011, 15:28:28

OG

PIC osilatorunu (yani config ayarını) cihazı enerjilendirdikten sonra secmek mümkünmü.

Falan port H ise HS_OSC olsun veya LOW ise INT_OSC gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ErsinErce

Okan AKÇA

tam bilgim yok olmaz gibi geliyor bana ancak denemek lazım

OG

Tagli

Kafa karıştırıcı bir durum. Cevabı bilmiyorum, ama bunun mümkün olup olmadığını anlamak için bootloader'lara bakmak gerekli. Bootloader ile PIC'e kod atarken config ayarlarını istenildiği gibi seçmek mümkün mü? Yoksa kristal ayarı bootloader atılırken mi seçilmek zorunda? Bootloader'la kod attıktan sonra PIC resetleniyor mu? Bu soruların cevapları, çalışma sırasında osilatör config bitlerinin değiştirilip değiştirilemeyeceği konusuna ışık tutacaktır. Daha önceden bootloader kullanmış olmadığım için bu sorulara ben cevap veremiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

ErsinErce

TAddress = $300001
TABLAT = $FF
tblwrt*+
TABLAT = $FF
tblwrt*
TAddress  = 0

Doğru hatırlıyorsam bu şekideydi, bir datasheetten kontrol etmek lazım, değişimden sonra soft reset gerekebilir config ayarıyla oynandığı için
ama timer1 e bağlı kristale geçmek için reset gerekmiyor diye hatırlıyorum

Sepiroth

demin PIC24H/dsPIC33F datasheetlerinden birine bakiyordum soyle bir cumle var:
"As mentioned previously, changes to the actual device Configuration bits during run time would
cause a Configuration Mismatch Reset. This does not prevent changes to Flash Configuration
Words during normal operation. This also makes it possible for an application to change its
hardware configuration by writing new data to these Flash Configuration Words, and then
executing a RESET command, which results in reloading the new values."

bir de su sayfada soyle bir bilgi: ( http://www.embeddedadventures.com/pages/p/Tutorials/id/43 )
It is possible to configure the 18F2620 to start up using the internal oscillator (which runs at 8Mhz, or 32Mhz with the PLL enabled) 
and then switch to the external one (we use a 10Mhz crystal with PLL enabled giving you 40Mhz).  
That gives you faster startup from interrupts in sleep mode or on bootup

Either you feel it, or not...

OG

Tagli

12F675'in kendi hafızasına yazma özelliği olmadığı için o kadar kesin konuşmuş olabilirler.
Gökçe Tağlıoğlu

madpic

Pbp ve 16f628 ile yapmıştım.
pcon.3 registeri ile 37 KHz ile 4MHz arasında secim yapabiliyorsunuz.
Ama diğer işlemcilerle hiç denemedim.
Fakat 16f628'de varsa diğerlerinde de vardır düşüncesindeyim; araştırmak lazım.

mozkan87

Bu durum işlemciye göre değişiyor galiba 16F876A ve 16F886 'nın datasheetlerini inceledim. Eğer destekliyorsa Special Microcontroller Features: başlığı altında  belirtiliyor galiba. 16F886 için çalışma anında osilatör değiştirme bilgisi yer alırken 16F876A için böyle bir bilgi bulunmamakta. İyi çalışmalar.

t2

Alıntı yapılan: Tagli - 28 Temmuz 2011, 17:33:21
12F675'in kendi hafızasına yazma özelliği olmadığı için o kadar kesin konuşmuş olabilirler.
Hafızaya yazmaya gerek yok. hızlı çalışmaya başlar sonra yavaş devam eder. Resetlenirse yine hızlı başlar  yavaş devam eder. veya tersi olur.

Tagli

Ben olaya config bitlerinin çalışma sırasında değiştirilip değiştirilemeyeceği açısından bakmıştım. Yoksa elbette pek çok PIC modelinde çalışma sırasında hız veya clock kaynağı değişimine olanak veren yapılar var, bunu biliyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Maxim

ben birşey sorayımmı?
bu iki hız arasındaki geçiş süresi nedir? yada ne kadar bekleme oluyor diyelim
onun açıklaması varmı ?

Tagli

Süresini bilmiyorum ama osilatörün hazır olup olmadığını gösteren bitler vardı. Bunlara bakılarak geçiş işlemi daha hassas yapılabiliyor galiba. Ayrıca datasheet'lerde bu geçişlerle ilgili ayrıntılı zamanlama grafikleri oluyor.
Gökçe Tağlıoğlu