3 Fazlı, Sensörlü, Fırçasız Dc Motor Sürücü Devresi

Başlatan barisertekin, 30 Temmuz 2011, 20:49:52

barisertekin

3 gündür aralıksız araştırma yapıyorum sonuç yok.
Motorun çalışma prensibini çok iyi anladım.

• Rotor hangi fazın önüne gelirse, sürücü o faza akım verir.
  • Böylece rotora tork uygulanır.
  • Rotorun hangi fazın önüne geldiğini de motorun arkasındaki hall sensor ile anlarız.
  • Böylece sürücü hangi fazı ateşleyeceğini de anlamış olur.
Aşağıdaki şemayı buldum sanırım sürücü bu mantıkta çalışıyor.

Örnek 30 Amper ESC: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=658

Sizden devre şemasını istemekteyim. Forumdaki tüm konuları okudum. Herkes bir link atmış ortaya ama sonuç yok.
Gerçekten bu iş görür dediğiniz devreleri görmekten mutluluk duyacağım.

Bu işin birde amper kısmı var oraya sonra geleceğiz. Bir tane bulabilirsek sonra motorla uyumlu hale getirmeye çalışırız. :)

Ne zor sürülüyormuş vay canına! Aslında kolay ama servo ve step motorlar kadar kaynak yok işte. Bu işi çözersem ben sağlam bir kaynak derleyeceğim.

Teşekkürler.

f_machine

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/BLDC%20MC%2000957a.pdf

Buradaki linki inceleyebilirsin.Microchipin uygulama notu sensörsüz olan kodu çalıştırmıştım.Bunu
denemedim ama çok büyük ihtimalle çalışıyordur.

barisertekin

f_machine sağ olasın ama bu çok komplike. Devre şemasından hiç bir şey anlaşılmıyor. Ne yapacağız şimdi?
Ama linkteki Hardware Block Diagram faydalı oldu.

Bu arada araştırmaya devam ederken youtube'ta karşılaştım. Bir nevi bu aletten yapmaya çalışıyoruz aslında.
Ben multikopter'de kullanacağım için ufak olması lazım. 4 tane olacak zaten. Ekran falan olmayacak. Sadece sürecek.

Motorun altına taktığı 3'lü soket hall effect sensor feedback sanırım.

iyildirim

Herşeyi kendim yapmak istiyorum gibisinden bir derdimiz yok ise, önerim hazır bir ESC kullanmanız yönünde.
Maliyet açısından da daha uygun olacaktır. Linkini verdiğiniz ESC 12USD.
Ne kadar iyidir, başarılıdır bilmem ama, 6mos, 3 half bridge mos sürücü, işlemci, komparator, opamp gibi şeyler tek tek son kullanıcı fiyatları ile alındığında daha fazlaya mal olur diye düşünürüm.
Bir de devrenin hazırları kadar ufak boyutlarda tasarlanması da ciddi uğraş ister. Hem tasarım, hemde ufak kılıflı malzeme bulmak ve kullanmak konusunda..
Yazılım, kalibrasyon gibi şeylere hiç girmiyorum bile.

Bir de piyasada model araçlar için satılan firçasız motorların neredeyse hiç birinde hall sensör yoktur. Olanları için de daha fazla para ödemeniz gerekir.

Yine de kendim yapmak istiyorum derseniz ve hall sensörlü bir motorunuz yoksa "Back-EMF ile BLDC Kontrol" konusuna bakmanız gerekli.

Verilen örnek şemayı karışık bulduğunuzu söylemişsiniz. Ancak, ilgili şemada fazla olan tek şey max232-uart  interface kısmı. Diğer geri kalanları, yani 3 half bridge mos ve sürücüleri,  akım kontrolu için opamp-komparatorları kullanmadan olmaz. Akım kontrolü yapmadan da bu sürücüyü bir hava aracında kullanamazsınız.
Zaten akım kontrolü gibi şeyler yapılacaksa da hall sensör yerine fazladan 2 opamp daha kullanarak back-emf ile kontrol etmek daha mantıklı.
Devre şeması veya örnek yazılım için microchip'in sitesinde uygulama notlarını araştırın. 

muhittin_kaplan

eğer multi lerde kullanacaksanız hazır alınız. Keza Kontrol kartını da buna göre tasarlamanız gerekecektir. eğer kontrol kartını kendiniz yapacaksanız önünüzde bir çok engel olduğundan motor sürücüsü ile uğraşmanız zaman kaybından öteye gitmeyecektir.
Eğer Kontrol Kartını Hazır alacaksanız, Kumanda alıcısındaki sinyalleri okumanız gerekecektir. Bunun gibi birçok işiniz olacak.

barisertekin

Öncelikle ikinizede açıklamanız için teşekkür ederim.
Evet bende daha pahalıya mal olacağını okumuştum. ESC'leri hazır almak konusunda anlaştık.
Yinede nasıl çalıştığını kendim yapmış gibi bilmek istiyorum. Amacım bu multikopteri uçarmak değil. Yaparken kendimi geliştirmek.
Elektronik kısmını öğrenmek.

Kendi yaptığım kumandadan yine kendi yaptığım kontrol kartına veri gönderebiliyorum.
ESC'leri hazır alırsam bir tek kontrol kartından esc'lere pwm göndermek kalıyor geriye.
Konuyu saptırmak istemiyorum başlığın dışına çıkmıyım.

ict06

Alıntı yapılan: f_machine - 30 Temmuz 2011, 21:33:50
http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/BLDC%20MC%2000957a.pdf

Buradaki linki inceleyebilirsin.Microchipin uygulama notu sensörsüz olan kodu çalıştırmıştım.Bunu
denemedim ama çok büyük ihtimalle çalışıyordur.

hocam kolaygelsin, konu bayagi eski ama ben şimdi sensörsüz olan için çalışma içerisindeyim, bu yaptığınız ve çalıştırdığınız sensöürsüz olan projeyi paylaşırmısınız. teşekkürler