Rotor(Endüvi) Balans Makinası İçin Sensör?

Başlatan mir_as82, 31 Temmuz 2011, 14:25:07

vebsel

arkadaşım bayağıdır herhalde araştırma yapıyorsun . ama başlık ilk açıldığında ben sana nasıl yapılacağı konusunu anlatmaya çalıştım . Balans makinalarını bundan yıllar önce yapmak için yeltenmiştim . ama çok pahalı makinalar da değil  onu da bil.  sensörü her firma kendi yapıyor. dışarıdan da bulamazsın . Sensör çok basit bir pirinç  boru üzerine  ince  bobin teli ve borunun  ortasında bir ufak mıknatıs var
mıknatısı hareket ettirdiğinde bobinden okuduğun değerlerin pik noktasını bul .

mir_as82

peki sensör almak istesem hangi sensörü tercih etmeliyim? Benim mekaniğim hazır. Ben sadece sensörleri mekaniğe montaj edip işin yazılım tarafı ile ilgilenmek istiyorum. İşin yazılım tarafı sanki daha zor gibi.

iyildirim

Sensör konusunda yukarıda da yazdığım gibi bazı şeylerin bilinmesi gerekiyor.
Farklılıklarını zaten yazdım.

Verdiğim ilk linkteki ürünleri inceleyip tercihlerinize göre bir tane seçebilirsiniz. 
Veya en azından tercihiniz analogmu digitalmi gibi şeyleri belirleyin.

Öte yandan vebsel'in dediği gibi bir sensör kullanmak da mümkün.  Teorik  olarak bakınca bu tip bir bobin ile analog ivme ölçer kullandığınızda neredeyse aynı-çok benzer bir yazılımla ikiside kullanılabilir.

Mekanik üzerinde devir ve açısal pozisyon bilgisi için encoder gibi birşey var mı?

mir_as82

Evet. Optik sensör mevcut. Kollektörün üzerine referans için bir cisim yapıştırılıyor(band). Bu sayede otomatik pozisyonlama da yapabiliyor.Ben 5 derece açı  hassasiyeti olan ve bana dijital olarak bilgi verebilecek bir sensör işimi daha iyi görür. Maximum 2000 devirde balanslama işlemi yapmak istiyorum. Elinde PIC ile uygulama örneği olan var mı acaba?