16F877 ile LCD sürmek hakkında

Başlatan matador, 31 Temmuz 2011, 19:46:05

matador

Ustalar içinden çıkamadığım bir konu var yardımlarınızı bekliyorum. Delikli plakete 16f877 kristal iki kond. bir 7805 ve bir de lcd den oluşan basit bir devre yaptım deneme amaçlı. Sorunum şu 7805in girişine 9vluk kare pil bağlıyorum çıkışta 4.50v okuyorum aynı voltaj picin ve lcdnin bacaklarında var besleme ile ilgili herhangi bir problem yok gibi lcdnin aydınlatması çalışıyor fakat programda yazdığım sadece "MERHABA" yazısını okuyamıyorum. daha sonra ayarlı bir güç kaynağı ile 4V verdim tek fark direk picin bacaklarına idi ve çalıştı. Bu neden olabilir anlam veremiyorum. devre yaklaşık 25ma çekti güç kaynağından öyle okudum. ana girişte devre tipi klemens ve birde anahtar var bunlarla ilgili temas sorunu olsa çıkışta voltaj okumam yada kesik kesik okurum. Yapmayı amaçladığım şeyde 1302 ile saat ve ds18b20 ile de sıcaklığı lcd de göstermekti baskılı devre yapmadan bi lcd kullanımına alışmak istedim fakat enteresan bir sorunla karşılaştım.

altanbozoglu

Merhaba;

Aradan biraz zaman gecmis ama ben yinede bahsedeyim benimde basima ayni sey gelmisti. Forumda Lcd nin 3 nolu Ayagina (2x16 standart lcd) 10k lik trimpotun orta ayagina baglanmasi,Diger ayaklardan biri Vss digerinin Gnd ye baglanmasi gerektigi yaziyordu. Ayni sekilde uyguladim, kisa bi konstrat ayari yaptim trimpot uzerinden cok iyi calisti. 4V verince belki bi sakatlik cikabilir.

Saygilar

matador

Hocam sorun lcd den değil sonradan fark ettim cevap için teşekkür ederim kristale dokununca çalışmaya başladı sanırım delikli plaketin azizliğine uğradım.