GLCD de inverse işlemi nasıl yapılır ?

Başlatan emrah, 01 Ağustos 2011, 18:32:55

emrah

mrb, GLCD de yazdıgım yazıları ters renk görünmesini istiyorum  fakat herhangi bir satırdaki yazıya inverse yapsam ekrandaki bütün yazılar tersleniyor, örnek olark

Print At 13,7," deneme ", inverse 1   

yaptıgımda  heryerdeki yazılar tesleniyor. asıl amacım ekranı tamamen terslemek  bunu nasıl yapabilirim. birde inverse yazısından sonra gelen sayılar ne anlama geliyor ?

Mucit23

Inverse biti toggle gibi çalışır. Yani sen inverse bitini 1 yaptığın zaman tekrar 0 yapana kadar 1 konumunda kalır. Dolayısıyla sen diğer print konutlarında inverse 1 komutunu eklemediğın halde yazının terslenmisi çıkar. Çözümü ise basit inverse edilmesini istemedigin print komutlarina inverse 0 komutunu eklemek olacaktır. Ben tecrübeyle bunu öğrenmiştim.

Murat Mert

S.A.
Print At 13,0, Inverse 1, "1-TERMOSTAT SET               "
        Print At 23,0, Inverse 0, "2-SOGUTMA SET DEGER  "
        Print At 33,0, Inverse 0, "3-ISITMA SET DEGER          "
        Print At 43,0, Inverse 0, "4-SOGUTMA HiSTERiSiZ "
        Print At 53,0, Inverse 0, "5-ISITMA HiSTERiSiZ  "

Sadece 1 satır terslenir diğerleri normaldir.

Print At 13,0, Inverse 0, "1-TERMOSTAT SET               "
        Print At 23,0, Inverse 1, "2-SOGUTMA SET DEGER  "
        Print At 33,0, Inverse 0, "3-ISITMA SET DEGER          "
        Print At 43,0, Inverse 0, "4-SOGUTMA HiSTERiSiZ "
        Print At 53,0, Inverse 0, "5-ISITMA HiSTERiSiZ  "

Sadece 2 satır terslenir diğerleri normaldir.

Print At 13,0, Inverse 1, "1-TERMOSTAT SET               "
        Print At 23,0,  "2-SOGUTMA SET DEGER  "
        Print At 33,0,  "3-ISITMA SET DEGER          "
        Print At 43,0,  "4-SOGUTMA HiSTERiSiZ "
        Print At 53,0,  "5-ISITMA HiSTERiSiZ  "

1. satır itibariyle hepsi terslenir
mert07

emrah

yardımlarınız için sagolun, 1 ve 0 şeklini anladım. simulasyonda denememe göre sadece satırdaki yazının kısmını tersliyo bos kalan yer aynen kalıyo.

ilk bir yerde invert 1 kullanıyorum digerlerinde invert flan kullanmadım fakat yazılmadıgı için hepsini terslemesi normal ama dedigim gibi sadece yazının oldugu kısmını tersliyo yanındaki bos yerler terslenmedigi için ekran tamamen terslenmiş olmuyor.

Mucit23

Öyle olması normal çünkü sadece print konulari ile gönderdiğim veriler terslenir öyle gönderilir. Harflerin üst kısmı ve sol kısmı terslenmez. Bu font dosyasıyla alakalı .