18f452 resetleniyor

Başlatan levan, 02 Ağustos 2011, 15:21:28

levan

Yardımcı olacak arkadaşlar için şimdiden teşekkür ederim
Max232 entegresi üzerinden picle bilgisayar haberleşmesini sağlıyorum yalnız bilgisayarın rx pini max232 ye bağlıyorum ve pic sürekli resetliyor  rx pinini çıkartıp bilgisayardan kod gönderdiğimde hiçbir resetleme yapmıyor yani bilgisayarın veri alma kablosunu kullandığımda sürekli resetleme yapıyor ama diğer uçta normal çalışıyor ama sadece bilgisayara veri gönderemiyor donanımda problem yok sürekli kontrol ettim bağlantıda bir problem yok mikro işlemci beseleme devresine yakın olmasında bir problem teşkil edebilirmi 20MHZ kristal kullanıyorum ve 9600  Baud da haberleşiyorum daha önce yaptığım seri haberleşmelerinin hiçbirinde böle bişeye rastlamadım  üstelik devreden iki adet yapttım ikiside de aynı problem var sizce problem max232 de olabilirmi ben max232 kullanıyorum ama bide bunlarım max232N  , max232C olanları varmış  siz böle bir problemle hiç karşılaştınızmı sizce ne gibi bir problem vardır yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Tagli

Eger USB-RS232 donusturucu kullaniyorsan ondan da suphelenebilirsin. Bir arkadasin basina gelmisti, PIC bilgisayara sadece veri gonderecek sekilde programlanmisti ama yine de seri portu baglayinca program sacmaliyordu. Sonunda donusturucunun bozuk oldugunu farkettik.
Gökçe Tağlıoğlu

levan

yok dönüştürücü kullanmıyorum  masa üstü bilgisayarın seri port çıkışına bağlıyorum  rs232 kablo aracılığı ile kabloda çalışıyor  başka yapmış olduğum cihazda deniyorum   ama bir türlü anlamadım ne gibi bir problemi olabilir konusunda

aslan_korhan

PC'den parazit kapıyor olabilir. Araya optokoppler falan bağlayabilirsin. Devreni birde pil ile çalıştırmayı dene...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

vebsel

korhan abi  bence pic resetlenmiyor rx ucundan saçma bir bilgi geliyor ve pic kitleniyor rs232 ayarlarınla oyna bence

aslan_korhan

Öyleyse dediğin gibi durum değişir. Yazılımsal bir durumdur o zaman...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

izturk

Buna benzer bi durum benim de başıma gelmişti. bizim uygulamamızda bilgisayardan karakterler ard arda göndeirliyordu. bu da pic in çalışmasını kilitliyordu. arayüz programını çalıştırmadan ccs nin seri port monitöründen bir karakter yollayıp daha sonra aryüzden verileri gönderince bu kilitlenme ortadan kalkıyordu.

hocamız pic uyanmadan ard arda veri geldiğinden yığılma oluyor gibisinden bişeyler anlatmıştı.

biz verileri kesme ile alıyorduk. siz de bi deneyin isterseniz belki aynı problemdir.

herkese hayırlı sahurlar :D