GLCD kontrastını dijital ortamda ayarlama

Başlatan Mucit23, 03 Ağustos 2011, 16:18:32

Mucit23

Merhaba arkadaşlar.
Başlıktanda anlaşılacağı gibi Grafik lcdnin kontrastını pic ile ayarlamak istiyorum. Bunu yapabilmem için dijital pot şart galiba. Acaba türkiyede rahat bulabileceğim ucuz bir dijital potansiyometre önerebilirmisiniz.

smit

1 adet transistor ve PWM ile bunu gerçekleştirebilirsin. devrenin fotosunu en kısa zamanda koyarım  bu arada sende bir dene :)

Mucit23

Arkadaşlar pwm ile nasıl ayarlanır bilmiyorum ama benim pwm kullanmam biraz zor. Çünkü kullandığım mcuda iki adet pwm kanalı var ikiside kullanımda. Dijital pot kullanarak daha kolay yapılır diye düşünüyorum.

EMG81

Zaten PWM Kullandığın LCD nin ChipSet ine göre seni üzebilir, yada çok uğraşabilirsin.

R-2R DAC ları araştır.

Mucit23

Anladım hocam dediğiniz konuyu birazcık araştırayım bakalım elime neler geçecek. Yanlız dac kullanma konusunda biraz endişelerim var. Dac ile nasıl glcd kontrastını ayarlanır anlamış değilim. Kullandığım lcd winstar wg12864b modeli.  Bu lcd nin zaten kontrast için negatif voltaj çıkışı var dac ile nasıl bu iki bacak arasındaki ilişkiyi kontrol edeceğim. Bana basitten bir prensip şemasını verebilirmisiniz

EMG81

Alıntı yapılan: FxDev - 05 Ağustos 2011, 21:01:22
R-2R'ler için de fazla pin kullanımı gerekiyor.
Bir adet pin artı yanında 1kHz ve üstü kesme kaynağın varsa devreyi çizeyim.

Dijital Pot kullanmayı düşündüğüne göre yeterli sayıda çıkışı var.

Bu çok basit bir konu.
Voltaj seviyesi sabit faka analog bir voltajın olması gereken yere değişken değerde sinyal vermek doğru değildir. 74XX164 ile 2 pin üzerinden 256 çeşit kontrast elde edebilir. (doğrusu budur)

Mucit23
R-2R DAC ı sana FxDev anlatsın

z

CD4017 gibi bir sayicinin 10 cikisinin her birine farkli direnc baglar ve direnclerin ortak ucundan saseseye gerilim bolucu bir direnc daha baglarsin.
Bu noktadan cikan voltaji da LCD kontraast pinine baglarsin. (Gerekiyorsa buffer baglarsin)

(Direnc degerlerini trimpotlarla deneyerek belirleyebilirsin)

4017 nin Rst pininden cipi resetler ardindan da Clk ucundan gonderecegin Clk sayisi ile istedigin kontraasti ayarlarsin.

10 farkli kontraast seceneginin yeterli olmasi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teknikelektronikci

pwm ollarak yazilimsal kullanin bir mosfet ile i$i halledin denenmisdir calisiyor niye chip problem cikarsinki ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mucit23

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Kusura bakmayın mesaj yazmakta biraz gecikiyorum. Bulunduğum yerde internet yok. Cep telefonuyla kıvranıyorum. Bu R-2R DAC Birazcık aklıma yatmaya başladı. Dediğiniz gibi I/O Sorunum fazla yok.  Sağolsun bunalmış abimiz benim için duruma epeyce bi açıklık getirdi. Bi sayıcı veya shift register ile dediği yapılabilir. Denemek isterim bunu. Ama lcd nin kontrast çipini bozmak istemem bu yüzden boş bir zamanınizda benim için basit bir sema çizerseniz çok mutlu olurum. Direnç değerleri hakkında aklımda soru işaretleri var.

a.zorba

arkadaşım aradıgın entegre intersil in X9313 entegresi bulunurmu bilmiyorum bugun tamir eddigim bir kartda kullanmışlar. .
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

z

Alıntı yapılan: Mucit23 - 06 Ağustos 2011, 13:16:04
..... Ama lcd nin kontrast çipini bozmak istemem bu yüzden boş bir zamanınizda benim için basit bir sema çizerseniz çok mutlu olurum. Direnç değerleri hakkında aklımda soru işaretleri var.

Kontrast giris gerilimini asmadigin surece bu girisi takip eden devreyi bozamazsin. Dolayisi ile yanlis direnc degerleri zarar vermez.

Kontrast pininden cekilen akim yuksek degilde 1K yada 10K direnclerle R-2R devresi yapabilirsin. Fakat PWM le yapacagin devre bu is icin ideal. Bosyere R-2R ile devreyi karmasiklastirmanin anlami yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

ipek

bir adet DS1669 10k yada 50k modeli ile tek pin ile kontrol edebilirsin uygulama notunda mevcut bu cipin icinde eeprom var en son degeri koruyor
bir ara piyasada var idi

Mucit23

Hocam Videolar ve açıklama için çok teşekkür ederim. Görmek istediğim şey buydu. Görsel açıdan çok açıklayıcı olmuş.
Burada PWM için önerdiğiniz bir frekans varmıdır

---------------------------------------------------

Birde hocam Ben GLCD için kullanıcağım. GLCD lerde Kontrast için negatif gelirim ucu var. Ben pwm sinyalim ile bu negatif gelirimi kontrast bacağına akışını bir pnp transistör ile kontrol etsem olurmu? Transistörün emiterinden sonra LP fitre eklerim. Nasıl olur sizce