PICe Başlarken

Başlatan jozzef, 04 Ağustos 2011, 23:06:15

jozzef

Merhaba arkadaşlar,

PIC programlamaya yeni başlayacağım. PIC 18f4550 denetleyicisi ve  CCS C kullanmayı düşünüyorum.
-18F4550 kullanarak CCS C öğreten sağlam bir kaynak bulamadım. Genelde 16F877 üzerine kaynaklar. Bu konudaki öneriniz var mıdır?
-Bu işlerle uğraşmak için elimde bazı aletler var ama sonra ne gerekir ne gerekmez emin olamıyorum. Ankara'da oturuyorum, durmadan Konya sokaka gidip gelmek sıkıntılı oluyor. Verebileceğiniz bir temel liste var mıdır?(Gerekli devre elemanları içeren)
-Okurken aklıma ilk takılan soru şu oldu: Kapasitörün büyüklüğü neyi etkiler? Mesela osilatör farklı voltaj regülatörü için farklı bir değer kullanıyoruz. Hepsi için aynı yüksek bir kapasitör kullanamaz mıyım? Bir diğer sorumsa, PIC işlemcisinin içinde kendi saati yok mudur ki dışardan kristal bağlıyoruz? Istediğimiz büyüklükte kristal takabilir miyiz?

Zamanınızı ayırdığınız için şimdiden teşekkürler.

muhittin_kaplan

4550 biraz zor olur onun yerine 18f4520 daha uygun olur düşüncesindeyim. hatta çoğumuz gibi 16f877A ile başlaman daha çabuk ilerlemen anlamına gelir. 

OG

http://ccspic.com/ccs-c-dersleri/ccs-c-ile-pic-programlama-kitabi-serdar-cicek.html

Kitap, ilgili dilin temellerini anlatır, 877 ile 4550 arasındaki donanım farklılıklarını ve 18 serisinin ekstralarını datasheetlerden bulursunuz.

Kapasitör büyüklüğü vs konular ise temel elektroniğe girer.

PIC içinde saat (osilator) çoğunda vardır. Dahili osilator denir. Hızı ve kararlılığı hariçten bağlanan elemanlara göre genelde daha düşüktür. Bunlar da genel PIC bilgileri. 16F877A ile başlarsanız daha kolay öğrenirsiniz.

Yani konulara sıra ile gidin, yoksa boğar.

Temel elektrik,
Donanım bilgileri (sayıcı, adc, dac vs )
PIC yapısı
PIC yazılımı

gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

jozzef

Öncelikle yanıtlarınız için teşekkürler.
-22pF denilen yere 10uF bağlamam durumunda devre çalışır mı?
-Dediğiniz gibi yapıp, 877 ve 4550 sırasıyla gitmeyi düşünüyorum. Dediğiniz kitabı almayı düşünüyorum.
-Peki her zaman devreyi baştan kurmak yerine; RS232, L7805 kurulu PIC için hazır slotu olan devreler mevcut mudur? Genel bir ismi var mıdır?

tmsh

Deneme kiti adı altında geçiyor. Üzerinde led, buton gibi parçalar mevcut. İlgili programı kendiniz yazıyorsunuz. Hangi tuşa basınca hangisini ledi yakmak istiyorsanız programda kendiniz karar veriyorsunuz. 16F877nin deneme kiti piyasada varmı bilmiyorum ancak program yazmaya başladığınız zaman kendinizde proteusta basit birşey tasarlayabilirsiniz.

bybik

Alıntı yapılan: jozzef - 05 Ağustos 2011, 01:32:15
Öncelikle yanıtlarınız için teşekkürler.
-22pF denilen yere 10uF bağlamam durumunda devre çalışır mı?
-Dediğiniz gibi yapıp, 877 ve 4550 sırasıyla gitmeyi düşünüyorum. Dediğiniz kitabı almayı düşünüyorum.
-Peki her zaman devreyi baştan kurmak yerine; RS232, L7805 kurulu PIC için hazır slotu olan devreler mevcut mudur? Genel bir ismi var mıdır?

Kristalin bağlanan 22 pF dan bahsediyorsanız kesinlikle çalışmaz.tmsh nin dediği gibi piyasada 16f877 için baya bir deneme kiti var çok raha bulabilirsin.

sayment

Serdar Çiçek'in kitabındaki uygulamalar linkteki kit ile yapılmış. Kitapta uygulamaların kit ile nasıl yapılacağından da bahsediyor. Kitap ve kit aynı yayın evinin ürünleri.

http://www.altaskitap.com/PIC-PROGDEKA-V5,PR-49.html

jozzef

Tekrar merhaba,
Serdar Çiçek'in kitabını aldım ve ilerliyorum. Kafama takılan 2 soru var.
Hazır devre almak yerine kendim breadboard'a kuruyorum.

1. Diyelim ki RB0 pinini input yaptık ve butonla input alıyoruz. Donanımsal olarak şu yapı mevcut:

RB0-------10K-------- Ground
     |
     |-------220R--------Buton----- +5V

Burada ki direnç ve ground'un sebebini anlamadım. Böyle yapmayınca inputu düzgün almıyor. Zaten butona basmadığım da sürekli low olması gerekmez mi? Butondan sonrada neden direnç var?

2.1x16lık LCD'nin 16 pini var. Bunları devreme nasıl bağlayacağım konusunda emin olamadım. Pinler boşluklardan ibaret, bunların içinden kablo geçirip bağladığımda sürekli noise oluşuyor. Lehimlersem zarar verir mi emin olamadım. İlerde baskı devre yapsam dahi nasıl yerleştireceğimi bir türlü anlamadım.

Teşekkürler

mozkan87

Buradaki 10K'lık direnç pulldown direnci olarak geçer. Eğer 10K ile grounda bağlamaz iseniz picin bacağı kararsız kalır. Bu nedenle düzgün çalışmaz. 220 ohm diren ise picin bacağı eğer yanlışlıkla çıkış ve low yapılırsa pic yanmasın diye bağlanır. LCD pinlerine kablo lehimleyebilirsiniz havyayı çok fazla tutmadığınız sürece sorun yaratmaz. Kolay gelsin.

Okan AKÇA

neden pic ben olsam pic ile baslamadım arm işlemcileri ogrenerek 1-0 öne gecerdim

t2

Arm nin en ucuzu ve en basit çipi nedir? en ucuzuyla neler yapabiliriz onu görmek isterim. özelliklerine bakacağım. Amacım çok iş yapmak değil. en ucuzuyla ne yapılabilir onu öğrenmektir.

Okan AKÇA

arm mimarsini kullanan işlemciler 75mhz kadar cıkmaktadır(arm 7) iceirisinde dahili haberleşme portlarıda mevcuttur.bazı modellerinde rtc 2099 yılıına kadar yüklüdür.kristalde gerektirmez dahili kristalden tetiklenir.amr 3 işlem vardır komut romdan okunur işleme alınır işlem yapılır ama bunların hepsi paralel yapılır aynı anda ;D fiyat olarak pic 8 bitlik bir işlemcisinle aynı fiyata 32 işlemciye sahip oluruz.kaldıki birtek arm tabanlı işlemciyle başka işlemciye gecmeden sınırlarımızı zorlayabiliriz.

GreeN

Uart, spi,adc, i2c vs.. var. Peki debuger , programmer vs... bunların fiyatları nasıl?
Ben bir pickit2 (clone) 60tl ye aldım , 33FJxxxGSxxx serisi hariç tüm picler ile çalışabiliyorum.
Terörü Lanetliyoruz.

Tagli

Karaköy'de arm bulmak mümkün mü?
Gökçe Tağlıoğlu